Cholera i inne choroby

Okładka książki Cholera i inne choroby Łukasz Kaniewski
Okładka książki Cholera i inne choroby
Łukasz Kaniewski Wydawnictwo: Poradnia K popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Poradnia K
2016-01-01
2016-01-01
choroby dzieci ADHD nowotwory ospa bakterie szczepionki

Okładka książki Najdziwniejsze kraje Rafał Jemielita, Łukasz Kaniewski, Krzysztof Kęciek, Bartłomiej Magierowski, Jakub Mielnik, Kazimierz Pytko, Katarzyna Sarek, Mariusz Weber
Najdziwniejsze... Rafał Jemielita, Łu...
Okładka książki Tekstylia. O rocznikach siedemdziesiątych Marcin Cecko, Piotr Cegiełka, Maria Cyranowicz, Piotr Czerski, Tadeusz Dąbrowski, Maciej Dajnowski, Jacek Dukaj, Błażej Dzikowski, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Łukasz Gorczyca, Roman Honet, Grzegorz Jankowicz, Michał Kaczyński, Łukasz Kaniewski, Michał Kasprzak, Dominika Kiwerska, Radosław Kobierski, Krzysztof Kowalewski (poeta), Jan Krasnowolski, Wojciech Kuczok, Paweł Lekszycki, Jarosław Lipszyc, Sławomir Łuczak, Piotr Macierzyński, Bartłomiej Majzel, Karol Maliszewski, Tomasz Małyszek, Miłka O. Malzahn, Piotr Marecki, Dorota Masłowska, Jakub Momro, Joanna Mueller, Bartosz Muszyński, Kuba Niklasiński, Klara Nowakowska, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Robert Ostaszewski, Marcin Ożóg, Jakub Pacześniak, Michał Palmowski, Tomasz Piątek, Adam Pluszka, Marta Podgórnik, Wojciech Rusinek, Paweł Sarna (poeta), Sławomir Shuty, Mariusz Sieniewicz, Krzysztof Siwczyk, Piotr Smolak, Agnieszka Sobol, Paweł Soszyński, Marian Stala, Igor Stokfiszewski, Joanna Wilengowska, Michał Witkowski, Agnieszka Wolny-Hamkało, Filip Zawada
Tekstylia. O r... Marcin Cecko, Piotr...

Okładka książki Piastowskie Orły. 10 opowiadań z czasów Piastów Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła
Piastowskie Or... Grażyna Bąkiewicz,&...
Okładka książki Sen Alicji, czyli jak działa mózg Maria Mazurek, Jerzy Vetulani, Marcin Wierzchowski
Sen Alicji, cz... Maria Mazurek, Jerz...
Okładka książki Man zou. Chiny dla dociekliwych Jacek Ambrożewski, Izabella Kaluta
Man zou. Chiny... Jacek Ambrożewski,&...

No bardzo fajna książka i zawiera dużo informacji o chorobach

No bardzo fajna książka i zawiera dużo informacji o chorobach

Witam. Książka wydawała się w porządku dopóki nie doczytałam strony o dżumie. Podniosło mi ciśnienie i wprawiło delikatnie mówiąc w oburzenie. Kaniewski Łukasz ni mniej ni więcej napisał, że modlitwa nie przynosi żadnych efektów, a kto się modli to jest głupi. Podprogowo (a może nawet wprost) sugeruje młodemu czytelnikowi, że wiara to głupota. Uważam to za obrażenie moich uczuć religijnych. Czy wydawca czyta co wydaje? Poradnia K? Więcej nie kupie.

