Kołek na dachu

Okładka książki Kołek na dachu
Kevin Hearne Wydawnictwo: Rebis Cykl: Kroniki Żelaznego Druida (tom 8) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Kroniki Żelaznego Druida (tom 8)
Staked
9788380620001
Maria Smulewska-Dziadosz

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Całe szczęście, że dalej utrzymuje poziom, którego oczekuję. Zauroczenie Owenem nie minęło, walka z Lokim i Wampirami trwa w najlepsze, pełno tu akcji i ciekawych historii. Oby tak dalej, bo zdecydowanie jest to jedna z najciekawszych serii fantasy, które czytałem.

Myślałam, że nic mnie już nie zaskoczy w tej serii, tym bardziej na plus. Ale nowi bohaterowie oraz poszerzenie fabuły wzniosło akcję na wyższy poziom.

W Rzymie zaczęła się wojna pomiędzy wampirami i druidami i w Rzymie nadchodzi jej rozwiązanie... Teophilusowi druidzi stoją kołkiem w oku... i vice versa. Z kolei Granuile udaje się Asgardu... Co z tego wyjdzie - zobaczcie sami :)

Wątek polski bardzo lubię, rozwinął się w dobrą stronę i miło, że autor akurat z krajów słowiańskich wybrał nasz i przygotował się do tego też porządnie.
Ostatnia bitwa dobrze napisana, nie nudziło się, wciągało.
Groźna Druidka też trochę więcej charakteru nabrała niż w poprzedniej części i jej wątek nie jest taki rozwleczony i nudny. Owen też nabrał rysów innych niż tylko zapóźnionego chama.

Ostatnia bitwa dobrze napisana, nie nudziło się, wciągało.

Żelazny druid Atticus O'Sullivan & co spółka z(c)oo. Czyli z cholernie ogromną odpowiedzialnością. Wojna z wampirami weszła już w zdecydowanie decydującą fazę i nie będzie to łatwe starcie.

Atticus odnawia znajomość z młotami Boga. Pamiętacie ich? To ci żydowscy kabaliści z brodami zmieniającymi się w macki :) Granuaile stara się pozbyć piętna Lokiego, zapoznaje się z urokami Polski i decyduje się chyba na najgłupszą akcję swojego życia. A Owen zaczyna upragnione szkolenie druidów i to od razu na dużą skalę.

O poważniejącym w kolejnych tomach nastroju całej serii już kilka razy pisałem i to się nie zmienia. Wampirza chryja, jak to ładnie ujmuje Owen, nie będzie ani łatwa ani bezbolesna i spowoduje jedną z najbardziej wzruszających scen w całej druidzkiej sadze. Motyw odpowiedzialności za własne decyzje i konsekwencji własnych działań nigdy jeszcze nie wyszedł Hearnowi równie celnie. Sorry za ogólniki, ale tego fragmentu wolałem nie ospojlerować.

W tej części narracja też biegnie trójtorowo, a jeden z druidów czyli Owen Kennedy jest postacią tak fajną i ciekawą, że aż żałuje, że pojawił się tak późno! Podobnie rzecz się ma z wątkiem szkolenia nowych druidów. Jest to wymyślone tak fajnie i ciekawie, że zasługuje na kilka osobnych rozdziałów. Ja bym się nawet nie obraził na cały książkowy spinoff. Poza tym Owen staje się coraz bardziej niezależny od Atticusa, pięknie ewoluuje, walczy o siebie i swoje nowe życie. Hearne szczęśliwie nie skupił się na prostych żartach dotyczących przystosowania się Owena do nowych czasów, a jednocześnie sprawił, że Owen samymi swoimi spostrzeżeniami i sarkastycznymi uwagami stał się postacią tak samo zabawną jak Oberon. No... Niemal tak samo :)

O wspomnianej na początku akcji Granuaile nawet mi się nie chcę pisać. Wszak już dwa razy w recenzjach byłem adwokatem tej postaci, a tu nawet ja parskałem z zażenowania. Przyjmijmy, że ruda miała słuszność twierdząc post factum, że to było jej potrzebne by odciąć się od przeszłości.

