Przewodnik grzeszników

Okładka książki Przewodnik grzeszników św. Ludwik z Granady
Okładka książki Przewodnik grzeszników
św. Ludwik z Granady Wydawnictwo: Wydawnictwo AA religia
religia
Wydawnictwo AA
2015-01-01
2015-01-01
2009-01-01

Encyklopedia zachowania katolika. Chyba najlepsze opisanie Boga, jakie czytałem i najpiękniejsze ukazanie Bożego majestatu z jakim się spotkałem. Bóg nie jest niczym ograniczony, a stworzenie tak. Bogu za okazaną łaskę należy się pamięć. Bóg najpierw grozi, potem karze. Ludzie żyjący źle bywają zapomniani przez Boga. Utrapienie jako pilnik, który im twardszy i bardziej chropowaty, tym więcej ma właściwości oczyszczania duszy z rdzy grzechu. Kiedy w społeczeństwie mnożą się nieprawości, pomnaża Bóg także klęski i plagi. Dziewictwo - wstępem do życia anielskiego. Bóg nie usłucha głosu człowieka w niedoli, jeżeli ten nie słuchał głosu Boga w powodzeniu. Kiedy i jak czynić poprawę i pokutę, by nasza pokuta nie była pokutą żeglarzy. A cóż to znaczy ? Polecam stronę 326. Podobnie jak 65, 117 - gdzie jest ciekawy opis Raju, 160, 236 ! i 421. A na stronie 337 mamy fragment tłumaczenia Psalmu 128 (129?),które dość odbiega od tego z Biblii Tysiąclecia !

Książka niezwykła, obowiązkowa, natchniona. Mógłbym ja opisać tylko w samych superlatywach. Dla katolika wręcz konieczna. Rozbudza duchowo, wyjaśnia zawiłości i wyprowadza z niewiedzy. Mogłaby być jeszcze uwspółcześniona jezykowo (cytaty Pisma Świętego są w starych tłumaczeniach) i wszystko by pasowało. Dla mnie najlepsza książka duchowa obok Naśladowania Chrystusa, Przygotowania do śmierci i Biblii.

Autor powołuje się na autorytet Pisma Świętego oraz świętych, dlatego też czytamy często o Salomonie, królu Dawidzie, Hiobie, Łazarzu, aniołach, prorokach (np. Jeremiasz, Izajasz). Wspomniani są również św. Piotr, św. Paweł, św. Ambroży, św.Augustyn, św. Jan Złotousty, św. Marcin... Autor cytuje także filozofów jak np. Seneka.
Oczywiście przede wszystkim jest o Bogu - o Jego miłości do ludzi i o tym jak bardzo pragnie ich wyrwać z sideł wiecznej śmierci.
Jest o grzechach i o tym jak z nimi walczyć, o cnotach - czym są, jak je nabyć, dlaczego są takie ważne; o miłosierdziu, nawróceniu, śmierci, wieczności.
Dla mnie najciekawsze były rozdziały o śmierci, oraz o roztropności w interesach.
Książkę czyta się dość dobrze, pomijając "stare" tłumaczenie fragmentów z Biblii - czasem trzeba się nieźle "wczuć" by zrozumieć o co chodzi. Ale zawsze można skorzystać z Biblii, którą ma się w domu lub tej dostępnej w internecie.

Oczywiście przede wszystkim jest o Bogu - o...

• 2.Wiara
  • 3.6.2. Doskonalenie duchowe