Tarzan wśród małp

- Kategoria:
- powieść przygodowa
- Cykl:
- Tarzan (tom 1)
- Tytuł oryginału:
- Tarzan of the Apes (1912)
- Wydawnictwo:
- Zysk i S-ka
- Data wydania:
- 2016-04-24
- Data 1. wyd. pol.:
- 1989-01-01
- Data 1. wydania:
- 2008-05-29
- Liczba stron:
- 396
- Czas czytania
- 6 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377859018
- Tłumacz:
- Jerzy Łoziński
- Tagi:
- dzikie zwierzęta dżungla klasyka literatury literatura amerykańska niebezpieczeństwo powieść przygodowa przygoda Tarzan walka o przetrwanie walka o życie fantasy
Mały lord Greystoke, osierocony przez rodziców, samotny i kwilący w dzikiej afrykańskiej dżungli, zostaje przygarnięty przez małpią samicę Kalę. Dorasta wśród zwierząt, ucząc się od nich przetrwania. Przez małpy zostaje nazwany Tarzanem, co w ich języku oznacza „Biała Skóra”. Z czasem chłopiec staje się niemal tak krzepki i zręczny, jak one. Wychodzi zwycięsko z walk z dzikimi zwierzętami i zamieszkującymi w pobliżu ludożercami. Wkrótce sprytem, inteligencją i siłą prześcignie każdego przeciwnika i zostanie okrzyknięty Małpim Królem. Czy jednak zaakceptuje go ludzki świat?
Tarzan to jedna z tych niezwykłych postaci literackich, które są ponadczasowe i uwielbiane przez wszystkich. Któż nie zna tytułowego bohatera z książek, seriali, sztuk teatralnych, filmów oraz adaptacji, które rzucały go w czasy nam współczesne? Dziś powraca w nietuzinkowym wydaniu!
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Czego chcesz? Wiem – Tarzana!
Tytuł tej recenzji, jak doskonale widać, pochodzi z pewnej piosenki, która dotyczy jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci w zachodniej kulturze. Nie ma chyba nikogo, kto nie słyszałby o Tarzanie, mężczyźnie wychowanym przez goryle w afrykańskiej dżungli, postaci pojawiającej się co rusz w filmach fabularnych, animowanych czy serialach telewizyjnych. Niektórzy odbiorcy czują do niego sympatię, inni natomiast naśmiewają się z niego. Bez względu na to, jaki jest nasz stosunek do człowieka-małpy, jedno jest pewne – zainteresowanie tym bohaterem nigdy nie osłabnie. Jednak, jestem tego pewna, mało kto wie, że Tarzan jest znany dzięki... literaturze. Jego twórca, amerykański pisarz Edgar Rice Burroughs, nie mógł przypuszczać, że jego bohater zyska tak ogromną popularność, która będzie trwała tyle lat. Nowe wydanie i tłumaczenie „Tarzana wśród małp”, pierwszej części przygód człowieka-małpy (wydanej w 1914 roku) pozwala czytelnikom zobaczyć tytułową postać zupełnie inaczej niż do tej pory.
Fabuła tej historii jest pewnie znana każdemu, ale z chęcią przedstawię ją po raz kolejny. Na afrykańskiej wyspie buntownicy ze statku wysadzają państwa Claytonów, typowych przedstawicieli brytyjskiej arystokraty. Lord i lady Greystoke zostają zmuszeni do życia w nieznanej dżungli, a ta sytuacja zdaje się być ponad ich siły i możliwości. Tuż po narodzinach syna oboje umierają, a niemowlę trafia pod opiekę Kali, młodej gorylicy. W ten sposób chłopiec trafia do stada goryli i wychowuje się wśród dzikich stworzeń, ucząc się bezlitosnych zasad przetrwania w dziczy. Tarzan nabiera siły, zręczności, pewności siebie, a za pomocą książek zostawionych przez jego biologicznych rodziców rozwija inteligencję i poznaje zupełnie inny świat, gdzie nie trzeba ciągle bać się śmierci z rąk kanibali czy w walce z groźnym zwierzęciem. Pewnego dnia na wyspie pojawia się ekspedycja naukowa, a wśród nich znajduje się śliczna Jane Porter, w której Tarzan zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Zderzenie się dwóch światów: tego znanego w dżungli oraz obcego, gdzieś za oceanem, pełnego Białych Małp (jak goryle określają ludzi),daje młodemu mężczyźnie wiele do myślenia, zwłaszcza w kwestii tożsamości...
