Archie Greene i sekret czarodzieja

Okładka książki Archie Greene i sekret czarodzieja
D. D. Everest Wydawnictwo: Rebis Cykl: Archie Greene (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Archie Greene (tom 1)
Archie Greene and the Magician's Secret
Rebis
2016-01-01
2016-01-01
Paweł Laskowicz

Na półkach: , , , ,

Bardzo fajna książka o magii 🪄. Nie mogę się doczekać przeczytania kolejnych części♥️

Szybka książka dla dzieci ale myślę że i starszym się spodoba. Trochę mi przypominało "Atramentowe serce" chyba przez te książki

Fragment recenzji z bloga: zatraceni w kartkach
Historia Archiego stała się jedną z moich ulubionych serii tuż obok Harrego Pottera. Czym urzekł mnie dwunastolatek? Czy żałuję, że nie zostałem Strażnikiem Płomienia?
Podobno każdy z nas ma coś z dziecka. Ja jak głupi cieszyłem się, że mam czas na czytanie historii Archiego Greena. Kreacja bohaterów, opisy, akcja i rodzina Foxe’ów to to, co mnie urzekło najbardziej!
Archie Greene to dwunastoletni chłopiec, którym zajmuje się babcia Gardenia. Jego rodzice i siostra zginęli. Swojej rodziny prawie już nie pamiętał, ponieważ był wtedy bardzo mały. Na swoje dwunaste urodziny otrzymał tajemniczą przesyłkę, która pachniała starością. W środku było coś, co jak się później okazało, Archie musiał zanieść do Oxfordu, gdzie pozna swoje przeznaczenie.

[…]

To nieprawda, że jest to książka dla dzieci. Jestem prawie pełnoletni a czytało mi się ją świetnie! Historia Archiego Greena to podróż przez komnaty biblioteki „Biały Regał”, purpurowe korytarze cioci Loretty czy warsztat starego Zeba.
Nie jesteśmy wrzuceni w świat magii. Poznajemy go razem z bohaterem, mimo że była obecna obok nas cały czas! Podobnie jak w Harrym Potterze towarzyszyło zaciekawienie i uśmiech na twarzy czytelnika, tak samo jest tutaj!
Pochłonąłem „Archie Greene i sekret czarodzieja” w mniej niż dwa dni w drodze do i ze szkoły. To świadczy o tym, że naprawdę książka wciąga i czyta się ją za jednym tchem. Nie chciałem jej kończyć, ale przekonało mnie to, że przede mną jeszcze dwa tomy przygód dwunastolatka.
Powiem jeszcze coś o okładce. Jest ona piękna, magiczna i błyszcząca. Wszystkie cechy, dzięki którym mnie kupiła. Przyjemna okładka dla przyjemnej książki. Oprócz tego, grzbiet książki jest też pozłacany i ma piękne ozdobienia. Naprawdę się zakochałem w okładce i w treści. W tym wypadku można ocenić książkę po okładce, bo i to i to jest świetne!
[…]
Po całą recenzję zapraszam na bloga: zatraceni w kartkach

Fragment recenzji z bloga: zatraceni w kartkach

Książka o magii ale nie jest ona banalna i nie opiera się na takich klasykach dotyczących magii np.zaklęcia itd.

Książkę, którą mam przyjemność recenzować to "Archie Greene i sekret czarodzeja" napisaną przez D.D. Everesta. Jego powieść trafiła na krótką listę kandydatów do National Book Award w kategorii literatury dziecięcej. Kiedy nie pisze trenuje młodzież w miejscowym klubie piłkarskim i bywa technikiem muzycznym w kolejnych rockandrollowych grupach swojego syna.

Książka ta to fantastyka. Archie Greene jest dwunastolatkiem, do którego przychodzi poręczyciel wręczając mu paczkę. Razem ze swoją przesyłką chłopiec musi udać się do Oxfordu. Tam spotyka go wiele przygód i tajemnic do odkrycia. Czy ktoś pomoże Archie’mu? Czy dobro zwycięży nad złem?

Moim zdaniem książkę czyta się łatwo. Jest bardzo wciągająca i utrzymuje czytelnika w tajemniczym nastroju, którego nakłania do przeczytania jeszcze większej ilość stron książki. Pomimo "dziecięcej" nazwy poleciłabym książkę każdemu kto choć trochę wierzy w magię.
Paula, lat 16
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

Książka ta to...

Z pozoru zwyczajny, dwunastoletni chłopiec, który mieszka sam z babcią w West Wittering. Tragiczne wydarzenia z przeszłości, które pozbawiły go najbliższej rodziny pokierowały całym dotychczasowym jego życiem. Rodzice wraz siostrą zginęli w katastrofie. Archie nie wie, że ten tragiczny wypadek otworzy przed nim nowy rozdział. I stanie się to już w jego dwunaste urodziny. Chłopiec jest mądry, rezolutny i doskonale poradzi sobie z przeznaczonym dla niego zadaniem.

