Po Bogu. O przyszłość religii

CiS, W.A.B.
1998-01-01
1998-01-01
Piotr Sitarski
Filozofia religia ateizm filozofia religii pytania o Boga/bogów?

Okładka książki Przewidywanie przyszłości Averil Cameron, Don Cupitt, Richard Gombrich, Frank Hahn, Stephen Hawking, Ian Kennedy, Simon Schaffer, Ian Stewart
Przewidywanie ... Averil Cameron, Don...

Książka wygląda na pierwszy rzut oka znakomicie. Anglikański duchowny, który bez uprzedzeń wynikających ze swojego zawodu wolno myśli na temat religii. Wiele wątków jest interesujących, ale chyba nie aż tak bardzo odkrywczych, jeśli ktoś czytał inne książki o tej tematyce.

Skondensowana forma niestety, moim zdaniem, nie sprzyja jasności przekazu. A i sam przekaz... no cóż - w trakcie czytania dowiadujemy się, że nie o nowe spojrzenie na religię chodzi i o zrozumienie jej fenomenu, ale o stworzenie nowej religii. Zwrot akcji niemal jak u Agathy Ch.! Tylko, czy przekonujący?

Nie stracicie na tę książkę zbyt wiele czasu (bo jest krótka).

Książkę Dona Cupitta nabyłem dobrych kilka lat temu. Natychmiast przeczytałem jeden raz, za około 1,5 roku drugi raz sięgnąłem po egzemplarz, a obecnie po raz trzeci podszedłem do lektury. Pozycja „Po Bogu” jest jak sądzę obowiązkową lekturą dla ludzi zainteresowanych tematyką religii skonfrontowanej ze zdobyczami myśli współczesnej. Mój egzemplarz wydany w twardej oprawie na kiepskim papierze jest jednym z cenniejszych moich woluminów. Autor, duchowny anglikański, teolog i filozof w doskonały dla mnie sposób przedstawił materię religii jej genezę i przyszłość, stąpając cały czas rzetelnie po racjonalnym gruncie. Tak... racjonalny grunt w religii - musisz to po prostu przeczytać; postmodernistyczna wizja religii, tak - koniecznie to przeczytaj; filozofia analityczna jako dekonstruktor metafizyki religii i świata „nadprzyrodzonego”- nie oderwiesz się od lektury. Zaskakujące i frapujące trzy techniki - narzędzia - zaproponowane przez Cupitt'a jako składowe przyszłej religii – bardzo Cię zainteresują, a także wiele, wiele innych „perełek” czeka na spotkanie z Twoim intelektem. Czytelniku, uważnie przeczytaj książkę od początku do końca, zwracaj uwagę na każdą myśl autora i sposób jej sformułowania, z niektórymi tezami się zgodzisz, z innymi nie; natomiast żadne z nich nie pozostawią Cię obojętnym. Po lekturze, reakcja pomiędzy Tobą, a znaczeniem tekstu w jakimś stopniu Cię odmieni. Polecam. Szkoda, że jest tylko jedna książka Dona Cupitt'a wydana w języku polskim, może to się zmieni.

• Nauki społeczne - religioznawstwo
  • O chrześcijaństwie