Wszyscy znamy ten obraz – mężczyzna z długimi włosami, atletycznie zbudowany, na biodrach zwisa mu skóra zwierzęcia, stoi na grubej gałęzi i uderza się w pierś, wydając odgłosy pomiędzy rykiem zwierzęcia i ludzkim krzykiem. Po przeczytaniu „Tarzana wśród małp” doskonale widzę, jak ten wizerunek krzywdzi pierwotny literacki obraz człowieka-małpy. Co prawda powieść zawiera fabułę pełną zwrotów akcji, ale narrator nie zapomina o swoich przemyśleniach na temat społeczeństwa, życia i tego, kim jest istota ludzka. Bardzo dobrym przykładem jest moment, kiedy po walce z kanibalem Tarzan, nauczony tego wśród goryli, podchodzi do ciała z zamiarem zjedzenia go, ale odczuwa niezrozumiały wstręt. Dla współczesnego czytelnika takie moralizatorskie dygresje zawarte między poszczególnymi rozdziałami mogą wydawać się dziwne, ale dzięki nim książka nabiera odmiennego charakteru od tych wszystkich filmów, jakie powstały o Tarzanie. Okazuje się, że ta postać nie jest wyłącznie prymitywnym dzikusem, ale człowiekiem, którego życie w dżungli nauczyło bardzo dużo, a wytrwałość i miłość do kobiety sprawiły, że postanawia zmienić się oraz spróbować funkcjonować w – naszym zdaniem – bardziej cywilizowanym świecie.
No właśnie, miłość. W powieściach nazywanych bestsellerem (w swoim czasie „Tarzan wśród małp” był jedną z najchętniej czytanych książek) ten wątek musi się pojawić i nie ma na to żadnego wytłumaczenia. Jednak w przypadku człowieka-małpy momenty, kiedy pojawia się Jane, uważam za najsłabsze w całej książce. Cała akcja spowalnia, przestaje interesować czytelnika, a wcześniejsze rozdziały, gdzie zostaje opisane życie Tarzana w dżungli i wszystko to, co pozwalało mu zdobyć silną pozycję w stadzie, gdzieś ulatują w zapomnienie. Mam świadomość tego, że Jane Porter jest motorem zmian, jakie postanawia przejść bohater, aby pokazać czytelnikowi, kim w zasadzie jest człowiek, ale nie zmienia to faktu, że ostatnie rozdziały nie przekonały mnie. Ba, były dla mnie zbyt... schematyczne.
Jak widać, mimo że wszyscy doskonale wiedzą, kim jest Tarzan, to tak naprawdę niewiele osób zna tę postać od podszewki. Myślę, że warto nadrobić te braki. Dlaczego? Bo można przeżyć bardzo miłe zaskoczenie i pomyśleć jednocześnie „Jak to możliwe, że wcześniej tego nie czytałem/am?”
Anna Wolak
Oceny
Książka na półkach
- 295
- 154
- 110
- 8
- 7
- 4
- 4
- 4
- 3
- 3
OPINIE i DYSKUSJE
Fenomenalna powieść. Lekka i przyjemna lektura. Klasyk, który na pewno warto poznać.
Fenomenalna powieść. Lekka i przyjemna lektura. Klasyk, który na pewno warto poznać.
Pokaż mimo toPostać Tarzana znałam do tej pory z dwóch ekranizacji, z filmu fabularnego z Christopherem Lambertem w roli głównej i z filmu animowanego wyprodukowanego przez Wytwórnię Walta Disneya.
