W poszukiwaniu straconego czasu

Marcel Proust Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy, Porozumienie Wydawców klasyka
À la recherche du temps perdu
Julian Rogoziński, Tadeusz Boy-Żeleński, Magdalena Tulli
Państwowy Instytut Wydawniczy, Porozumienie Wydawców
powieść francuska XX wiek literatura francuska
À la recherche du temps perdu
klasyka
Julian Rogoziński, Tadeusz Boy-Żeleński, Magdalena Tulli
powieść francuska XX wiek literatura francuska

Trochę czasu zajęło mi przeczytanie wszystkich tomów, z początku było super ale później już tylko znużenie, te opisy frędzli u kotar w gabinecie, każdej żarówki w świeczniku itd. Ale jest udało się.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rewelacja choć bardzo trudna w odbiorze. Pojawia się tam również wielokrotnie moje nazwisko, chociaż w niezbyt dobrym kontekście ale wielokrotnie ;-) za to przebrnąłem przez trzy tomy serii parę lat temu i zbieram siły na pozostałe! Warto przeczytać ten kanon literatury takiego strumienia świadomości nie znajdziecie w obecnej literaturze światowej?!

Nie najgorsze, przypomniały mi się czasy dzieciństwa i smak ciastek babci

Proust ma zdolność do manipulowania czasem, przeskoki do przodu i znów w przeszłość niosą nostalgię i zmuszają do refleksji nie tylko nad tym czym jest czas i śmiertelność, ale przede wszystkim nad tym jak zachować czas dany nam i nie pozwolić mu przelecieć nam przez palce http://sobieamuzom.pl/w-poszukiwaniu-straconego-dziecinstwa/

Przepiękny język, ale to jedna z najbardziej męczących książek, jakie przeczytałam w ostatnich latach. Ciekawe fragmenty przeplatane bardzo długimi opisami uczuć/sytuacji/krajobrazów, niestety nie moja bajka.

Tom 1

Najlepsze potwierdzenie geniuszu Prousta.

Podobno wybitna. Najwyraźniej nie jestem koneserem :(

Gdy po tysiącach miałkich stron dotarłem do kropki wieńczącej to monumentalne dzieło, jego tytuł zyskał na znaczeniu podwójnie.

Jeśli czujesz coś, czego nie potrafisz wyrazić słowami, wiedz, że to tylko kwestia Twojego ograniczenia - Proust potrafiłby wyrazić wszystko. Niesamowita głębia analizy, rzeczy z pozoru tylko błahych, niespotykana umiejętność ubrania w słowa wszystkich rodzajów odczuć i emocji, o ile tylko mamy dość siły, by skupić się na zdaniach ciągnących się przez połowę strony,...

Dyskusje

• Trudno dostępne