Zakończeniem jest śmierć

Okładka książki Zakończeniem jest śmierć Agatha Christie
Okładka książki Zakończeniem jest śmierć
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów kryminał, sensacja, thriller
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Death Comes as the End
Wydawnictwo Dolnośląskie
2016-04-07
1997-01-01
2008-03-03
Dominika Chylińska
Agatha Christie kryminał

Ta książka mogłaby być napisana nawet dzisiaj , ponieważ autorka nie opisuje współczesnych sobie czasów . Akcja jest osadzona w starożytnym Egipcie , a wiedza o nim , zwłaszcza laików , jest podobna obecnie jak i kilkadziesiąt lat temu . Wydaje się , że życie rodziny bogatego Egipcjanina zostało opisane realistycznie. Przybycie młodej konkubiny uruchamia emocje , które prowadzą do łańcucha nieszczęść - aż dziw że na końcu parę osób ostało się przy życiu. Bardzo ciekawie opisane są ludzkie charaktery i emocje . Mamy komu kibicować , bo jest tu młoda kobieta , pełna dobrej woli , mądra babcia , szlachetny skryba i cała galeria mniej sympatycznych postaci.
Mnie po tej lekturze dodatkowo pozostanie w pamięci , często tu używane , urocze słowo : "sklamrzyć" na określenie biadolenia. Kojarzy mi się z jękliwym miauczeniem kotów , kiedy koniecznie chcą wyjść na dwór.
Ja nie będę sklamrzyć - zaskakujaco ciekawy kryminał . Polecam.

Historia opowiedziana w „Zakończeniem jest śmierć” rozgrywa się dwa tysiące lat przed naszą erą w starożytnym Egipcie. Prawda jest jednak taka, że opisane w niej wydarzenia równie dobrze mogłyby się odbywać kiedykolwiek indziej i w dowolnym miejscu na świecie, gdyż dotyczą natury człowieka, która niewiele się zmieniła przez tysiąclecia.

Otóż mamy seniora rodu (Imhotepa),który niepodzielnie rządzi w swoim domu i dyryguje całą rodziną, czyli dwoma żonatymi synami, swoimi synowymi, najmłodszym i chyba swoim ulubionym synem, a także świeżo owdowiałą córką, która właśnie powróciła na stare śmieci. W domu mieszka również gromadka wnucząt Imhotepa oraz jego wiekowa matka. Pomimo wielu osób wokół siebie, mężczyzna w gruncie rzeczy czuje się chyba samotnym i pewnego dnia postanawia związać się z młodą i piękną Nofret, którą wprowadza do rodziny, jaką swoją konkubinę. Powiedzieć, że jest to zaskoczeniem dla domowników, to nic nie powiedzieć. Konsternacja, szok i niedowierzanie- to pierwsza reakcja młodszej generacji na zmiany. Potem jednak jest jeszcze gorzej. Młoda kobieta wcale nie chce sobie zjednać dzieci Imhotepa i robi dosłownie wszystko, by ich do siebie zrazić oraz podkreśla swoja nadrzędną rolę w stosunku do reszty domowników. Zupełnie nowa sytuacja i zadziorność Nofret burzą plany synów Imhotepa (którzy już byli gotowi do podziału majątku starzejącego się ojca pomiędzy siebie) oraz wywołują z ukrycia demony drzemiące dotąd pod powierzchnią dobrych manier i uprzejmości. Atmosfera staje się nieznośna i w efekcie ciągłego napięcia dochodzi do morderstwa. Jednak jedna zbrodnia nie tylko nie zaspokaja instynktów sprawcy, ale jakby rozochociła go do usuwania ze swojej drogi kolejnych „przeszkód", bądź świadków. Kiedy skończy się ta krwawa jatka i kto jest za nią odpowiedzialny?- oto pytania, na które odpowiedzi znajdziemy na samym końcu książki.

Przez swój historyczny rys uznaję powieść za nietypowy kryminał w dorobku Agathy Christie, lecz pod kątem intrygi i pobudek działania sprawcy doskonale wpisuje się w twórczość pisarki. Super rozrywka.