Długo przymierzałam się do przeczytania tej książki. Cieszę się, że to w końcu zrobiłam, powieść jest wspaniała, o wiele lepsza niż jej filmowe adaptacje. Mistrzowska konstrukcja wszystkich i to dokładnie wszystkich bohaterów, genialnie poprowadzona fabuła, trzymająca w napięciu akcja, język plastyczny a przy tym stonowany
Zakończenie mną wstrząsnęło, chciało mi się płakać. Koniecznie muszę zdobyć gdzieś drugi tom, bo po finale tej części nie mogę ochłonąć.
Postać Tarzana znałam do tej pory z dwóch ekranizacji, z filmu fabularnego z Christopherem Lambertem w roli głównej i z filmu animowanego wyprodukowanego przez Wytwórnię Walta Disneya.
więcej Pokaż mimo toDługo przymierzałam się do przeczytania tej książki. Cieszę się, że to w końcu zrobiłam, powieść jest wspaniała, o wiele lepsza niż jej filmowe adaptacje. Mistrzowska konstrukcja wszystkich i...
Stara, dobra książka przygodowa. Jest to tom pierwszy przygód Tarzana, człowieka małpy. Z filmem nie ma nic wspólnego. Mamy w książce wszystko czyli tajemnicę, miłość, szlachetność, komizm sytuacyjny.
więcej :
https://afrykaner.home.blog/2023/03/28/dzentelmen-w-kazdym-calu/
Stara, dobra książka przygodowa. Jest to tom pierwszy przygód Tarzana, człowieka małpy. Z filmem nie ma nic wspólnego. Mamy w książce wszystko czyli tajemnicę, miłość, szlachetność, komizm sytuacyjny.
Pokaż mimo towięcej :
https://afrykaner.home.blog/2023/03/28/dzentelmen-w-kazdym-calu/
Przaśna powieść przygodowa.
Przaśna powieść przygodowa.
Pokaż mimo toWprawdzie napisane trochę niedzisiejszym językiem, ale zawsze coś się dzieje.
Wprawdzie napisane trochę niedzisiejszym językiem, ale zawsze coś się dzieje.
Pokaż mimo toPierwsza połowa rewelacyjna. Wiernie zekranizowany Tarzan musiałby być filmem dla dorosłych. Jest krwawo i brutalnie. Bezwzględna walka o przetrwanie, szacunek stada i władzę. Jest polowanie na zwierzęta i ludzi, jest i zemsta, generalnie co rozdział to trup. Niektóre fragmenty żywo przypominają sceny z pierwszego Predatora. Druga część książki jest trochę słabsza - początkowo prezentuje się jak klasyczna powieść przygodowa, ale końcówka niestety jest już spod znaku miałkiej powieści miłosnej. Bywa lekko naiwnie, chociaż całkiem urokliwie. Burroughs świetnie wypada w opisach, ale dialogi, których na szczęście nie ma za wiele, wypadają już poniżej przeciętnej. Dużym plusem jest zupełna odmienność książki od jej ekranizacji. Cały czas spodziewałem się, ze zaraz nastąpi jakiś zwrot akcji znany z filmu. Na szczęście miło się zaskoczyłem. Ta pozycja mimo upływu lat wciąż zasługuje na miano klasyka. Nadal wywołuje emocje, nadal można ją czytać z wypiekami na twarzy i przede wszystkim z dużą dozą przyjemności.
