rozwiń zwiń

Zakończeniem jest śmierć

Okładka książki Zakończeniem jest śmierć
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Death Comes as the End
Wydawnictwo Dolnośląskie
2016-04-07
2002-01-01
Data 1. wydania:
2008-03-03
Dominika Chylińska
Agatha Christie kryminał

Agatha Christie jest najpopularniejszą pisarką kryminałów na świecie. Książka "Zakończeniem jest śmierć" różni się jednak od jej typowej twórczości. Tym razem akcja dzieje się w starożytnym Egipcie. Drugi mąż Christie Max Mallowan był archeologiem specjalizującym się w badaniach Bliskiego Wschodu, dlatego też żona towarzyszyła mu w częstych podróżach i mogła poznać tamtejsze kraje. Miało to oczywiście odzwierciedlenie w jej twórczości. Historia opowiada o Renisenb, która po tragicznej śmierci męża wraz z córką wraca do domu swojego ojca Imhotepa. Na początku wydaje się, że wszystko jest jak dawniej, jednak wkrótce ojciec sprowadza sobie młodą konkubinę Nofret, dziewczynę butną i ambitną, która owinęła sobie starca wokół palca, co oczywiście nie podoba się jego dzieciom. Praktycznie każdy w rodzinie jej nienawidzi i chciałby się jej pozbyć, dlatego też wybucha nie lada panika kiedy pewnego dnia Nofret zostaje odnaleziona martwa. Intryga kryminalna mimo miejsca i czasu akcji jest typowa dla kunsztu Christie, a więc mnie nic więcej do szczęścia nie potrzeba. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zbrodni w starożytnym Egipcie zapraszam: http://www.kryminalgrozatajemnica.com.pl/2022/05/tajemnice-starozytnego-egiptu-czesc-ii.html

Wspaniała książka. Zupełnie inna od reszty powieści Christie. Mimo to, świetna intryga i zakończenie!

Na początku niezbyt rozumiałam kto jest kim, dopiero potem się połapałam. Mimo tego, tak jak każde dzieło pani Agaty, ta książka była świetna i nie mogłam się od niej oderwać.

Chociaż na początku czytając opis książki, byłam do niej sceptycznie nastawiona, to muszę przyznać, że jestem mile zaskoczona. To, że akcja rozgrywa się w starożytnym Egipcie, wcale nie oznacza, że książka jest gorsza od innych dzieła Agathy. Wręcz przeciwnie, gorąco polecam do przeczytania. Naprawdę warto!

Na półkach: , , , ,

Nietypowy kryminał Agathy Christie. Rozgrywa się bowiem w Tebach w starożytnym Egipcie. To zapewne efekt wypraw, w trakcie których autorka towarzyszyła swojemu mężowi, archeologowi.
Mamy zatem opis rodziny kapłana Imhotepa i wzajemnych relacji pomiędzy poszczególnymi osobami. A są one - toutes proportions gardées – zbliżone do tych panujących w wyższych sferach angielskich, dobrze znanych autorce i zaprezentowanych przez nią w wielu „klasycznych” kryminałach. Czyli wysoko postawiona głowa rodziny i jego konkubina (oczywiście gdzie indziej lokująca swój prawdziwy afekt), konkurujące ze sobą dzieci przywódcy rodu i ich małżonkowie, aktualni i potencjalni oraz oczywiście widmo spadku po Imhotepie.
Taka sytuacja musiała doprowadzić do tragedii, która rozpoczyna się śmiercią konkubiny. A dalej trup ściele się gęsto. Pewnym novum jest próba de-racjonalizacji w duchu starożytności, a więc obwinienie o kolejne zbrodnie … ducha konkubiny, w co wypada wierzyć, ale nie wszyscy się na szczęście temu podporządkowują.
Na szczęście rozwiązanie jest w pełni logiczne i nie potrzeba detektywa by do niego dojść.
Ulokowanie akcji w starożytnym Egipcie miało swoje plusy i minusy. Pierwsze to podkreślenie, że przed wiekami ludźmi targały takie same emocje i uczucia jak dziś a także zapoznania czytelników z pewną – w sumie niedużą – dawką informacji o ówczesnych mieszkańcach kraju nad Nilem. Z drugiej strony to w gruncie rzeczy tylko kulisy i dekoracje intrygi, która mogłaby mieć miejsce w każdym czasie i w każdej kulturze. Za to nadal czyta się dobrze.

Na półkach: , , , ,

Ze względu na nietypowe osadzenie akcji trochę się obawiałam, że tło przysłoni zagadkę kryminalną i będzie to bardziej historia obyczajowa (uwielbiam kulturę starożytnego Egiptu, ale nie oszukujmy się - nie po to sięga się po książki Christie). Na szczęście te obawy się nie sprawdziły i jak zwykle tło - choć świetnie zarysowane - pozostaje tylko tłem, a na pierwszy plan wysuwa się opowieść. Nie jest to może najbardziej zaskakująca intryga (albo to ja już zbyt dobrze autorkę znam), ale wciągająca i zgrabnie poprowadzona. Nie polecałabym na rozpoczynanie przygody z Christie, ale dla jej wiernych fanów to bardzo ciekawa pozycja.

Kolejna książka obok "Tajemniczego Pana Quina" czy "Noc i Ciemność" gdzie autorka porzuca swoje standardowe zabiegi na rzecz eksperymentu.

W tym przypadku historia dzieje się w odległej przeszłości
w starożytnym Egipcie. Inne czasy, inni ludzie, ale jak już się dowiedzieliśmy od Herkulesa Poirota - natura ludzka jest zawsze taka sama - pytanie tylko: czy rodzina dopadnie zabójcę zanim on dopadnie ich?

W tym przypadku historia dzieje się w odległej przeszłości

Czas akcji wnosi sprawia, że książkę czyta się inaczej niż inne powieści Agaty Christie, ma swój klimat.

To był taki dziwny szajs! Agatha Christie postanowiła zrobić kryminał w Egipcie, którym była bardzo zafascynowana. Interesująca próba, trup ściele się gęsto. Chociaż pewnie niewiele to wspólnego z realizmem i resarchem miało.

Przeczytałem wszystkie książki A.C. praktycznie ;) .

Przeczytałem wszystkie książki A.C. praktycznie ;) .

Jedna z dziwniejszych pozycji Agathy Chrisite, ponieważ miejscem akcji został Egipt 2000 lat p.n.e. Obawiałem się, że może mi nie podejść, lecz czyta się lekko i przyjemnie. Możemy trochę się dowiedzieć o życiu starożytnych Egipcjan, ale jak wiadomo głównym punktem historii jest morderstwo w raczej majętnej i dosyć licznej rodzinie. Dosyć szybko udało mi się wytypować sprawcę wszystkich nieszczęść, co dało pewną satysfakcję na koniec, gdzie okazało się, że miałem rację. Pozycja raczej nie zapadnie w pamięci na długo, takie typowe 6/10.