Maigret i żona kasiarza

Okładka książki Maigret i żona kasiarza Georges Simenon
Okładka książki Maigret i żona kasiarza
Georges Simenon Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Komisarz Maigret (tom 38) Seria: Seria z Gawronem kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Maigret (tom 38)
Seria z Gawronem
Maigret et la grande perche
Wydawnictwo Dolnośląskie
2005-07-01
2005-07-01
Daria Demidowicz-Domanasiewicz
maigret żona kasiarza georges simenon

Długa Tyka to kobieta. I choć przezwisko nic Maigretowi nie mówi zna ją dobrze. Kilkanaście lat temu, żeby uniemożliwić mu jej aresztowanie, rozebrała się do naga odmawiając założenia odzieży. Dziś – jak sama zaznacza – nie musi się jej obawiać, bo i oglądać już nie ma czego. Jest żoną Alfreda, doskonałego kasiarza, choć pechowca. Alfred zaplanował kolejny „ten jedyny” skok, który miał im przynieść wielkie pieniądze, a za cel obrał sobie willę pewnego wrednego dentysty. Niestety, w skoku przeszkodziła mu obecność... zwłok w rzeczonej willi. Teraz się ukrywa, bo jego ucieczka nie została niezauważona. Podjęte przez Maigreta działa doprowadzają jedynie do zniechęcenia i przekonania, że ktoś go wpuszcza w maliny. Do czasu, aż zagląda do pewnego sklepu żelaznego. To dobre informacje i tylko rozsądek powstrzymuje go od pląsania z zadowolenia niczym zakochana nastolatka. Nie przeczuwa, że podejmuje się naprawdę ciężkiej walki, z ludźmi zdeterminowanymi, którym naprawdę blisko do psychopatów.
Doskonale napisane dialogi, z logarytmicznie rosnącym napięciem.

Georges Simenon reprezentuje trochę inne podejście do kryminału.
Seria z komisarzem Maigretem zawiera zbiór dość krótkich książek. Mała objętość ma jednak swoją zawartość. Szybka akcja, sporo dialogów. Ta część też jest wciągająca i przyjemnie się ją czyta. Da się lubić.
Brak tu krwawej zbrodni i szaleńczych pościgów, ale jest komisarz, który spokojnie, krok po kroku rozwiązuje zagadkę. Poplątaną zagadkę, której tropy biegną jakby od końca.
Mam jeszcze kilka części w swojej biblioteczce i chętnie po nie sięgnę.

Georges Simenon reprezentuje trochę inne podejście do kryminału.

6,5. Bardzo lubię tę serię ze względu na to że książki te są wciągające, krótkie i przyjemne. Uwielbiam Maigreta który zawsze siedzi w swoim biurze z piwem i kanapkami. Raczej nie jestem fanką krwawych historii wiec Simenon jest autorem idealnym dla mnie. Jego największym atutem według mnie są opisy. Uśmiecham się zawsze przy fragmentach z żoną bohatera i ich milczącym porozumieniu, oraz przy opisach głównego bohatera który siedzi w kawiarnii i myśli.

Czytałam tę książkę w podróży i doskonale spełniła ona swoją rolę. Umiliła mi nudę transportu oraz oczekiwania. Może i spodziewałabym się, że dialogi powinny być lepiej uzasadnione i mogłabym przyczepić się do niezbyt wnikliwej analizy psychologicznej bohaterów, ale szybkie tempo książki rekompensowało jej ewentualne wady. W tym akurat wydaniu przeszkadzały nieco literówki.

Większość tekstu to dialogi, które sprawiają, że książkę szybko się czyta.

Większość tekstu to dialogi, które sprawiają, że książkę szybko się czyta.

• Kryminały
  • Kryminał
  • 2 Kryminał/thriller
  • Przeczytane w 2018
  • Chcę przeczytać: serie i cykle
  • Klasyka kryminału
  • Kryminalna obsesja 🔎👣

Dodaj cytat z książki Maigret i żona kasiarza