Zamieć

Data 1. wydania:
2005-01-01
Jacek Manicki
Jacek Manicki

Jak na Folletta przystało postaci są ciekawie zarysowane, styl przejrzysty, ale czegoś tu brak. Z początku akcja wlecze się niemiłosiernie, bo i w narrację i w dialogi pisarz wkłada informacje o przeszłości bohaterów, czasem się powtarzając. Potem tempo przyspiesza, by znów zwolnić i ckliwie zakończyć powieść. Książka nie jest zła, ale po pisarzu tego formatu oczekiwałam więcej.

Powieść czyta się bardzo szybko, wciąga, fajny był też ogólny pomysł na książkę. To na plus. Na minus natomiast zaliczam miejscami bardzo naiwną i przewidywalną fabułę. Do mniej więcej połowy wszystko jeszcze jakoś "trzymało się kupy", później autor już mocno odleciał co bardzo obniżyło wiarygodność całej historii.

Czytałam tę powieść (chociaż w wersji skróconej) kilka lat temu i byłam nią zachwycona. Teraz mi się dłużyła, niektóre wątki były niepotrzebne, a właściwą akcję dostałam na kilku ostatnich stronach...

Podczas ostatnio wiejącego bardzo silnego wiatru Orkan Nadia, który przetoczył się przez nasz kraj i wyrządził wiele szkód, przeczytałam „Zamieć”, mało znany THRILLER Kena Folletta.
Za oknem mocno wiało, co spotęgowało wyobrażenia opisywanych przez pisarza zjawisk: silnego wiatru i zamieci śnieżnej, niskich przenikających ciało temperatur… Szkocja podczas ataku srogiej zimy. Jednak w książce, nie tak jak w rzeczywistości, był to pozytywny aspekt fabuły, sprzyjający zatrzymaniu „uziemionych” terrorystów, którzy skradli z laboratorium śmiertelnego wirusa i chcieli go rozprzestrzenić po świecie. Dlaczego… tego autor do końca nie wyjawił.
Thriller dość przeciętny, którego akcja wolno się toczy i jest bardzo przewidywalna. Pod względem literackim, książka jest bardzo dobrze napisana. Jednak to nie to co wspaniałe "FILARY ZIEMI", za które pisarza pokochałam. W porównaniu z SAGĄ, ta pozycja wypada blado, niestety.
Polecam FANOM Kena Folletta, którzy chcą znać całą jego twórczość.

Dobrze się zapowiadała, ale na zapowiadaniu się skończyło...

Dobrze się zapowiadała, ale na zapowiadaniu się skończyło...

Pomysł ciekawy, chociaż nie nowy. Wykonanie jak produkcyjniak Netflixa. Jest wszystko to, co musi być, by było poprawnie i inkluzywnie. Ot, czytadło do pociągu.

Jestem osobą, która czyta kilka książek równocześnie, ale tu nastąpił wyjątek. Tak bardzo wczułam się w wydarzenia i klimat niebezpieczeństwa, że przez 3 dni istniała tylko ,,Zamieć". I gdyby końcowa akcja potoczyła się inaczej, dałabym jej spokojnie 7 gwiazdek jak nie więcej.
Obserwowałam walkę o życie i stale kibicowałam każdej osobie, która miała możliwość ucieczki i powiadomienia policji. Przebierałam nogami z emocji gdy czytałam o kolejnym akcie odwagi, kombinatorstwa czy sytuacjach zagrażających życiu. I chyba kibicowałam trochę za mocno, bo to wszystko jakoś tak ładnie się zakończyło, a przecież czytalnik miał do czynienia z profesjonalnymi przestępcami.
Denerwowały mnie niektóre wątki miłosne, szczególnie motyw wybaczonej zdrady, ponieważ wszystko przyszło tak prosto, że aż ciężko uwierzyć w realność sytuacji i obecność jakichkolwiek uczuć w związku. Zakończenie jak dla mnie zbyt przesłodzone. Wszyscy wszystkim wszystko wybaczają, bo są rodziną. Moim zdaniem to jedna wielka mało życiowa bzdura, a pewne zadry zostają w sercu i autor powinien to jednak wziąć pod uwagę.
Zupełnie nie rozumiem sensu umieszczenia w książce postaci matki Tony. Chyba, że swoim paskudnym zachowaniem miała czytelnikowi dodatkowo podnieść ciśnienie jakby akcja zrobiła to w zbyt małym stopniu. Kobieta przez całą książkę jedynie narzeka, bo córka nie ma chłopaka i dzieci więc w jej oczach jest beznadziejna. A podczas spotkania z przestępcami ustawia ich po kątach. Jeśli to miało być humorystyczne to chyba nie trafiło zupełnie w moje poczucie humoru.
Zirytował mnie również opis. Nie wiem kto i dlaczego postanowił streścić w nim książkę, ale zabił tym wiele czytelniczych zaskoczeń, przynajmniej z mojej strony.
Podsumowując: akcyjniak, nie polecam czytać opisu, bo to zepsuje całą zabawę, zakończenie za proste i za słodkopierdzące jak dla mnie. A szkoda, bo przez dużą część książki bardzo chciałam dać 7 gwiazdek.

Jak na Folleta to książka jest taka sobie.
Ukradli wirusa (jakie to na czasie). Potem go odzyskali.
Co tu więcej pisać. Przeczytasz i zapomnisz.

Jak na Folleta to książka jest taka sobie.
Ukradli wirusa (jakie to na czasie). Potem go odzyskali.
Co tu więcej pisać. Przeczytasz i zapomnisz.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Aktualny temat, ciekawa akcja. Jednak fabuła baaaaaaaaaaardzo przeciągnięta. Z ogromnym trudem doczytałam, nie mogąc się doczekać kiedy to się wreszcie skończy

Ken Follett jak zwykle jest b.dobry

Ken Follett jak zwykle jest b.dobry