Gdańsk wojenny i powojenny

Bellona
Gdańsk Wolne Miasto Gdańsk Niemcy nazizm historia
historia
Gdańsk Wolne Miasto Gdańsk Niemcy nazizm historia

Książka jest bardzo dobrze napisana, nie męczy, nie nudzi, choć zgodzę się, że Pani od korekty nie wyłapała prostych błędów, a redaktor przepuścił liczne powtórzenia, których szczególnie dużo jest pod koniec tekstu... Szkoda, bo trochę całość na tym traci. Niemniej jednak książka wg mnie jest idealna dla osób zainteresowanych historią Gdańska w okresie przed II wojną...

To dość ogólnikowe opracowanie, w zasadzie bez jakichś niespodzianek, podparte na kilku relacjach świadków. Sporo tu powtórzeń, momentami trochę chaosu i zamieszania stylistycznego, ale w sumie czyta się to dość dobrze.

Może trochę zbyt skrótowo, zabrakło też głosu niemieckich Gdańszczan do pełnego obrazu. Niemniej jednak dość obrazowo ukazane zostało to, jak bardzo...

Mimo wszystko, dla mnie spore rozczarowanie. Spodziewałam się pogłębionej analizy, spojrzenia na Gdańsk jako miasto niemieckie a potem polskie. Dostałam zwięzłe streszczenie kilkunastu lat historii Gdańska wyłącznie z polskiej perspektywy. Książka godna polecenia dla nastolatka interesującego się historią. Ale nic ponadto.

• XX wiek
  • II wojna
  • 1.8.Dzieje Najnowsze
  • Półka w domowej meblościance
  • Ciekawa (może kiedyś kupię i przeczytam)
  • 0.3.Do kupna/pożyczenia
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Gdańsk wojenny i powojenny