Pierwsza połowa rewelacyjna. Wiernie zekranizowany Tarzan musiałby być filmem dla dorosłych. Jest krwawo i brutalnie. Bezwzględna walka o przetrwanie, szacunek stada i władzę. Jest polowanie na zwierzęta i ludzi, jest i zemsta, generalnie co rozdział to trup. Niektóre fragmenty żywo przypominają sceny z pierwszego Predatora. Druga część książki jest trochę słabsza -...
więcej Pokaż mimo toPierwsze spotkanie z Tarzanem - człowiekiem wychowanym przez małpy - odbyło się, jak byłem małym dzieckiem łasym na kreskówki i filmy animowane Disney'a, którego z czasem zacząłem mniej podziwiać, gdyż pojąłem, że dużo tam pustych treści lub rzeczy bezpośrednio adresowanych do starszych widzów, gdzie targetem nie powinny być małe brzdące, a nastolatkowie (wolę animacje od studia Ghibli czy produkcje Nickelodeon). Tarzana lubiłem zawsze - czy była to gra komputerowa, czytanka dla maluchów czy ekranizacja filmowa. Łykałem, co się dało, ale szczerze mówiąc, to zaburzyło myślenie o dzikim człowieku urodzonym na afrykańskiej wyspie. Gdy bierzemy oryginał do rąk - widzimy, jakie zmiany nastąpiły względem pierwowzoru. Tarzan na wyblakłych stronach prezentuje się jako zabijaka, który musiał wybierać przemoc, aby przetrwać i nie dać się zabić okrutnym zwierzętom. Stracił rodziców w przykrych okolicznościach stając się sierotą porzuconym na pastwę losu. Potem zaczął tracić kolejnych przyjaciół wśród nieokiełznanych stworzeń w dżungli. Nie znał nikogo, kto byłby z jego rodu. Od urodzenia skazany na to, by żyć w puszczy, a nie w cywilizowanym kraju. I kiedy wydawało się, że jak spotka drugiego człowieka, to stanie się jednym z nich, ale to bolesna lekcja o tym, że pewnych rzeczy nie przeskoczymy, że gdy przestaniemy zachowywać się, jak zwierzę - nie oznacza, iż będziemy we wspólnocie z ludźmi. Tarzan na kartach powieści zmaga się z wieloma uczuciami: brakiem akceptacji ze względu na to, że nie ma kudłów, strachem przed odrzuceniem - mimowolnie zakochuje się w arystokratce. Jest odważny, sprytny i podziwiany, z jednej i drugiej strony: przez stado małp i dwunożne istoty. Ale często czuje się osamotniony, ponieważ nie chce porzucać dawnego stylu życia, tylko dlatego, że ludzie nie zachowują się, jak wściekłe goryle czy człekoształtne stworzenia jedzące bez widelca czy noża.
Tarzan w powieści jest postacią skazaną na samotność. Wiecznie podlega prawom natury i prawom wyższych sfer, gdzie nie ma miejsca na swobodę i dzikość. Burroughs dużo miejsca poświęca opisom samodzielnych nauk Tarzana, gdyż nie miał nauczycieli, którzy nauczyliby go czytać lub pisać, a jak pokazuje książka, jest to cecha, która od samego początku ułatwiłaby życie naszemu bohaterowi oraz wskazała na właściwy trop, kim są ludzie, co przybyli na bezludną wyspę. Mimo wieku - książka się nie zestarzała, choć czasem autor przesadza z ilością brutalnych scen, maniakalnie przywołując walki władców buszu, a nie oszukujmy się - bardziej jesteśmy zainteresowani tym, jakie relacje dzielą Tarzana ze zwierzętami oraz ludźmi niż czytanie o podbojach dżungli. Walka o przetrwanie - pitu pitu - wolę, jak zaczyna się konkret i czym kieruje się człowiek wychowany przez małpy, bo to rzuca nowe spojrzenie na naszą ,,niby'' idealną społeczność, która lubi czuć się jako gatunek rozwinięty, mądrzejszy lub mniej narwany (skakanie po drzewach w dzieciństwie przechodzi, ale jak dorastasz, raczej unikasz tego rodzaju akrobacji). W każdym razie użyteczna lektura. Smutna, przepełniona katastrofą młodego człowieka, który nigdy nie czuł się w pełni ani zwierzęciem, ani częścią rodzaju ludzkiego.
