Syreni śpiew

Okładka książki Syreni śpiew Val McDermid
Okładka książki Syreni śpiew
Val McDermid Wydawnictwo: Pol-Nordica Cykl: Tony Hill / Carol Jordan (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Tony Hill / Carol Jordan (tom 1)
The Mermaids singing
Pol-Nordica
2005-01-01
2005-01-01
83-7264-266-4
Magdalena Jędrzejak
zabójstwo psychopata psycholog policja

Nie powiedziałabym, że powieść przepełniona jest świeżymi pomysłami. Autor mocno przywiązał się do starych sztuczek obecnych w kryminałach. Mamy zatem seryjnego mordercę, profilera pomagającego w śledztwie, policjantkę, która musi na każdym kroku udowadniać, że nie jest słabsza od mężczyzn. W formie też nie widzę nowinek (przeplatanie narracji pierwszo i trzecioosobowej). Bardzo średnia.

"Syreni śpiew" Val McDermid odbieram jako rozczarowującą lekturę, która nie spełnia oczekiwań czytelnika. Pomimo obiecującego wstępu, gdzie główny bohater, psycholog kryminalny Tony Hill, zostaje zaangażowany w śledztwo dotyczące serii przerażających morderstw, historia nie potrafi utrzymać zainteresowania czytelnika. Zamiast wciągającej intrygi i zagadki, jesteśmy zmuszeni śledzić rozwlekłą narrację, która nie prowadzi do satysfakcjonujących odpowiedzi.

Postacie w powieści nie są dobrze rozwinięte, a ich decyzje i zachowania często wydają się nieprawdziwe i nieuzasadnione. Brak głębi psychologicznej i autentycznego zarysowania bohaterów przekłada się na brak emocjonalnego zaangażowania czytelnika.

Pomimo obietnic psychologicznego portretu psychopaty, autor nie dostarcza wystarczająco mocnych elementów, które wzbudziłyby nasze zainteresowanie i dreszczyk emocji. Fabuła wydaje się niekonsekwentna i nieudolnie skonstruowana, a próba stworzenia atmosfery napięcia i grozy kończy się fiaskiem.

"Syreni śpiew" nie spełnia oczekiwań pod względem tempa narracji i prowadzenia wątków.

Całkiem przyzwoity kryminał, jak na początek serii zaciekawił na tyle, że sięgam po drugi tom.

Polecam

Polecam

Bardzo fajna. Chociaż jeśli ktoś jest bardzo wrażliwy to opis scen zabijania może być zbyt drastyczny. Jednak warto przebrnąć. Chętnie sięgnę po kolejną część bo bardzo polubiłam głównych bohaterów.

Typowy zapełniacz czasu, schemat goni schemat, kalka kalkę, a o wszystkim i tak decyduje przypadek.

Spodziewałam się więcej

Spodziewałam się więcej

Podoba mi się to że akcja jest osadzona w "analogowych" czasach, które dobrze pamiętam :) Dzięki temu unikamy super nowoczesnych (często u wielu autorów mocno naciąganych) rozwiązań tropienia morderców.

Czuć że autorka jest prawdziwą pisarką bardzo dobrze włada słowem i jest spora różnica w jej książkach od innych popularnych ostatnio autorów kryminałów (którzy są przy okazji pisarzami/pisarkami)

Mnie poziom brutalności i opisów bardzo się podobał i to jest to co wyróżnia tą książkę, mam zamiar kontynuować z dalszymi tomami.

Mimo powyższych zalet daje "tylko" 7 a to dlatego że mimo to nie porwała mnie bezmiaru a może po prostu za dużo się już naczytałem kryminałów typu para inspektorów śledzi seryjnego morderce... niestety pod tym względem książka ta nie jest niczym oryginalnym.

Przeciętny thriller w nachalnie genderowym sosie.

Historia jest dosyć przewidywalna i zawiera większość scen, których możemy się spodziewać w książkach i filmach z tego nurtu. Dla mnie nie jest to wada, ale pewnie może doskwierać osobom szukającym nowatorskiego podejścia. Język opisów jest ok, ale dialogi wypadają bardzo słabo. Miałem wrażenie, że są bardzo teatralne i niezręczne, zwłaszcza w przypadku gęsto wplatanych one-linerów i dowcipów.

To są jednak tylko technikalia. Najbardziej uwierała mnie łopatologicznie poprowadzona genderowa narracja oparta na motywie toksycznej męskości. Delikatnie upraszczając można powiedzieć, ze wszyscy bohaterowie dzielą się na typy względem ich stosunku do wzwodu (dowcip niezamierzony, ale w stylu Autorki). Mamy tych, którzy mają wzwody ale sobie z nimi nie radzą stając się nieszanującymi kobiet szowinistami lub/oraz psychopatami. Mamy tych którzy wzwodów nie mają, ale by chcieli i budują na tej podstawie całą swoją psychikę. Na koniec mamy tych którzy wzwodów nie mają z racji płci i jest im z tym świetnie, aczkolwiek często zaznaczają, że byłoby łatwiej być człowiekiem ze wzwodem w świecie wzwodów… Wszyscy są motywowani lub doświadczani przez toksyczne pojmowanie męskości z punktu widzenia samca alfa i większej lub mniejszej niemożności osiągnięcia standardów wzorca. Wydaje mi się, że w całej powieści pojawia się jedna, jednoznacznie pozytywna postać płci męskiej – o dziwo ani razu nie wspomina o potencjalnym lub faktycznym wzwodzie.

Tak zwana perspektywa kobieca przejawia się także w fakcie, że dla bohaterów walczących z czasem przeciw seryjnemu zabójcy równie ważna jest walka o miłość i uczucia. Co gorsza, w takich wypadkach język trzeszczy najbardziej. W momentach kryzysowych zastanawiałem się czy Autorka nie próbowała w swoim zamyśle skrzyżować „Siedem” Finchera z „High School Musical” Disneya… Właśnie te przeskoki z bardzo realistycznych i niezwykle brutalnych scen mordów do bardzo infantylnych i niezwykle głupawych epizodów miłosnych najbardziej psuły mi radość lektury.

Muszę zaznaczyć, że jest to pierwsza książka Autorki, z którą miałem styczność. Sięgnąłem po nią, ponieważ podpisała się pod okładkową rekomendacją dla „Rising Man” Abira Mukherjee. Dodatkowo Autorka dostała za nią nagrodę CWA. Często kieruję się wskazaniami CWA, ale tego wyboru nie rozumiem. Chyba, że podobnie do gali oscarowych ma wydźwięk bardziej polityczno-społeczny niż merytoryczny.

Nie polecam, a chyba nawet delikatnie odradzam.

Przeciętny thriller w nachalnie genderowym sosie.

zbyt wulgarna

zbyt wulgarna

• Kryminał
  • Kryminały
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Syreni śpiew