Můj život po životě

Okładka książki Můj život po životě
Michal Viewegh Wydawnictwo: Druhé město biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Druhé město
2013-01-01
Data 1. wydania:
2013-01-01
czeski

Książkę wysłuchałem w formie audiobooka w oryginalnym języku czeskim. W sumie nie jest długa, około 4 godz. Po kilku miesiącach powróciłem właśnie po raz drugi do tej książki. Wreszcie zdobyłem się też na to aby dodać tą książkę do portalu i napisać krótką opinie.

Lektorem audiobooka jest jeden z moich ulubionych aktorów Sasa Rasilov. Wstęp napisany został przez przyjaciela Michala Viewegha i przez niego samego odczytany. Sam lektor, Sasa Rasilov kilka lat temu zagrał w drugiej serii świetnego serialu kryminalnego czesko-słowackieprodukcji pt. Kriminalka Stare Mesto 2. Obsada tego serialu była naprawdę świetna, Sasa Rasilov, Milan Lasica, Zuzana Fialova, Miroslav Donutil, Jiri Langmajer, Milan Knazko. Ostatnio nie mam czasu na ogladanie filmow, oglądam naprawdę ostatnio mało, ale kiedy już coś oglądam to w 50% jest to kino czeskie lub/i słowackie. Stąd mam swoich ulubionych czeskich i słowackich aktorów.

W grudniu 2012 roku Viewegh otarł sie o smierć. Książkę zaczyna właśnie od opisania tego wydarzenia. Podczas kiedy żona została w Pradze on razem z dziećmi przebywał na Sazavie w swoim domku na wsi. W pewnym momencie poczuł sie źle, zdąrzył powiadomić sąsiadów aby przyszli zaopiekować sie dziećmi, zadzwonił po karetkę która szybko przyjechała, sam o własnych siłach wszedł jeszcze do karetki, lekarz zaczął mu mierzyć ciśnienie i w tym momencie stracił przytomność. Odzyskał ją już wielu dniach w szpitalu, gdzie się okazało ze przeżył pęknięcie aorty, operację na otwartym sercu, ma wmontowana protezę aorty a w dodatku podczas operacji doszło do niedotlenienia mózgu i teraz nie dość ze musi zmagać się z dolegliwościami sercowymi to w dodatku jego mózg nie jest w pełni sprawny. Rodzina u przyjaciele podczas odwiedzin po operacji (ten stan trwał kilka miesięcy) musieli mu okazywać wiele cierpliwości gdyż musiał na nowo uczyć sie mowić, pamięć strasznie szwankowała gdyż podczas rozmów zapominał po kilku minutach to o czym przed chwila z kimś rozmawiał.

W ten oto sposób Viewegh musiał zacząć zmagać się z życiem po życiu. Viewegh miał wielkie szczęście, że w ogóle przeżył, gdyż statystycznie pękniecie aorty przeżywa średnio tylko 10% pacjentów. Jednak czy to szczęście? Życie autora nie jest już takie jakie było kiedyś. Jego mózg nie jest sprawny. Autor stał się niepełnosprawny. Dla kogoś kto głównie pracuje intelektualnie to wielki cios kiedy mózg nie funkcjonuje jak wcześniej. Zresztą dla każdego w tej sytuacji to trudna sytuacja. Każdy, niezależnie jak poważny uszczebek na zdrowiu człowieka jest trudną sprawą z której naprawdę trudno stawia się czoło.

Viewegh popadł w straszna depresje. Leki antydepresyjne trzymały go przy życiu. W książce opisuje właśnie swoje rozterki, stany depresyjne. Dzięki temu że ma dzieci nie skończył ze sobą, bo nawet doszedł to takiego stanu gdzie już mu ani lekarstwa nie pomagały. Jakoś próbował powrócić do normalnego życia. Jednak nawet do dzisiaj po ponad trzech latach nie powrócił do normalnego życia.

Widziałem z nim wywiad na youtubie który został nakręcony kilka miesięcy temu. Viewegh to inny człowiek. Postarzał się. Przyznaje ze ma straszne problemy z pamięcią. Podczas pisania musi zawsze sprawdzać to co już napisał. Jak pisze to zdarza sie ze pisze kilka razy o tym samym gdyż wręcz nie pamięta tego co napisał dzień lub kilka dni wcześniej. W wywiadzie wyznał, ze jest pewien ze to pęknięcie aorty to swego rodzaju pokuta za grzechy przeszłości. Skłania się ku temu ze pęknięcie aorty mu się przytrafiło z jakiegoś konkretnego powodu i taki los mu był pisany. Ciekawe.

Ta książka jest pewnego rodzaju spowiedzią autora. Jest pełna smutku, żalu, pisana jest w formie pamiętnika, dziennika. Autor pisząc tą książkę nawet nie zamierzał wydać tego co pisze. Dopiero jego przyjaciel wydawca przekonał go że warto wydać tą pozycje. Viewegh dał sie namówić. I myśle że dobrze zrobił. W książce obnaża się w dużym stopniu, pisze dużo o intymnych sprawach, kryyzsie w małżeństwie, problemach w relacjach z dziećmi, wchodźmy w głąb jego duszy, ale nie jest to nachalne obnażanie sie, jest to autentyczne, otwarte wyznanie człowieka który naprawdę cierpi i nie wstydzi się pisać o swoim cierpieniu, o walce z chorobą, o swoich słabościach, trudnych doświadczeniach.

Dodaj cytat z książki Můj život po životě