Kopciuszek

Okładka książki Kopciuszek Charles Perrault, Francesca Rossi
Okładka książki Kopciuszek
Charles PerraultFrancesca Rossi Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Seria: Francesca Rossi (ilustr.) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Francesca Rossi (ilustr.)
Cinderella
Wydawnictwo Olesiejuk
2016-01-04
2016-01-04
Katarzyna Dmowska

Okładka książki Najpiękniejsze baśnie Hans Christian Andersen, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Charles Perrault, Francesca Rossi
Najpiękniejsze... Hans Christian Ande...
Okładka książki Kopciuszek Wiesław Drabik, Charles Perrault
Kopciuszek Wiesław Drabik, Cha...

Warto wrócić do oryginału, niby historia wszystkim znana, ale kązda kolejna wersja ma jakieś odstępstwo od oryginału.

2095
2033

Pięknie ilustrowana książka w twardej oprawie z cudownymi ilustracjami, płytą CD oraz dodatkowymi ćwiczeniami sprawdzającymi wiedzę po przeczytaniu bajki. Kopciuszek na podstawie baśni Charlesa Perraulta zabiera czytelnika w świat marzeń. Wcześniej czy później one się spełnią. Z baśni płynie odwieczna prawda, że zło zawsze zostanie ukarane, a dobro zwycięży. Morał jest taki, że nie wolno poniżać  drugiego człowieka, bo jeśli kogoś upokorzymy, zostaniemy za to ukarani. Dobro dawane  drugiemu człowiekowi powraca w podwójnej mierze. Z bajki płynie też nauka, że w życiu nie liczą się dobra materialne, ale wrażliwe i uczciwe serce..

Łatwiej znosiło się codzienność, czasem smutną, czasem durną, odnajdując w sobie Kopciuszka i śniąc o opiece chrzestnej Matki, wspaniałych balach, przepięknych sukniach i tym jedynym, który wreszcie nas odnajdzie :-)
Oby tylko życie nie odbiegło zbyt daleko od marzeń..

Oby tylko życie nie odbiegło zbyt daleko od marzeń..

Rozczarowanie. Pomysł intrygujący. Ale wydanie - ech... Ilustracje z początku intrygujące, pod koniec wydawały mi się rozmyte i nieostre. Im dalej - tym gorzej. Niezależnie, czy to maniera ilustratora, czy jakość wydania - drażniły mnie. Treść nie przystaje do epoki ilustracji. Jest rażąco staroświecka. Moim zdaniem, ani to dla dorosłych, ani dla dzieci.

NOWE SZATY KOPCIUSZKA

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie kojarzyłaby wszystkich tych klasycznych baśni, na których wychowały się dziesiątki pokoleń, a które doczekały się niezliczonej ilości naśladownictw i hołdów. Teraz wydawnictwo Media Rodzina wznawia jedną z nich, „Kopciuszka”, w rewelacyjnie ilustrowanym, przepięknym wydaniu.

Treść „Kopciuszka” znamy wszyscy doskonale. Oto mieszkająca z siostrami i macochą niezwykle piękna, dobra i uczciwa dziewczyna, stanowi cel szykan ze strony bliskich. Wiecznie poniżana, zmuszana do wykonywania wszelkich możliwych prac, a raczej pełnego usługiwania siostrom i macosze, szasnę na odmianę losu znajduje w zorganizowanym przez księcia balu…

„Kopciuszek” to piękna, ponadczasowa opowieść o miłości i dobru, które zawsze zwyciężają, pomimo rozlicznych trudności, pokazująca, że prawdziwe piękno nie zawsze zostaje dostrzeżone na pierwszy rzut oka, a cierpliwość przynosi z czasem należyte korzyści. Te wartości nie zestarzeją się nigdy i przypominanie ich stanowi wartość samą w sobie. Przypominanie zaś w sposób, w jaki zrobiono to w tym przypadku, przenosi uniwersalną treść w zupełnie nowy wymiar.

