Czarny Diament

1993-01-01
1930-01-01
Józef Olbrycht

Okładka książki Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, Rudyard Kipling, TieKo
Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, ...
Okładka książki Był sobie koń George Bird Grinnell, Rudyard Kipling, Eugeniusz Małaczewski, William Murray, Mirosław Rościszewski, Ernest Thompson Seton, Lew Tołstoj
Był sobie koń George Bird Grinnel...
Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...

Zaczęło się całkiem dobrze - jak opowieść o poświęceniu życia pomocy bliźnim. Główna bohaterka kończy szkołę felczerską i wyjeżdża do Indii żeby pomagać biednym i chorym. Niestety drugim bohaterem, który cały czas przewija się na kartach książki jest Nick - zakochany w niej facet, pewny że cały jej plan legnie w gruzach, a ona wróci do niego na kolanach. No i cóż... gość ma rację.

Szaman wmawia pacjentom, że leki Kate sprowadzają na nich szatana, a królowa stwierdza, że Kate nie może ratować życia bo żadnego nie poczęła. Podsumowując - bohaterka rzuca wszystko, spędza miesiące pracując po kilkanaście godzin dziennie, przy okazji wydaje majątek na niezbędne leki, a oni stwierdzają, że skoro nie ma dzieci to nic o tym życiu nie wie i może wracać do domu.

Kate jeszcze tego samego dnia bierze ślub z facetem, który liczył na to, że nic jej się nie uda. Wracają do Stanów i od tej pory może być kura domową.

Kurtyna.

Wyjechali do Indii każde w innym celu. Zrezygnowali z marzeń została im miłość. Poznali okrucieństwo, fanatyzm i zaślepienie ludzi wschodu. To była inna kultura, w której nie było dla nich miejsca.

Informacja techniczna Wstawiacza i Posiadacza:
UWAGA: "Czarny Diament" - książka ta, to tak naprawdę inny tytuł tego Autora - "KRÓLEWSKI KLEJNOT", tylko że wydany przez Agencję Wydawniczą 'Graf" z Gdańska, w 1993 roku pod zmienionym tytułem !
Oryginalnie książka została napisana przez Rudyarda Kipling'a i młodego pisarza amerykańskiego Wolcott'a Balestier'a.

Książka ta miała wiele przekładów i wiele tytułów:
"Królewski klejnot", współautor Wolcott Balestier, 1892 (The Naulahka: A Story of West and East, przekład Z. Kłośnik pod tytułem Naulahka, 1901; przekład Cecylii Niewiadomskiej pod tytułem "Tajemniczy naszyjnik", 1901; przekład Józefa Olbrychta pod tytułem "Królewski klejnot", 1928; przekład Aleksandry Michałowskiej pod tytułem Królewski klejnot, 1929)
(Źródło: Wikipedia)

Informacja techniczna Wstawiacza i Posiadacza:

Książka ta...

Powieść z czasów, gdy nad Imperium Brytyjskim słońce nigdy nie zachodziło, usytuowana w miejscu, będącym perłą w jego koronie. Bardzo dobra powieść przygodowa, ze szczyptą hinduskiej transcendencji.

• XIX/XX wiek
  • Orient