rozwińzwiń

Basia i wolność

Okładka książki Basia i wolność Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Okładka książki Basia i wolność
Marianna OklejakZofia Stanecka Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Basia Seria: Basia literatura dziecięca
24 str. 24 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Cykl:
Basia
Seria:
Basia
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2016-04-11
Data 1. wyd. pol.:
2016-04-11
Liczba stron:
24
Czas czytania
24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328114357
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Basia i tajemnice ogrodu Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Ocena 8,0
Basia i tajemn... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Liście Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Ocena 9,0
Basia i zagadk... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia. Wielka księga świąteczna Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Ocena 8,0
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia daje radę! Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Ocena 10,0
Basia daje radę! Marianna Oklejak, Z...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Basia i przyjaciele. Antek Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Ocena 7,4
Basia i przyja... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki O Wilku, który trafił do Baśniowego Lasu Orianne Lallemand, Éléonore Thuillier
Ocena 7,8
O Wilku, który... Orianne Lallemand, ...
Okładka książki A ja nie chcę być księżniczką Emilia Dziubak, Grzegorz Kasdepke
Ocena 7,6
A ja nie chcę ... Emilia Dziubak, Grz...
Okładka książki Z tatą Oli na biwaku Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Ocena 7,6
Z tatą Oli na ... Thomas Brunstrøm, T...

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
37 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
178
155

Na półkach: ,

Tym razem Basia wraz z całą rodziną udaje się do muzeum. Początkowo dziewczynka nie chce uczestniczyć w wyprawie, ale zostaje skuszona wizją obiadu na mieście. Jazda autobusem jest świetnym pretekstem do głośnej zabawy, zaspa zamienia dziewczynkę w błotną biedronkę, a kusząco śliska podłoga w muzeum staje się lodowiskiem. A to nie koniec pomysłów rezolutnej Basi. Tato ze stoickim spokojem tłumaczy dzieciom, czym różnią się zakazy od zasad, co to jest wolność oraz że każda nasza decyzja ma swoje konsekwencje.

Historyjka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem dla młodego odbiorcy. Autorka ukazuje świat z punktu widzenia kilkulatka: kolorowy, bezpieczny i ciekawy. Sprawia to, że maluch może się bez problemu utożsamić z bohaterami. Nie odnajdziemy tutaj scen przemocy, które wzbudzają w dzieciach strach. Wyraźny i czytelny morał to jest to, co cenimy najbardziej!

Szata graficzna jest przemyślana i dopracowana w najmniejszych szczegółach. Mamy nawet kropkę nad "i" w barwach narodowych. Czemu nie, wszak wydanie jest jubileuszowe. Spodobały nam się również wesołe, kolorowe i jakże charakterystyczne ilustracje autorstwa Marianny Oklejak.

Tym razem Basia wraz z całą rodziną udaje się do muzeum. Początkowo dziewczynka nie chce uczestniczyć w wyprawie, ale zostaje skuszona wizją obiadu na mieście. Jazda autobusem jest świetnym pretekstem do głośnej zabawy, zaspa zamienia dziewczynkę w błotną biedronkę, a kusząco śliska podłoga w muzeum staje się lodowiskiem. A to nie koniec pomysłów rezolutnej Basi. Tato ze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
173
143

Na półkach:

Do Basi przekonywać nas nikt nie musi bo w naszym domu jest mile widziana zwłaszcza przez Antosię, która ją uwielbia :). Najnowsza książka o przygodach Basi jest wydaniem jubileuszowym upamiętniającym 225 rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja.

Basia wraz z rodzicami i braćmi jedzie do muzeum na wystawę, której tematem jest wolność. Jednak znając Basię nic nie będzie łatwo a ona jak ma to w zwyczaju pokaże swoje małe różki. Podziwiam jej tatę za te pokłady cierpliwości do swoich dzieci i sposób w jaki potrafi z nimi rozmawiać i przekazywać informacje tak by dziecko z rozbrykanego zmieniło się w zasłuchane. Wiadomo nie od dziś, że muzeum i dzieci nie zawsze idą w parze ale jak się ma kogoś kto potrafi zaciekawić daną historią to wtedy zwiedzanie jest zabawą a przy okazji ile ciekawych rzeczy można się dowiedzieć.
Tym sposobem Basia dowiaduje się czym są różnią się zasady od nakazów i czemu służą.
No i jak tu nie lubić Basi, która w tak świetny sposób przekazuje dzieciom informacje, które nam czasem dorosłym idą kiepsko. Dzięki temu w swój dziecięcy sposób pozwala nam dorosłym spojrzeć tez na to z perspektywy dziecka.
Jak najbardziej polecamy wszystkie książeczki z serii Basia :).

