Ekonomia wolności. Traktat o naturze ludzkiego działania i dążeniu do szczęścia

Okładka książki Ekonomia wolności. Traktat o naturze ludzkiego działania i dążeniu do szczęścia Grzegorz Hoppe
Okładka książki Ekonomia wolności. Traktat o naturze ludzkiego działania i dążeniu do szczęścia
Grzegorz Hoppe Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
218 str. 3 godz. 38 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poligraf
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
218
Czas czytania
3 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378563365
Tagi:
ekonomia wolność
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
96
83

Na półkach: ,

Nazwisko autora może być mylące, ale nie będą zawiedzeni ci, którym ideologicznie blisko do Hans-Hermanna Hoppe. "Ekonomia wolności" to traktat o ludzkim działaniu, gdzie autor stara się przedstawić, posługując się systemem metodologicznym Lakatosa (twardy rdzeń i hipotezy oraz twierdzenia pomocnicze jako pas ochronny),hedonistyczną naturę jednostek oraz wykazać jej obszary: indywidualną, organizacyjną i polityczną. Na tej ostatniej autor skupił się w szczególności.

Książka jest podzielona na trzy rozdziały, z czego tylko pierwszy w mojej ocenie ma charakter naukowy i dotyczy wyżej wspomnianej natury ludzkiego działania, w głównej mierze bazującej na apriorycznym aksjomacie Ludwiga von Misesa. Drugi i trzeci rozdział wydaje się być w zdecydowanej większości napisany przez Rothbarda, Misesa i H.H. Hoppe. Autor często posługuje się cytatami, co po przeczytaniu całości sprawia, że łatwo odróżnić część cytowaną od napisanej przez dra Hoppe, gdzie ta druga jest bardziej nacechowana emocjami. W drugim rozdziale - w moim przekonaniu najsłabszym - autor nierzadko wychodzi poza omawiany temat zahaczając o niepowiązane ze sobą wątki, co sprawia wrażenie chaosu. Tak jak u H.H. Hoppe, można spotkać wiele powtórzeń (a nawet podobne obliczenia),a momentami lekką niekonsekwencję w ocenie funkcjonowania wolnego rynku (autor będąc apologetą wolnego rynku stwierdza, iż w przypadku "zawodności rynku" można pozwolić na "ostrożne interwencje").

Co jest na plus, to, poza pierwszym rozdziałem, twarda krytyka funkcjonowania instytucji państwowych, przytoczenie paru ciekawych wątków historycznych (jak sprawa Foley v. Hill),widoczne duże oczytanie autora oraz warta uwagi koncepcja zasad funkcjonowania rządu i prowadzenia polityki przy jednoczesnych reformach minimalizujących obszar działalności państwa.
Ogólnie książka jest pozycją dobrą. Nie sądzę jednak, żeby był to materiał mający zdolność przekonywania i "nawracania" zwolenników etatyzmu, na takich potrzebny jest "większy kaliber" ;).

Nazwisko autora może być mylące, ale nie będą zawiedzeni ci, którym ideologicznie blisko do Hans-Hermanna Hoppe. "Ekonomia wolności" to traktat o ludzkim działaniu, gdzie autor stara się przedstawić, posługując się systemem metodologicznym Lakatosa (twardy rdzeń i hipotezy oraz twierdzenia pomocnicze jako pas ochronny),hedonistyczną naturę jednostek oraz wykazać jej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    4
  • Ulubione
    1
  • # dobre
    1
  • 2017
    1
  • Nieprzeczytane na półce
    1
  • Ekonomia
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także