Jak być wystarczająco dobrym tatą

Okładka książki Jak być wystarczająco dobrym tatą
Michał Nazarewicz Wydawnictwo: Czarno na Białym poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Czarno na Białym
2015-11-27
2015-11-27

szowinistyczna i szkodliwa, nazywanie co chwilę kobiety ciężarówką a dziecka małym terrorystą w tego typu pozycji to pomyłka (pomijam inne próby podejścia "z humorem" do tematu), bycie ojcem sprowadzone do "udawaj co trzeba i będzie dobrze" (tytułowy WYSTARCZAJĄCO dobry tata) i "zmajstrowałeś se dzieciaka, to nie narzekaj" jako ogólny styl książki, wreszcie wyssane z palca, przedstawione z rzetelnością godną TVP anno domini 2022, kalkulacje ile kosztuje dziecko, z całym szacunkiem, odradzam

Bardzo ciekawa książka. Autorem nie jest to pediatra z 30 latami doświadczenia, a ktoś kto odchował dzieciaka (czy dzieciaki), przeszedł już tę drogę i przekazuje wyciągnięte w boju rady, oraz przyprawia ją garścią innych (nie do końca wiem skąd - bo naprawdę dużą ilością anegdotycznych przykładów się posługiwał).
Nie jest to może pozycja dla nadpobudliwych matek, ale właśnie dla ojców, którzy mają być "wystarczająco dobrzy" :) I to wcale nie znaczy, że przypomnieć sobie o dziecku na jego urodziny. Książka porusza wiele trudnych kwestii, nie słodzi, że będzie pięknie, ale mówi, że będzie warto.

Nie jest to może pozycja dla nadpobudliwych matek, ale...

Książka, która może poprawić nastrój zestresowanym przyszłym ojcom i dać im poczucie lepszej kontroli nad tym, co się dzieje w ich życiu.
Większość poradników dla kobiet koncentruje się na dziecku - jak je rozwijać, jak umożliwić mu dobry start, jak go nie skrzywdzić swoim postępowaniem etc. . Tutaj ewidentnie czuje się kto jest adresatem lektury - książka radzi jak postępować z matką dziecka i nim samym tak, by ojcu było wygodnie i dobrze. Cóż, samo życie, zresztą rodzina z tych porad sumarycznie też korzyści odnosi.
Niestety dla mnie często zbyt plotkarskie podstawy porad (np. z for internetowych lub zasłyszane od kolegów), informacje często mało konkretne, a zagadnienia pobieżnie potraktowane. Odnośników do badań, na które czasem się autor powołuje - brak. Autor zapewne nie zna szczegółów lub (kto wie, może słusznie) zakłada, że ogólniki wystarczą mężczyznom by poczuli się specjalistami w wychowywaniu dzieci.
Znalazły się też wpadki merytoryczne, jak przy definiowaniu pojęcia noworodek-niemowlę lub czasie włączania pokarmów uzupełniających do diety.
Wspomniane są też np. niemieckie krople z simetykonem i trudności z ich zdobyciem na polskim rynku. Tymczasem można było dobitniej ukoić nerwy rodziców informacją, że w Polsce krople z takim samym preparatem (co lepsze - o dwa razy wyższym stężeniu) są dostępne i to bez recepty.
Podsumowując: przyjemna, lekka lektura dla panów, natomiast jeśli ktoś chce naprawdę wgryźć się w temat, będzie na pewno potrzebować dodatkowej literatury.

Myślę, że warto przeczytać tę książkę. Ja znalazłem w niej kilka moim zdaniem ciekawych informacji. Polecam.

Dodaj cytat z książki Jak być wystarczająco dobrym tatą