Tesla. Promienie śmierci

2006-12-06
2006-12-06

Ciekawa książka, choć liczyłem na więcej info

Ciekawa książka, choć liczyłem na więcej info

Przeciętnie opowiedziany kryminał, o nieprzeciętnym pomyśle (albo: PRZEMYŚLE) na podbój Świata.

Na początek zaznaczam jedną rzecz - TO NIE JEST BIOGRAFIA TESLI, a jedynie powieść, w której wynalazca o tym nazwisku odgrywa pewną rolę.

I owa powieść jest okropna. Wytrzymałem ze dwa rozdziały, pytając tylko sam siebie w co ja się wkopałem. Wygląda jakby pisał to jakiś nieogarnięty gimnazjalista (albo gorzej). Bez krzty talentu - ani pomysłu, ani stylu, ani warsztatu, ani języka.

Szkoda czasu. Absolutnie nie polecam.

Nikola Tesla - geniusz, jeden z dziesięciu najwybitniejszych umysłów ludzkości (gdzieś przeczytałem o nim taką uwagę). Wynalazł silnik elektryczny, prądnicę prądu przemiennego (dzięki temu mamy światło w domach),autotransformator, dynamo rowerowe, radio, elektrownię wodną, baterię słoneczną, turbinę talerzową, transformator Tesli (rezonansowa cewka wysokonapięciowa) i świetlówkę. Dzięki niemu i jego wynalazkom z dziedziny elektryczności świat wygląda tak jak go widzimy na codzień. Miał równie genialnego brata co on sam, który niestety zmarł w bardzo młodym wieku. Kto wie jak wyglądałby świat dzisiaj, gdyby bracia Tesla żyli dużo dłużej. Nikola Tesla miał być podobno (podobno, bo jego prace na ten temat skonfiskował po jego śmierci rząd USA) wynalazcą "promienia śmierci" - wiązki energii kierowanej, którą to energię uzyskiwało się z cząstek elektromagnetycznych krążących w górnych warstwach atmosfery. I o tym właśnie jest ta powieść. Tesla umiera, a jego badania giną z jego pokoju. Wokół poszukiwań jego notatek koncentruje się cała fabuła książki. A notatki te są bardzo ważne. Dzięki nim można skonstruować broń, która wytwarza bardzo silny impuls elektromagnetyczny, niszczący wszystkie urządzenia elektryczne: komputery, silniki itp. Ktoś dysponujący taką bronią cofnąłby wybrane państwa do epoki sprzed elektryczności. Książkę czyta się bardzo szybko i pomimo tego, że jest leciwa (wydana w 1984 roku),nie nudzi ani przez chwilę. Polecam.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Kryminał
  • Oddane
  • Literatura kryminalna i detektywistyczna, grozy, sensacyjna i przygodowa
  • KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER
  • Falling star