Do Basi przekonywać nas nikt nie musi bo w naszym domu jest mile widziana zwłaszcza przez Antosię, która ją uwielbia :). Najnowsza książka o przygodach Basi jest wydaniem jubileuszowym upamiętniającym 225 rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja.

Basia wraz z rodzicami i braćmi jedzie do muzeum na wystawę, której tematem jest wolność. Jednak znając Basię nic nie będzie łatwo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
935
897

Na półkach:

Zofia Stanecka to bardzo znana pisarka, zasłynęła głównie serią o Basi oraz współtworzeniem cyklu książeczek ,,Czytam sobie". Jej najnowsza powieść ,,Basia i wolność" opowiada o wyzwoleniu Polski.

Rodzina Basi postanowiła udać się na wystawę, jednak dziewczynka nie była z tego powodu zbyt zadowolona. Chciała w tym czasie zająć się czymś innym. Rodzice wytłumaczyli jej, że oczywiście może mieć swoje zdanie, ale jeśli ona nie pójdzie, ktoś inny będzie musiał zrezygnować z wystawy, aby z nią zostać. Ostatecznie zgodziła się pójść i całą rodziną opuścili dom. Na wystawie przedstawiano min. Polskę pod okupacją.

Książeczka o Basi ma nie tylko uczyć, ale także bawić, co Zofii Staneckiej udaje się znakomicie. Pod pozorem jednej historii udało jej się wpleść także inne wartości i zachowania, których warto przestrzegać, np. by nie hałasować w autobusie, nie ślizgać się po podłodze, nie wylizywać talerza w restauracji. Całość została uświetniona ilustracjami Marianny Oklejak, które są bardzo charakterystyczne dla tej serii.

,,Basia i wolność" nie jest zbyt obszerna, jednak czyta się ją bardzo szybko. Ma bardzo dużą czcionkę, jest wartościowa i wiele dzieci może utożsamiać się z Basią, gdyż jej historie są niezwykle autentyczne.

Moja ocena: 5/6

Zofia Stanecka to bardzo znana pisarka, zasłynęła głównie serią o Basi oraz współtworzeniem cyklu książeczek ,,Czytam sobie". Jej najnowsza powieść ,,Basia i wolność" opowiada o wyzwoleniu Polski.

Rodzina Basi postanowiła udać się na wystawę, jednak dziewczynka nie była z tego powodu zbyt zadowolona. Chciała w tym czasie zająć się czymś innym. Rodzice wytłumaczyli jej, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
315
314

Na półkach:

Z nieprawdopodobnego rozbrykania, na kolejnych kartach książki, Basia zmienia się w zasłuchaną i bystrą dziewczynkę, która powoli zaczyna rozumieć, że trzeba szanować prawa innych, że trzeba dawać możliwość wyboru, że proponując coś, można spotkać się ze sprzeciwem.
Tata Basi wykazuje się ogromną cierpliwością wobec swoich dzieci, tłumacząc zawiłości rządzenia, bycia królem odpowiedzialnym za swoich poddanych. Basia próbuje wynegocjować z tej rozmowy coś dla siebie i pyta o to, jak to jest z głupimi zasadami. Tata nie ma wyjścia, musi przyznać, że można o nich porozmawiać i ustalić nowe. "Zawsze warto spróbować się dogadać", nawet w bardzo trudnych kwestiach, jak choćby posiadania kraju. Głowa boli od tak trudnych stwierdzeń, ale sens w głowie Basi pozostaje, daje możliwość wyboru Miśkowi Zdziśkowi.

"Basia i wolność" to wydanie jubileuszowe, poprzedzające 225 rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. Wprowadza w tematykę wolności kraju, mądrego rządzenia, wolności wyboru, przestrzegania zasad.

Z nieprawdopodobnego rozbrykania, na kolejnych kartach książki, Basia zmienia się w zasłuchaną i bystrą dziewczynkę, która powoli zaczyna rozumieć, że trzeba szanować prawa innych, że trzeba dawać możliwość wyboru, że proponując coś, można spotkać się ze sprzeciwem.
Tata Basi wykazuje się ogromną cierpliwością wobec swoich dzieci, tłumacząc zawiłości rządzenia, bycia królem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
384
178

Na półkach: ,

3 maja 1791 roku została uchwalona konstytucja formułująca podstawowe zasady ustroju Rzeczpospolitej i regulująca strukturę organizacyjną naszego państwa oraz prawa i obowiązki obywateli. W tym roku obchodzimy 225 rocznice tego wydarzenia. Z tej okazji pojawiła się kolejna książka o mojej i Wiki ulubienicy: "Basia i wolność".
Tylko nie przestraszcie się tego mojego wstępu, Basia żadnymi datami nie rzuca i nie wymaga by przedszkolaki się ich uczyły ;) To jest książka o wolności i zasadach.

