The Last Anniversary

The Last Anniversary
Harper Perennial
2014-06-24
2014-06-24

Sięgnęłam po tą książkę w ciemno, choć niezupełnie bo znałam już tę autorkę z poprzednich dzieł, które wpadły w moje ręce i miałam przeczucie, że i tym razem się nie zawiodę. Liane ma niesamowity talent nadawania bohaterom charakteru i duszy, nie są to suche, bezosobowe postacie, tętnią one życiem a każda z nich jest zupełnie inna.
Z zaciekawieniem przewracałam każdą kolejną kartkę, by odkryć kolejny rąbek tajemnicy którą skrywały od lat siostry Connie and Rose Doughty. Choć to główny motyw całej powieści, to tak naprawdę dylematy i zawirowania życiowe głównych bohaterów nadawały ton tej książce.

Z zaciekawieniem przewracałam każdą...

Sięgnęłam po tę darmową książkę w Amazonie z przekonaniem, że to kolejny romans napisany zgodnie z wszelkimi konwencjami, ale pozytywnie się rozczarowałam, stąd tak wysoka ocena. Oczywiście nie jest to książka wybitna, zmuszająca do głębokich przemyśleń, wzruszająca ani oryginalna, ale jest w niej coś niezwykłego. Po pierwsze jest napisana z jednej strony bogatym, z drugiej zrozumiałym językiem nawet dla znających język angielski na poziomie B2. Po drugie wątek miłosny nie jest tutaj najważniejszy, a jedynie dodaje "smaku" historii. Opowieść jest miejscami zabawna, ciekawa, tajemnicza, a czasami wręcz tragiczna. Porusza ważne tematy, jak choćby czasy wielkiego kryzysu lat '30 czy depresji poporodowej. Postaci mają swoją oryginalną, ciekawą charakterystykę i własne przemyślenia, bo książka jest opowiadana z wielu perspektyw. No a poza tym główna intryga trzyma w niepewności do końca - i nie jest to ani intryga miłosna, ani pozbawiona logiki. To naprawdę zaskakujące, że w tym pomyśle na zagadkę wszystko trzyma się kupy. Wszystko to jest podane bardzo przystępnie w potocznym stylu mówienia.

• Po angielsku
  • Monika's Magic World - Posiadam :)
  • Moje papierowe :)
  • Angielski