Urodzinowa paczka z tajemniczą książką pokieruje go aż do Oxfordu, do rodziny, o której istnieniu nawet nie miał pojęcia. Poznaje świat, do którego dotychczas nie miał dostępu i teraz wydaje się być początkiem nowego. I niewątpliwie tak jest, bo już sam fakt, iż będzie musiał rozstać się z babcią rozbudzi pewne wątpliwości, jednak z czasem okaże się bardzo odpowiedzialnym i niestety potrzebnym.

Zapraszam na całą recenzję na:

Każda książka jest podróżą. Piękną, owocną, długą, często skomplikowaną, niezwykłą przygodą, z którą warto się zapoznać. Te ciekawe wycieczki otwierają okno na świat, przedstawiają rozmaite sceny, zabytki, historie, które bawią, a nawet uczą. Towarzyszące emocje tylko potęgują doznania, dają radość, a także ogromne szczęście, które przyjmujemy wielkimi garściami. Wystarczy, że pobudzimy naszą wyobraźnię i już znajdujemy się w niesamowitym świecie, innej rzeczywistości, która pochłania czytelnika bez granic. Nie potrzeba ruszać się z fotela, by odwiedzić te prawdziwe, jak i fikcyjne miejsca.

Od zawsze lubiłam oglądać ,,Czarodzieje z Waverly Place''. Do teraz czasami zdarzy mi się zajrzeć do starych przyjaciół z którymi spędzałam każdy wolny czas. Tak jak oni marzyłam, by mieć własną czarodziejską różdżkę, rzucać przeróżne zaklęcia, latać na dywanie i mieć magiczne, zwariowane przygody. Wejść do ich wspólnego świata i razem z nimi się uczyć. I tym razem mogłam odwiedzić niezwykły zakątek. A mianowicie bibliotekę, gdzie magia ta dobra, czy zła ukryta jest w książkach.

Archie Greene mieszka ze swoją babcią, jedyną bliską mu osobą w West Wittering. Ledwo wiążą koniec z końcem, dlatego kobieta często musi ukochanemu wnuczkowi kupować rzeczy używane. Pomimo, że jego rówieśnicy mają wymarzone, nowe prezenty nie obwinia staruszki za to jak żyją. Widzi jak stara się mu zapewnić dogodne życie, ciepłe, pełne miłości.

W swoje dwunaste urodziny chłopca odwiedza elegancki, uprzejmy, miły doręczyciel, który ma dla niego przesyłkę. Po otwarciu okazuje się, że otrzymał bardzo starą książkę w języku, którego Archie nie rozumie. Tajemnicza paczka czekała na odbiorcę całe czterysta lat, aby mogła do niego trafić. Do przesyłki dołączony został też specjalny list, który głosi, by chłopiec jak najszybciej zaniósł ową przesyłkę do księgarni ,,Biały Regał" mieszczący się w Oksfordzie. Archie nie wie, że jego dwunaste urodziny sprowadzą na jego życie wiele zmian. Czy będą pozytywne? Co się z nim stanie? Jak jego historia się zakończy?

Książka idealnie trafiła w moje ręce. A mianowicie w czasie moich praktyk w bibliotece. Mogłam sobie wszystko dokładnie wyobrazić. Stosy starych książek, kurz, lekki zapach stęchlizny, przemiłych bibliotekarzy, którzy skrywają niemałą tajemnice. Historia pomogła wyostrzyć zmysły, pobudzić uśpione szare komórki do działania. Może i w prawdziwym świecie książki nie latają między półkami, a ludzie za kontuarem nie są magami, którzy rzucają przeróżne zaklęcia, ale dzięki tej powieści mogłam sobie to wyobrazić, że tak w rzeczywistości jest.

Opowieść spodoba się młodym jak i starszym. Historia wciąga tak, że z trudno się od niej oderwać. Jest lekka,barwna, przyjemna, dobra na odstresowanie, zapewnia ciekawą przygodę z nutką magii i tajemnicy. Powiem szczerze, nie spodziewałam się, że książka aż tak przypadnie mi do gustu. Bohaterowie ciepli, sympatyczni, nie sposób ich nie polubić. ,,Archie Greene i sekret czarodzieja'' to nie tylko cudowny świat dla dzieci, czy młodzieży, ale także dla miłośników książkowych, moli, którzy kochają lektury jak nasz główny bohater. A do tego zapewni dobrą zabawę, której nie sposób się oprzeć. Gorąco polecam.

Wszyscy doskonale wiemy, jak magiczne są książki. Przecież to właśnie dzięki nim przeżywamy setki żyć zamiast jednego, możemy nie ruszając się z fotela podróżować nawet na biegun północny albo latać na smoku… A gdybym dziś zabrała was do świata, gdzie książki naprawdę są źródłem magii? Gdybym powiedziała wam, że w tym świecie magowie są bibliotekarzami, a książki… latają między półkami?