W sobotni poranek Tata Basi obwieścił, że zabiera rodzinę na wystawę. Basia jednak wolała oglądać w domu film. Dziewczynka tak długo stawiała opór, aż usłyszała z ust mamy, że zjedzą obiad na mieście. W drodze do muzeum Basia i Janek, ze względu na swoje zachowanie, byli ciągle napominani: "Nie wolno hałasować w środkach komunikacji publicznej!", nie można się tarzać w zaspach, nie można się ślizgać w muzeum, ... W końcu dzieci stwierdziły: "Nic, tylko nakazy i zakazy ...". I tak o to, wśród koron i złotych monet, Tata zaczął tłumaczyć, czym jest wolność i po co są zasady.

"Nie zakazy, tylko zasady - powtórzył Tata. - One nie są po to, żeby zabierać wolność, tylko pomagać nam żyć ze sobą."

"Basia i wolność" to kolejna już część przygód małej dziewczynki, ulubienicy wielu dzieci. Napisana jest prostym językiem, a jej główny temat, czyli jak się mają zasady do wolności, został wytłumaczony na przykładzie króla, tak by łatwiej było go zrozumieć młodym czytelnikom. "Basia i wolność" nawiązuje do historii w zasadzie tylko kilkoma zdaniami, jednak jej lektura, może być okazją do rozwinięcia tematu, szczególnie z dziećmi, które już zaczęły chodzić do szkoły. Książka jest bardzo ciekawa i myślę, że tak jak i pozostałe tytuły z serii spodoba się dzieciom.

Do obejrzenia książki zapraszam na mojego bloga
http://yllla-cowgowiepiszczy.blogspot.com/2016/04/basia-i-wolnosc-z-stanecka-m-oklejak.html

3 maja 1791 roku została uchwalona konstytucja formułująca podstawowe zasady ustroju Rzeczpospolitej i regulująca strukturę organizacyjną naszego państwa oraz prawa i obowiązki obywateli. W tym roku obchodzimy 225 rocznice tego wydarzenia. Z tej okazji pojawiła się kolejna książka o mojej i Wiki ulubienicy: "Basia i wolność".
Tylko nie przestraszcie się tego mojego wstępu,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6131
3433

Na półkach:

O nowej „Basi” ze strony wydawcy dowiadujemy się:
"Wydanie jubileuszowe, poprzedzające 225 rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja Rodzina Basi wybiera się na wystawę. To ostatnia rzecz, na jaką Basia ma ochotę! W końcu daje się jednak przekonać i wcale tego nie żałuje. Przy okazji wizyty w muzeum Basia dowiaduje się, jaka jest różnica między zakazami a zasadami i na czym polega wolność".
Brzmi interesująco dla wszystkich rodziców dzieci. Są takie chwile, że nasze pociechy zaczynają wiedzieć lepiej i chcieć samodzielnie organizować swój czas. Wtedy zderzają się z koniecznością dostosowania do otoczenia, odkrywają jak bardzo ich wybory są ograniczone. Tak jest również w przypadku Basi, która chciałaby zostać w domu, kiedy rodzina planuje wycieczkę do muzeum. Z tego powodu wytyka rodzicom, że zabierają jej wolność. Do wyjścia nie są w stanie przekonać jej interesujące eksponaty i tylko przypadkowe wspomnienie posiłku na mieście sprawia, że marudna dziewczynka nabiera ochoty na wyjście. W czasie drogi zaczynamy rozumieć niechęć bohaterki: roztopy, plucha, zimno. Basia jednak bez protestów ubiera się i uczestniczy w wycieczce. Cała wyprawa nawet zaczyna ją bawić. Odkrywa, że można się ścigać z bratem, chlapać w śniegowo-błotnej brei. Niestety nie każdemu jej zachowanie się podoba. Popchnięty w czasie wyścigów brat nie ma ochoty na zabawy, chlapiąca się beztrosko Basia wywołuje negatywne emocje. Po wejściu do muzeum idzie z mamą do toalety, gdzie robi wiele bałaganu, a zwiedzając kolejne wystawy śliska się na posadzce. Liczne upomnienia rodziców dzieci podsumowują: „Nic tylko nakazy i zakazy”. Tato spokojnie tłumaczy dzieciom, że to nie zakazy, a zasady. Jesteśmy wolni, ale żyjemy z wśród ludzi i musimy się z nimi liczyć, nie możemy być hałaśliwi, przeszkadzać, zwracać uwagę na innych, aby wszystkim dobrze się żyło. Dopiero mądra opowieść taty o królach, tłumaczenie dlaczego każdy musi zachowywać się tak, aby nie przeszkadzać innym i że nawet król nie może robić to na co ma ochotę daje dziewczynce do myślenia. Miło spędzony dzień w muzeum jest prawdziwą lekcją granic własnych wolności i konieczności podejmowania właściwych wyborów.
„Basia i wolność” to kolejny tom opowiadający o wycinku z życia dziewczynki odkrywającej świat i jego uroki. Tym razem bohaterka próbuje zrozumieć, dlaczego czasami nasza wolność jest ograniczana, dowiaduje się, dlaczego musimy liczyć się ze zdaniem innych i jakie konsekwencje niosłoby samolubne postępowanie wszystkich ludzi.
Książka będzie świetnym materiałem zarówno dla małych buntowników, jak i dzieci odkrywających zasady demokracji. Dowiedzą się, że bycie dorosłym nie oznacza całkowitej możliwości robienia tego na co ma się ochotę.
Zofia Stanecka bardzo umiejętnie pokazuje małym czytelnikom ich własny świat i wyjaśnia zagadnienia, które nam, rodzicom, czasami trudno wyjaśnić. Książka będzie doskonałą zachętą do wizyty w muzeum, rozmów o historii, systemach politycznych.
Całość wzbogacona ilustracjami Marianny Oklejak znanymi z całej serii o Basi.
Książkę polecam zarówno przedszkolakom, jak i uczniom początkowych klas szkoły podstawowej. Opowieść o dziewczynce będzie interesującym materiałem do nauki samodzielnego czytania lub kultywowania wspólnych wieczorów z książką.

