Ekonomia wolności. Traktat o naturze ludzkiego działania i dążeniu do szczęścia

Okładka książki Ekonomia wolności. Traktat o naturze ludzkiego działania i dążeniu do szczęścia Grzegorz Hoppe
Grzegorz Hoppe Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Poligraf
2015-01-01
2015-01-01
ekonomia wolność

Nazwisko autora może być mylące, ale nie będą zawiedzeni ci, którym ideologicznie blisko do Hans-Hermanna Hoppe. "Ekonomia wolności" to traktat o ludzkim działaniu, gdzie autor stara się przedstawić, posługując się systemem metodologicznym Lakatosa (twardy rdzeń i hipotezy oraz twierdzenia pomocnicze jako pas ochronny),hedonistyczną naturę jednostek oraz wykazać jej obszary: indywidualną, organizacyjną i polityczną. Na tej ostatniej autor skupił się w szczególności.

Książka jest podzielona na trzy rozdziały, z czego tylko pierwszy w mojej ocenie ma charakter naukowy i dotyczy wyżej wspomnianej natury ludzkiego działania, w głównej mierze bazującej na apriorycznym aksjomacie Ludwiga von Misesa. Drugi i trzeci rozdział wydaje się być w zdecydowanej większości napisany przez Rothbarda, Misesa i H.H. Hoppe. Autor często posługuje się cytatami, co po przeczytaniu całości sprawia, że łatwo odróżnić część cytowaną od napisanej przez dra Hoppe, gdzie ta druga jest bardziej nacechowana emocjami. W drugim rozdziale - w moim przekonaniu najsłabszym - autor nierzadko wychodzi poza omawiany temat zahaczając o niepowiązane ze sobą wątki, co sprawia wrażenie chaosu. Tak jak u H.H. Hoppe, można spotkać wiele powtórzeń (a nawet podobne obliczenia),a momentami lekką niekonsekwencję w ocenie funkcjonowania wolnego rynku (autor będąc apologetą wolnego rynku stwierdza, iż w przypadku "zawodności rynku" można pozwolić na "ostrożne interwencje").

Co jest na plus, to, poza pierwszym rozdziałem, twarda krytyka funkcjonowania instytucji państwowych, przytoczenie paru ciekawych wątków historycznych (jak sprawa Foley v. Hill),widoczne duże oczytanie autora oraz warta uwagi koncepcja zasad funkcjonowania rządu i prowadzenia polityki przy jednoczesnych reformach minimalizujących obszar działalności państwa.
Ogólnie książka jest pozycją dobrą. Nie sądzę jednak, żeby był to materiał mający zdolność przekonywania i "nawracania" zwolenników etatyzmu, na takich potrzebny jest "większy kaliber" ;).

• # dobre
  • 2017