ZARAZ BĘDZIE MAŁY SPOJLER.
A poza tym to dzięki rozdziałom Granuaile dostajemy przeuroczy i przefajny wątek polski :) Oczywiście spotykamy ponownie sabat sióstr trzech zórz. Na początek urządzają sobie zakrapiany winem piknik na warszawskich Polach Mokotowskich. Jedna z nich ostrzega drudikę, że pijąc wino w parku należy uważać na policjantów :) A poszukująca nowej przestrzeni myślowej Granuaile zaznajamia się z twórczością Wisławy Szymborskiej i decyduje się na naukę języka polskiego! Banan mi wręcz z twarzy nie schodził jak to czytałem :)
KONIEC SPOJLERA.
Jako bonus warto zderzyć Hearnowską Polskę z postacią Wernera. Fakt, że Austriak, a nie Niemiec, ale jednak do Niemca mu blisko. Zderzcie sobie sami wyluzowane i sympatyczne wiedźmowate dziewczyny z tym aroganckich zimnokrwistym oblechem. I sami ustalcie, kogo pisarz lubi bardziej: Polaków czy Niemców :)

Oczywiście jest też trochę boskich atrakcji. Prawdziwą moc i klasę pokazała Brigid z Tuatha de Danann. Moc, ale także emocje, humor i całą resztę swojej przesympatycznej natury pokazał słowiański Perun, a akcja w Rugii daje nadzieje na większą liczbę podobnych atrakcji. To mojedwa ulubione boskie wątki.

Niestety muszę wspomnieć o pewnym minusie, który będzie też drażnił w kolejnym tomie. Nie wiem, ile w tym winy autora, a ile cyklu wydawniczego, bo tak dokładnie tego nie prześledziłem, ale Hearne w kilku momentach nawiązuje do opowiadania 'Prelude to war', którego nie znam i nawet nie wiem, gdzie mam je przeczytać. Nie są to duże luki, a Atticus mówi nam, co się w tym opowiadaniu wydarzyło, ale to i tak przeszkadza. Takich dziur w zwartej chronologii serii być nie powinno. A są.

8/10. Choć chwilami zastanawiałem się nad 9. Zwłaszcza w Polsce :)

Wersję audio czyta Marcin Popczyński. Do starych zachwytów nad jego głosem warto dodać piękne naśladowanie rosyjskiego (a może słowiańskiego) akcentu w postaciach Peruna i rabina Bielika.

O dziwo pamiętam wydarzenia i postacie które do tych wydarzeń doprowadziły. To rzadko się zdarza, po jakimś odstępie od serii. Teraz czytałem dwa tomy pod rząd.
Były momenty gdzie na serio się uśmiechnąłe, ale czasami było mi naprawdę smutno z powodu rozwoju sytuacji dla niektórych osób.
Uwielbiam tą serię, jest w niej "to coś". Może to to, iż nie ma tu tematów tabu. Może po prostu to dobra robota tłumacza i autora książki.
Polecam.

Nie mogę uwierzyć,że 8 tomów już za mną.
Za miesiąc będzie można zakupić ostatni już tom. Nie wiem jak to przeżyje. Bardzo zżyłam się z bohaterami. Zarówno z druidaimi jak i z bogami. Owen podbił moje serce a Oberon rozśmiesza do łez. Nie chcę się żegnać z tym fantastycznym światem. Za miesiąc będę rozpaczać a do tego czasu będę wspominać poprzednie spotkania.
Polecam każdy tom :)

Nie mogę uwierzyć,że 8 tomów już za mną.
Polecam każdy...

Lubię samego druida od samego początku, niestety jednak mam wrażenie, jakby im dalej w las to jego magia uciekała, przemijała. Tęsknie za czasem w którym, głównym bohaterem był Atticus i jego przygody, niestety po wprowadzeniu potrójnej narracji, wątki stały się płytsze, krótsze i dla mnie mniej interesujące. Pewnie to cecha długich serii jedno fabularnych, jednak nie umiem uciec od smutku i nostalgii. Książka całkiem spoko, nie porywa ale też nie zniechęca do końca. Pozdrawiam :)

Kołek na dachu, ósmy i przedostatni tom cyklu o żelaznym Druidzie kontynuuje opowieść o losach trójki druidów. Poszczególne rozdziały przedstawione są z perspektywy kolejnego druida. Taki sposób narracji (pierwszy raz zastosowany w poprzedniej odsłonie) ma uzasadnienie, gdyż przez większość książki, każda z postaci przeżywa przygody osobno, w innej części świata. Poza tym z grubsza mamy do czynienia z kontynuacją przygód z poprzednich książek. Tym razem więcej akcji dzieje się w Polsce. Mamy zwroty akcji i nieoczekiwane wydarzenia. Dzieje się sporo. Dużo się wyjaśnia i rozstrzyga, a mimo to czuję już pewne znużenie całym cyklem. Został do zaliczeni ostatni tom i z obowiązku przeczytam, jednak pewnie nie w najbliższym czasie. Mimo wszystko polecam. Pewnie inni sympatycy cyklu, mają inne wrażenia, dlatego nie zamierzam nikogo zniechęcać. Osobiście, gdy już skończę ostatni tom, zamknę drzwi do tego fragmentu mojej czytelniczej przygody bez żalu i nostalgii.

Również ta książka jest podzielona na trzy historie, czego wybitne nie lubię. Całe szczęście że dobrze się ją czyta.