Solaris

Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Światy Równoległe. Fantastyczna Kolekcja fantastyka, fantasy, science fiction
Wydawnictwo Literackie
fantastyka, fantasy, science fiction
Światy Równoległe. Fantastyczna Kolekcja

Klasyka ambitnej fantastyki naukowej. Nie ma laserów, mieczy świetlnych, statków bojowych ani człekokształtnych stworów. Mamy za to problem komunikacji z cywilizacją pozaziemską, która wcale nie musi być antropomorficzna i której wcale nie musimy rozumieć. I z ludźmi, którzy nie radzą sobie z brakiem sukcesu w tym zakresie. Z poczuciem, że nauka może okazać się bezradna....

Klasyk s-f. Naprawdę bardzo dobra książka. Polecam.

bardzo dobra scenografia i opisy. zarowno formacji naturalnych i technologicznych. dialogi słabe zwlaszcza na linii Kelvin-Harey. w warstwie psychologii i postępowania człowieka tli się coś z dydaktyzmu i naiwności.

W czasach nastoletnich czytałem Niezwyciężonego i bardzo mi się podobał. Solaris posiadam od chyba już 40 lat i dopiero teraz przeczytałem.
Solaris to "matka" wielu gatunków literackich i filmowych od science fiction, poprzez horror, thriller i psychologię na rozprawie naukowej skończywszy (w ramach konwencji).
Podobnie było z płytą "Kind of Blue" Milesa Davisa, która jest...

Większości nie zrozumiałem ale to co zrozumiałem zachwyca.

Książka wyjątkowa, spisana w typowym dla Lema stylu, dotykająca granic człowieczeństwa i moralności. Opisy fizycznych warunków nie wszystkim mogą przypaść do gustu ze względu na swój (wręcz) abstrakcjonizm, jednakże warta uwagi, choćby od strony przemyśleń głównego bohatera i wizjonerskiej wyobraźni autora.

Świetnie napisana,bardzo wciągająca.

Solaris to mój pierwszy... kontakt (tak, to właściwe słowo) z twórczością Pana Lema i nie wiem co więcej napisać, bo po lekturze czuję się jak uderzony młotkiem w głowę, właściwie to nie wiedząc przez kogo i dlaczego. Książka poruszyła we mnie jakąś nigdy niezagraną wcześniej strunę. Zmusiła do wielu rozważań, zbyt wielu na raz by je w pełni strawić i zrozumieć. Czuję, że...

Żywy ocean jest genialny, świetnie wymyślony. Wadą jest wg. mnie fabuła (średnio ciekawa i nie wiadomo, jak umarł Gibarian) lecz nie o nią chodzi, ale o filozoficzny aspekt, głębszy sens. Ta książka pokazuje, jak człowiek może się przywiązać do czegoś nierealnego, co mu się tylko wydaje. Plus przemyślenia dot. sensu życia.

Science fiction w perfekcyjnym wydaniu. Polecam audiobook bardzo dobrze opowiedziana książka.

Dyskusje

14 528