Pierwsze spotkanie z Tarzanem - człowiekiem wychowanym przez małpy - odbyło się, jak byłem małym dzieckiem łasym na kreskówki i filmy animowane Disney'a, którego z czasem zacząłem mniej podziwiać, gdyż pojąłem, że dużo tam pustych treści lub rzeczy bezpośrednio adresowanych do starszych widzów, gdzie targetem nie powinny być małe brzdące, a nastolatkowie (wolę animacje od...
więcej Pokaż mimo toMyślałem, że będę czytał książkę na której wzorowała się pewna znana wytwórnia bajek. Wzorowała się to doskonałe określenie. Ta książka nie jest dla dzieci. To bardzo krwawa historia, pełna odniesień do "dawniejszych" lat, gdzie niewolnictwo oraz podój kontynentów był na porządku dziennym. Przez to, że była pisana dawno, trzeba ją tak oceniać. Polecam, ale na pewno nie jako historię do poduszki dla dzieci. Naprawdę warto - to zupełnie coś innego niż znana historia.
Myślałem, że będę czytał książkę na której wzorowała się pewna znana wytwórnia bajek. Wzorowała się to doskonałe określenie. Ta książka nie jest dla dzieci. To bardzo krwawa historia, pełna odniesień do "dawniejszych" lat, gdzie niewolnictwo oraz podój kontynentów był na porządku dziennym. Przez to, że była pisana dawno, trzeba ją tak oceniać. Polecam, ale na pewno nie jako...
więcej Pokaż mimo toSchematyczni, „papierowi” protagoniści, baśniowo-egzotyczna Pseudo-Afryka i eksperyment socjologiczny bez żadnej szansy na powodzenie – tak w skrócie możnaby opisać pierwszy tom przygód kultowego Tarzana. Dlaczego zatem książka otrzymuje ode mnie sześć gwiazdek?
„Tarzan of the Apes” jest nieodrodnym dzieckiem swojego czasu: apogeum epoki kolonialnej oraz mocnego zapotrzebowania na lekką literaturę sensacyjno-przygodową dla mas. I jako produkt takich czasów spełnia on takie potrzeby w sposób doskonały. Sam pomysł na tytułowego „Pana Małp” jest po prostu genialny, aczkolwiek każdy kto czytał „Księgę Dżungli” szybko zmiarkuje przepaść, jaka istnieje pomiędzy piórem Kiplinga a Burroughsa.
Schematyczni, „papierowi” protagoniści, baśniowo-egzotyczna Pseudo-Afryka i eksperyment socjologiczny bez żadnej szansy na powodzenie – tak w skrócie możnaby opisać pierwszy tom przygód kultowego Tarzana. Dlaczego zatem książka otrzymuje ode mnie sześć gwiazdek?
więcej Pokaż mimo to„Tarzan of the Apes” jest nieodrodnym dzieckiem swojego czasu: apogeum epoki kolonialnej oraz mocnego...
Pierwszy tom przygód o Trzanie, wyjaśnia pochodzenie naszego bohatera i przedstawia okres z niecałych pierwszych 20 lat jego życia. To świetna powieść przygodowa o człowieku żyjącym w tropikalnej dżungli i z niebezpieczeństwami, z którymi musi się mierzyć. Książka jest również zestawieniem różnicy w zachowaniu i sposobie życia plemion pierwotnych i świata cywilizowanego i jakie w tym wszystkim miejsce ma nasz tytułowy bohater. To powieść akcji gdzie przygoda goni przygodę, pomimo to czuć w powieści uczucie głębokiej samotności. Polecam wszystkim, którzy chcieliby przenieść się do Afrykańskiej dżungli i przeżyć niesamowite przygody często mrożące krew w żyłach.
Pierwszy tom przygód o Trzanie, wyjaśnia pochodzenie naszego bohatera i przedstawia okres z niecałych pierwszych 20 lat jego życia. To świetna powieść przygodowa o człowieku żyjącym w tropikalnej dżungli i z niebezpieczeństwami, z którymi musi się mierzyć. Książka jest również zestawieniem różnicy w zachowaniu i sposobie życia plemion pierwotnych i świata cywilizowanego i...
więcej Pokaż mimo to