O nowej „Basi” ze strony wydawcy dowiadujemy się:
"Wydanie jubileuszowe, poprzedzające 225 rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja Rodzina Basi wybiera się na wystawę. To ostatnia rzecz, na jaką Basia ma ochotę! W końcu daje się jednak przekonać i wcale tego nie żałuje. Przy okazji wizyty w muzeum Basia dowiaduje się, jaka jest różnica między zakazami a zasadami i na czym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
532
501

Na półkach: ,

Seria książeczek o Basi podbiła serca moich córek już dawno i dlatego zawsze chętnie sięgamy po jej nowe przygody. Najnowsza książka jest jednocześnie wydaniem jubileuszowym upamiętniającym 225 rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja.

Tym razem Basia wraz z rodzicami oraz braćmi, starszym Jankiem i młodszym Frankiem wybiera się do muzeum na wystawę, której tematem przewodnim jest wolność. Basia nie zachowuje się najlepiej. Czuje się zmuszona do towarzyszenia rodzinie podczas zwiedzania wystawy. Tata znajduje jednak w sobie nieskończone pokłady cierpliwości i tłumaczy dziewczynce dlaczego powinna zachowywać się inaczej. Wyjaśnia jej tym samym czym są zakazy a czym zasady. Tę przygodę dziewczynka zapamięta na długo i okaże się dla niej prawdziwą lekcją savoir vivre na całe życie.

"... Nie zakazy, tylko zasady. One nie są po to, żeby zabierać wolność, tylko pomagać nam żyć ze sobą..."

Lekturę, jak zwykle gdy sięgamy po tę serię, bardzo przyjemnie się czytało. Język jest prosty a tekst wesoły i wciągający. Ilustracje Marianny Oklejak natomiast jak zwykle urocze i kolorowe. Dla dzieci przygoda Basi jest bardzo interesująca. Uczą się i odkrywają świat a przy okazji miło spędzają czas.

Seria o Basi jest o tyle ciekawa, że opowiedziana z perspektywy małej dziewczynki, rówieśniczki dla młodego czytelnika i dlatego tym chętniej sięgają po nią maluchy. Dzięki tym krótkim opowiastkom mogą też rozwijać i wzbogacać swoją wiedzę. A, że z Basią zawsze jest wesoło, trudno oprzeć się i nie sięgnąć po jej przygody by choć przez chwilę przenieść się do jej świata. Zachęcam do lektury, moje maluchy są nią oczarowane ;)


http://testowanieartdzieciece.blogspot.com/

Seria książeczek o Basi podbiła serca moich córek już dawno i dlatego zawsze chętnie sięgamy po jej nowe przygody. Najnowsza książka jest jednocześnie wydaniem jubileuszowym upamiętniającym 225 rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja.

Tym razem Basia wraz z rodzicami oraz braćmi, starszym Jankiem i młodszym Frankiem wybiera się do muzeum na wystawę, której tematem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    66
  • Chcę przeczytać
    19
  • Posiadam
    6
  • 2023
    4
  • Dla dzieci
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Z biblioteki
    2
  • 2022 dzieci
    1
  • Znane
    1
  • Z Adasiem
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Basia i wolność


Podobne książki

Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 8,5
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...
Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 10,0
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 7,5
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...

Przeczytaj także