Zwiedzeni przez losowość

Okładka książki Zwiedzeni przez losowość Nassim Nicholas Taleb
Okładka książki Zwiedzeni przez losowość
Nassim Nicholas Taleb Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Naukowe PWN
2016-10-02
2016-10-02

Przetrwałem pierwsze ~110 stron, nie wyobrażam sobie dojścia do końca. Całkowicie szczerze, to nie wiem o czym on pisze, do czego zmierza, po co napisał tę książkę. Zakładam, że można te strony pominąć i w odbiorze nie zmieni się nic.

Świetna książka obnażająca ludzkie ułomności w wielu dziedzinach życia. Przerażający jest fakt że żyjemy w świecie ludzi (często na poważnych stanowiskach) którzy nie rozumieją, wydaje się, oczywistych rzeczy. Napisana przystępnym językiem nawet dla osób które nie miały wcześniej styczności z podobną literaturą.

Ta książka jest interesująca nie tylko ze względu na sam temat: rolę losowości w naszym życiu, ale i sposób narracji, nacechowany inteligencją, erudycja i pewną zadziorność. Uświadomienie sobie, jak dużą rolę w naszych postawach, decyzjach, opiniach, postrzeganiu świata stanowi prawdopodobieństwo jest zarówno zdumiewające jak i pożyteczne.

Przyjemny gaduła z lekkim piórem. Taki Paulo Coelho literatury faktu.

Przyjemny gaduła z lekkim piórem. Taki Paulo Coelho literatury faktu.

N. N. Taleb nie będzie autorem, do którego będę wracać. Książka nie jest lekka, myślę że mogą mieć z nią problem nawet umysły ścisłe, matematycy, ekonomiści. Autor wykazuje niezwykłą pewność siebie, krytykując większość osób z " branży " i nie tylko. Wykazuje, że z reguły poddajemy się przypadkowi, nie umiejąc właściwie sobie z tym poradzić ( jeśli dobrze zrozumiałam).

To moja pierwsza książka tego autora. Nie była to łatwa lektura, rozkładam sobie w czasie po jeden,dwa rozdziały,aby móc zastanowić się nad fragmentami.
Bardzo mi się podobało,że książka zachowała styl piszącego,bo już we wstępie była zapowiedź,że na tym autorkami zależało.
Czytałam opinie zanim sama sięgnęłam i ciekawiła mnie 'zadufana postać'. Ale im dalej czytałam i pojawiały się nawiązania do przeróżnej literatury,w tym antycznej to dawałam się wciągnąć w przemyślenia. Na samym końcu zrobiła na mnie wrażenie niezwykła ilość bibliografii jakze różnego typu. Jeżeli kiedykolwiek przeczytam choć połowę to jestem przekonana,że też dojadę do wniosku,że coś już mogę o życiu powiedzieć.
Moim zdaniem książka po którą warto sięgnąć.

Merytorycznie całkiem dobra książka, która bardzo krytycznym okiem spogląda na sukces uzyskany właśnie dzięki losowości. Książka jest napisana w taki sposób, iż raczej czyta się ją na raty niż jednym tchem. Osobiście trochę mnie irytuje postać autora i chociaż czasami prawi bardzo mądrze, jego ego jest niemiłosiernie denerwujące. Jako student uczelni ekonomicznej zrozumiałam wszystkie poruszone kwestie, jednkaże nie jestem pewna, czy przeciętny czytelnik zrozumie wszystko bez problemu.

Nie dałem rady doczytać kolejnej książki tego dość zadufanego w sobie autora :D Przeczytałem jego aforyzmy i tą drugą książkę, nie sięgałem po "Czarnego Łabędzia". Tutaj odpadłem gdzieś po 20%, może kiedyś wrócę, ale raczej nie.

Wszystkie książki Taleba są rewelacyjne. Ta jest pewnego rodzaju kompilacją myśli, które rozwija w kolejnych książkach. Obowiązkowa lektura, ale tylko dla ludzi o otwartych umysłach.

Esencja poglądów Taleba na kwestie losowości podana w zwięzłej formie. Jeżeli nie masz ochoty na przekopywanie się przez Czarnego Łabędzia i Antykruchość, to ta książka jest dla Ciebie.

Intelektualnie interesująca. Polecam wszystkim, i tym wierzącym w ekonomię, i wątpiącym - nie trzeba się z nią zgadzać, ale wprowadzenie odrobiny losowości do konsumowanych treści pomaga poszerzyć horyzonty.

Pod względem stylu, książka jest do bólu talebowska - przejaskrawiona, z jasno rysującym się ego autora, nieco pretensjonalna. Nie każdemu będzie to odpowiadało.

• Popularnonaukowe
  • Ekonomia
  • Chcę kupić

Nassim Nicholas Taleb Zwiedzeni przez losowość Zobacz więcej
Nassim Nicholas Taleb Zwiedzeni przez losowość Zobacz więcej
Nassim Nicholas Taleb Zwiedzeni przez przypadek. Tajemnicza rola losowości w życiu i w rynkowej grze Zobacz więcej