Roberto Innocenti, włoski artysta, postanowił zapomnieć o bajkowej otoczce i ubrać Kopciuszka w całkiem nowe szaty. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki matki chrzestnej, Kopciuszek ląduje w scenerii lat 20 ubiegłego wieku, w samym środku angielskiej prowincji. Stroje z międzywojnia, samochody, charakterystyczne kapelusze, nie mniej rozpoznawalne sukienki, elegancja… Wszystko to robi wielkie wrażenie. Bardziej jeszcze urzekają przepiękne krajobrazy, domostwa, w których oddzielnie pokolorowano każdą cegłę i niesamowita szczegółowość, sprawiające, że każda plansza to oddzielne dzieło sztuki.
Innocenti nie ogranicza się jednak tylko do zilustrowania całości, ale posuwa się także nieco dalej, oferując kilka „słów” od siebie; od swoistej metamorfozy, jaką mamy możliwość zobaczyć na okładce, po dodatkową ilustrację na końcu, stanowiącą epilog dla całej opowieści w jego interpretacji.

Słowem podsumowania: wspaniała książka, stanowiąca zderzenie klasycznego tekstu z nowoczesną skądinąd grafiką. Przepięknie wydana, w twardej oprawie, na świetnym papierze…
Po tych wszystkich zachwytach pozostaje mi już jedynie zachęcić Was do zapoznania się z tą edycją.

Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/08/07/kopciuszek-charles-perrault-roberto-innocenti/

NOWE SZATY KOPCIUSZKA

Treść „Kopciuszka” znamy wszyscy...

Charles Parrault to jeden z autorów baśni dla dzieci, którego teksty są znane wielu czytelnikom w wielu krajach. Roberto Innocenti to ilustrator, który postanowił opowieści Perraulta nadać drugie życie, umieszczając treść w ilustracjach z lat 20. XX wieku.

Historia wszystkim znana. Pewien mężczyzna żeni się z kobietą, mającą dwie córki. Obie nie lubią jedynaczki ojczyma, więc zaczynają przezywać ją Kocmołuchem lub Kopciuszkiem. Obie są wystrojone, mają najlepsze ubrania, fryzury. Kopciuszek tym czasem zajmuje się wszystkimi domowymi obowiązkami, jest brudna, zaniedbana. Nie śmie się jednak poskarżyć ojcu na swoje przyrodnie siostry. Pewnego dnia obie damy wybierają się na bal, na którym pojawia się piękna nieznajoma.

Język jest stylizowany na trochę starodawny, pasujący do ilustracji. Większość słów jest jednak zrozumiała, więc myślę, że dzieciom powinna spodobać się ta oprawa graficzna i język tłumaczki. Roberto Innocenti wykonał wcześniej ilustracje do ,,Pinokia". Jak widać, ma swój styl, doskonale odwzorowuje dawną rzeczywistość i książki są niepowtarzalne.

Historia o Kopciuszku, choć wszystkim znana, może być odebrana w zupełnie nowy sposób dzięki ilustracjom. Choć treść się nie zmieniła, to oprawa graficzna na pewno wpada w oko. Życie Kopciuszka uczy, żeby nie chować dawnych urazów, nawet wtedy, gdy ktoś nas rani, zawsze być dobrym i wierzyć, że dobro do nas powróci.

,,Kopciuszek" to piękna opowieść z nietuzinkowymi ilustracjami, którą warto mieć na swojej półce. Ilustrator ukazuje Anglię lat 20., doskonale oddając ówczesne realia. Ja jestem bardzo zadowolona z całości. Sztywna oprawa sprawi, że z powodzeniem kolejne pokolenia także będą mogły cieszyć oczy tym dziełem.

Moja ocena: 6/6

Można by rzec że zwyczajna bajka a opowiedziana przed autora tak że ja sama miałam ochotę ją czytać i czytać a dziecko słuchać i słuchać

• Dla dzieci i młodzieży
  • Wolne Lektury