Otóż mamy seniora rodu (Imhotepa),...

Agatha Christie - jak zwykle napisane wybitnie.

Agatha Christie - jak zwykle napisane wybitnie.

Wciągająca i mroczna historia rozgrywając się w starożytnym Egipcie. Autorka tą historią udawadnia, że motywy i sposoby działania przestępców w pewnych sytuacjach nie zmieniły się od tysiącleci. Tak jak i natura ludzka. Chętnie odświeże sobie tą pozycje, bo czytałam ją tylko raz.

Wspaniały kryminał w starym stylu, dla mnie mistrzostwo.

Wspaniały kryminał w starym stylu, dla mnie mistrzostwo.

Obsadzenie akcji w Egipcie zupełnie wyróżnia tą książkę od innych. Bardzo fajny klimat, opisy życia codziennego- choć mam wrażenie, że ta codzienność nieco pochłonęła wątek kryminalny. Przez to akcja trochę mniej trzymała w napięciu, ale rozwiązanie dalej było zaskakujące

Intryga goni intrygę. Do samego końca nie wiadomo, kto jest tym złym, a kto dobrym. Wybornie się bawiłam podczas czytania. Agatha Christie umieściła swoją opowieść w fajnej scenerii, nieco podupadły starożytny Egipt robił w tej historii bardzo interesujący klimat. Autorska delikatnie wplotła kilka informacji na temat egipskich bogów, mumifikowania ciał, ówczesnego życia. Pozytywna książka.

Przeniesienie morderstwa aż do starożytności niecodzienne, ale czemu nie, inne czasy, inne(?) motywy, inne intrygi, ale zbrodnia wciąż ta sama.

2041

Bardzo udany kryminał Agaty Christie i trochę nietypowy jak na tę autorkę, albowiem akcja dzieje się w starożytnym Egipcie. Mamy tutaj rodzinę, która wiedzie dość spokojne życie do momentu aż nestor rodu przywozi z jednej z podróży nową konkubinę, której nikt z rodziny nie aprobuje, a ona sama podburza kochanka przeciw własnym dzieciom. Wszystkim jest to na rękę, gdy pewnego dnia zostaje znaleziona martwa, ale potem zaczynają ginąć kolejne osoby.
Bardzo dobrze mi się czytało. Wytypowałam trzech potencjalnych zabójców, ale nie zgadłam kto jest mordercą. Muszę sięgać częściej po Agatę Christie, bo już zapomniałam jaką przyjemność sprawia mi czytanie jej książek. Tę pozycję oczywiście polecam.

Agatha Christie jest najpopularniejszą pisarką kryminałów na świecie. Książka "Zakończeniem jest śmierć" różni się jednak od jej typowej twórczości. Tym razem akcja dzieje się w starożytnym Egipcie. Drugi mąż Christie Max Mallowan był archeologiem specjalizującym się w badaniach Bliskiego Wschodu, dlatego też żona towarzyszyła mu w częstych podróżach i mogła poznać tamtejsze kraje. Miało to oczywiście odzwierciedlenie w jej twórczości. Historia opowiada o Renisenb, która po tragicznej śmierci męża wraz z córką wraca do domu swojego ojca Imhotepa. Na początku wydaje się, że wszystko jest jak dawniej, jednak wkrótce ojciec sprowadza sobie młodą konkubinę Nofret, dziewczynę butną i ambitną, która owinęła sobie starca wokół palca, co oczywiście nie podoba się jego dzieciom. Praktycznie każdy w rodzinie jej nienawidzi i chciałby się jej pozbyć, dlatego też wybucha nie lada panika kiedy pewnego dnia Nofret zostaje odnaleziona martwa. Intryga kryminalna mimo miejsca i czasu akcji jest typowa dla kunsztu Christie, a więc mnie nic więcej do szczęścia nie potrzeba. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zbrodni w starożytnym Egipcie zapraszam: http://www.kryminalgrozatajemnica.com.pl/2022/05/tajemnice-starozytnego-egiptu-czesc-ii.html

• Agatha Christie
  • Kryminały