Ten świat, o którym mówię, ukrywa się w książce Archie Greene i sekret czarodzieja autorstwa D.D. Everesta. Zaczyna się dziwnie znajomo, bo Archie jest sierotą wychowywanym przez babcię, pewnego dnia dostaje przesyłkę i… nagle dowiaduje się o istnieniu całego magicznego świata. A także o tym, że on także do tego świata należy. Już to skądś znamy, prawda? Ale bardzo proszę nie kręcić nosem. Bo atmosfera tej książki jest zupełnie inna niż u Harrego Pottera. Poczujecie to już po pierwszych stronach i myślę, że wam się spodoba.

A jeżeli ktoś bardzo chce wytykać podobieństwo Archiego do Pottera, to niech najpierw wytknie podobieństwo Pottera do Kopciuszka.

„To nie jest szkło powiększające, to szkło wyobrażające. Powiększa wyobraźnię tego, kto przez nie patrzy. Pozwala spojrzeć z innej perspektywy na wszystko, czemu chcesz się przypatrzyć.”

Magiczny świat Archiego, to świat ogromnej biblioteki, ukrytej przed zwykłymi ludźmi, to świat pożółkłych kartek i szeleszczących głosów książek. To świat, gdzie czarodzieje przechadzają się między regałami, a nad nimi trzepocząc okładkami, latają stare tomy. To taki świat, o którym marzy każdy, kto kocha książki i magię. Zatraciłam się w nim momentalnie przede wszystkim dlatego, że od pierwszych stron Archie wywoływał ciepły uśmiech na mojej twarzy, a magia w tej powieści wydała mi się bardzo bliska.

I jeszcze jeden walor ma ta książka – nie jest przesadnie nadmuchana. Nie ma w niej fałszu, przesadności i tandety. Jej akcja po prostu… się dzieje. Everest ma taki styl, że ma się wrażenie, że to wszystko dzieje się tuż obok, w naszym świecie. I tym najbardziej Archie Greene… mnie urzekł.

„Samo słowo wyobraźnia, czyli imaginacja, pochodzi z tych samych źródeł, co słowo magia, stąd też wiele wybitnych autorytetów wysuwa tezę, że ludzka wyobraźnia jest ostatnim śladem magicznych mocy, jakie niegdyś posiadał każdy człowiek.”

Właśnie zaczęłam pożerać drugi tom jego przygód. Smakuje przepysznie. I… już w pierwszym zdaniu pojawił się smok!

____________________________________________________________________________
Wszystkie cytaty pochodzą z książki Archie Greene i sekret czarodzieja, D.D. Everesta, Dom Wydawniczy Rebis 2016

Archie Greene nie spodziewa się, że dwunaste urodziny będą niezwykłe. A jednak, za sprawą tajemniczej paczki, która czekała czterysta lat na doręczenie, takie właśnie są. Wraz ze znalezieniem w przesyłce, dziwnej książki, napisanej w języku, którego nie jest w stanie odczytać, chłopiec odkrywa rodzinny sekret i staje się częścią magicznego świata Strażników Płomienia. Jego radość i ekscytacja są jednak krótkie, ponieważ okazuje się, że wraz z pojawieniem się Archiego w mieście, cień wrogich mocy pada na adeptów, świat magicznych książek i ich opiekunów. Czy dwunastoletniemu chłopcu i jego kuzynostwu, uda się odkryć gdzie znajduje się zagrożenie i w jaki sposób je unieszkodliwić, zanim będzie za późno?

D.D. Everest stworzył przed czytelnikiem historię, aż pulsującą od magii. Jakby tego mało, w centrum fabuły, umieścił książki, sprawiając, że dla mola książkowego, czytanie powieści było jeszcze bardziej przyjemne. Poznawanie od poszewki, wraz z Archiem, świata Strażników Płomienia i towarzyszenie chłopcu oraz jego uroczemu kuzynostwu w śledztwie nad tajemniczą książką i dziwaczną szaradą, dzięki pomysłowości autora, okazało się ciekawym przeżyciem, tym bardziej, że system działania Strażników Płomienia i nauki adeptów, był czymś innym, nowym, z czym wcześniej nie miałam do czynienia w książkach. I choć niektóre wątki aż prosiły się o rozwinięcie, zamiast szybkiego zamknięcia, jestem zadowolona z poziomu lektury, która okazała się być barwnym połączeniem magii, przygody i tajemnicy.

Jakby tego było mało, urocze rysunki Jamesa de la Rue, urozmaiciły książeczkę, już i tak przepełnioną klimatycznymi, obrazującymi tło opisami. Ta barwna, pomysłowa pozycja, będzie idealna dla młodszej młodzieży, poszukującej w lekturze czegoś co poruszyłoby ich wyobraźnię, a także dla wszystkich, w jakimkolwiek wieku, którzy przepadają za klimatami "Harry'ego Pottera" czy "Atramentowego Serca". "Archie Greene i sekret czarodzieja" to pozycja skrywająca niejedną tajemnicę, włączająca widza w akcję i wydarzenia dziejące się na przestrzeni historii. To również lektura, która obudzi w czytelniku miłość do magii i tego co niesie i przede wszystkim - w niezwykle sympatyczny sposób ukazująca, że każda książka ma coś wartego przekazania, lub kilka słów do powiedzenia.

7/10

Dodaj cytat z książki Archie Greene i sekret czarodzieja