Gdańsk wojenny i powojenny

Okładka książki Gdańsk wojenny i powojenny Marek Wąs
Okładka książki Gdańsk wojenny i powojenny
Marek Wąs Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2016-01-01
2016-01-01
Gdańsk Wolne Miasto Gdańsk Niemcy nazizm historia

Serdecznie polecam, starannie pokazuje fakty i uwarunkowania przedwojennego Gdańska, z szerszym kontekstem historycznym. Jasno obrazuje też bestialstwo hitlerowskiego reżimu w samym mieście i okolicach.

Ciekawie opisane wydarzenia z czasów zagłady Gdańska. Może trochę ogólnikowo, może autor mógł trochę więcej napisać m.in. o odbudowie, ale mimo to jest w porządku i warto przeczytać.

Książka jest bardzo dobrze napisana, nie męczy, nie nudzi, choć zgodzę się, że Pani od korekty nie wyłapała prostych błędów, a redaktor przepuścił liczne powtórzenia, których szczególnie dużo jest pod koniec tekstu... Szkoda, bo trochę całość na tym traci. Niemniej jednak książka wg mnie jest idealna dla osób zainteresowanych historią Gdańska w okresie przed II wojną światową, poprzez czasy wojenne i powojenne. Naprawdę warto sięgnąć po tę książkę.

1933

To dość ogólnikowe opracowanie, w zasadzie bez jakichś niespodzianek, podparte na kilku relacjach świadków. Sporo tu powtórzeń, momentami trochę chaosu i zamieszania stylistycznego, ale w sumie czyta się to dość dobrze.

Może trochę zbyt skrótowo, zabrakło też głosu niemieckich Gdańszczan do pełnego obrazu. Niemniej jednak dość obrazowo ukazane zostało to, jak bardzo zmieniła się cała struktura Gdańska w momencie zakończenia wojny. W końcu większość ludności, która zamieszkała w mieście, pochodziła zupełnie skądinąd (tu bardzo ciekawe było odniesienie do kwestii odbudowy zabytków Gdańska: znacznej części napływowej ludności nie podobała się myśl o odbudowie dawnych budynków, bo kojarzyły się one z niemiecką przeszłością). Mało tego: stare miasto, które dzisiaj zachwyca swoim specyficznym klimatem, też nie jest wcale takie stare - zostało odbudowane po wojnie, jak w Warszawie (procentowe zniszczenie starówki było największe w całym mieście). Warto dzisiaj zwiedzać Gdańsk mając tę świadomość.

Szkoda też, że autor nie pokusił się o umieszczenie kilku mapek, przybliżających czytelnikowi miejsca, o których pisze. Szczególnie drastyczne gdy czyta się o miejscach straceń lub masowych pochówkach, które znajdowały się w miejscach, po których dzisiaj spacerują turyści...

Miałam w sumie lekki niedosyt po skończonej lekturze. Ale generalnie lektura okazała się całkiem interesująca.

Mimo wszystko, dla mnie spore rozczarowanie. Spodziewałam się pogłębionej analizy, spojrzenia na Gdańsk jako miasto niemieckie a potem polskie. Dostałam zwięzłe streszczenie kilkunastu lat historii Gdańska wyłącznie z polskiej perspektywy. Książka godna polecenia dla nastolatka interesującego się historią. Ale nic ponadto.

• 1.8.Dzieje Najnowsze
  • Półka w domowej meblościance
  • Ciekawa (może kiedyś kupię i przeczytam)
  • 0.3.Do kupna/pożyczenia
  • Przeczytane 2022
  • II wojna

Dodaj cytat z książki Gdańsk wojenny i powojenny