Będę czytać dzieciom książkę!
Od czasu do czasu ktoś mnie zauważa i prosi o przyjście do placówki opiekuńczej, wychowawczej lub kulturalnej i poczytanie dzieciom. Wybierałam już baśnie i były powieści przygodowe. Pomyślałam, że tym razem przyniosę ze sobą książkę popularnonaukową, ale napisaną z myślą o najmłodszym czytelniku. Wykorzystam dominującą cechę wieku dziecięcego – ciekawość i poczytam im o chorobach.
Brzmi poważnie!
Można nawet zacząć się zastanawiać, czy nie nazbyt poważnie? Zapewniam, że ani trochę! Książka jest napisana i narysowana z myślą właśnie o dzieciach w serii specjalnie dla nich przeznaczonej „Latawiec”. Duży format A4, w twardej oprawie i szytym trzonem książki dodatkowo gwarantuje długowieczność w dziecięcych łapkach. Teksty niewielkie objętościowo, zawierające najważniejsze informacje podane z lekkim humorem i odniesieniami do znanych dziecku sytuacji z otoczenia – nie znużą. Duże litery zachęcą te, które mają problemy z procesem czytania. Czytających im dorosłych z wadami wzroku ucieszą! Treść nie straszy, pomimo rzetelności i nieodpartego odruchu drapania się przy czytaniu o wszawicy. Raczej wskazuje na zachowania profilaktyczne, jak choroby się ustrzec czy zapobiec i co robić, gdy już się przydarzy. Autor pomyślał o tych najczęściej przytrafiających się dzieciom i młodzieży, jak próchnica, trądzik młodzieńczy, pasożyty czy alergia. Nie zapomniał jednak i o tych pojawiających się w wieku dorosłym obserwowanych w rodzinie, jak nowotwór, zawał czy nadciśnienie. Zastanawiałam się, czy zasadnym było umieszczenie dżumy i cholery, bo współcześnie to raczej ciekawostki medyczne. W to miejsce koniecznie umieściłabym świerzb i świnkę. Ta ostatnia to typowa choroba wieku dziecięcego. Nie ma malucha, który by jej nie przeszedł.
Sam układ zawartości i oprawa graficzna aż prosi się o wspólne czytanie!
Każdy rozdzialik wielkimi literami zapowiada swoją główną bohaterkę-chorobę. Każdy rozpoczyna się krótkim, zabawnym, czasami motywującym do walki, tematycznie nawiązującym wierszykiem. I każdy ilustrowany jest grafiką zainspirowaną treścią, ale i zachęcającą do nawiązań, rozszerzeń i uzupełnień – dla dorosłego i dalszych poszukiwań – dla dziecka. Dodatkową zaletą są dwa, osobne rozdziały mówiące już nie o chorobach, ale o ich przyczynach – bakteriach i wirusach. Ostatni, profilaktyczny, tłumaczy bardzo żywo dyskutowane w mediach i w społeczeństwie zagadnienie szczepionek. To dobra okazja, by wytłumaczyć dzieciom ten spór. Podczas czytania ostatnich rozdziałów wpadłam na pomysł, aby przynieść ze sobą mikroskop i pokazać dzieciom preparaty z bakteriami. Może obudzę w kimś ducha badacza lub lekarza? Autor nie zapomniał również o bardzo, bardzo ważnej rzeczy, a którą ujął w dwóch zdaniach – „Choroby nie są sprawiedliwe. Nie patrzą, czy człowiek jest dobry, czy zły, wszystkich gnębią równie chętnie”. Warto to podkreślać przy każdym rozdziale, ponieważ nadal istnieją w świadomości społecznej „choroby wstydliwe”. Wszawica czy owsica nie wywołuje współczucia wśród dzieci, lecz chęć wyśmiania i poniżenia.
Dorośli również mogą się czegoś nowego przy okazji dowiedzieć.
Dla mnie szokiem była informacja, że przy leczeniu ciężkich przypadków depresji nadal stosuje się elektrowstrząsy. Byłam przekonana, że tę metodę, tak krytykowaną, dawno zarzucono. A tu niespodzianka! Do wykorzystania tej książki przekonała mnie również rekomendacja fachowca, mimo merytorycznego przygotowania autora, który specjalizuje się w tematyce naukowej, umieszczona na tylnej okładce.
Mam tylko jedną uwagę.
Przy następnym wydaniu tej książeczki, warto poprawić błąd pojęciowy nierozróżniający określeń – „nastolatki” i „nastolatkowie”, który zakradł się do tekstu o trądziku młodzieńczym. Tyle moich wrażeń.
Przede mną najbardziej wymagający czytelnik – dzieci!

Będę czytać dzieciom książkę!

Wg WHO zdrowie to nie tylko brak choroby, ale jeśli chcielibyśmy o nim rozmawiać, nijak nie da się uniknać wątku chorób właśnie... Myślę, że w każdej rodzinie przychodzi kiedyś czas na pochylenie się wraz z dzieckiem nad tematem wirusów, bakterii, zwykłych przeziębień czy poważniejszych sytuacji, takich jak na przykład nowotwór.

W takich momentach świetnie sprawdzi się książka "Cholera i inne choroby" Łukasza Kaniewskiego. W prosty, zabawny ale bardzo rzetelny sposób opowiada o przyczynach i objawach różnych chorób. Zarówno tych somatycznych (nadciśnienie, padaczka czy ospa) jak i związanych z emocjami czy psychiką (np. anoreksja, hipochondria, depresja). Fachowy, ale bardzo przystępny sposób omówienia poszczególnych schorzeń powoduje, że ich przechodzenie staje się jedynie faktem posiadania konkretnych objawów (jak np. w przypadku wszawicy czy owsików) a nie negatywną oceną chorującego człowieka.

Uważam, że ta książka to świetna pomoc dla rodziców oraz praktyczne narzędzie dla nauczycieli do pracy grupowej i indywidualnej. Wspaniale sprawdzi się jako przyczynek do ogólnej edukacji związanej ze zdrowiem oraz nauki akceptacji i szacunku dla osób chorujących.
Może też po prostu skutecznie obniżać lęk u chorującego dziecka.

Czy jest jakieś "ale" ? Jest. Ale małe... ;) Zdecydowanie zabrakło mi uwzględnienia cukrzycy. To niestety coraz częściej występująca choroba wśród dzieci (i jeśli mówimy o cukrzycy typu I nie ma nic wspólnego z wciąż jeszcze funkcjonunącym stereotypem, że bierze się z nadmiernego jedzenia słodyczy). Marzy mi się, by dzieci z założonym wkłuciem i z pompą insulinową przestały być obiektem ciekawskich spojrzeń i pytań.

Niemniej ten drobny brak uwzględnienia cukrzycy (przy omówieniu 30 innych chorób) w żaden sposób nie wpływa na mój ogólny, świetny odbiór tej książki.

Po więcej zapraszam na profile Kameralnej Pracowni na fb i instagramie.

W takich momentach świetnie sprawdzi się...

Łukasz Kaniewski, autor książki Cholera i inne choroby, to dziennikarz naukowy, na stałe współpracujący z dziennikiem Rzeczpospolita, Centrum Nauki Kopernik oraz miesięcznikiem Focus.W czasie wolnym tworzy wiersze i sztuki teatralne dla dzieci, od lat propaguje poszerzanie wiedzy wśród najmłodszych. Piastował  stanowisko  redaktora naczelnego  czasopisma Czarodziejska kura, które zostało  wyróżnione nagrodą Gwarancja Kultury przyznawaną przez stacje TVP Kultura. We współpracy z ilustratorką- Karoliną Kotowską- stworzył zbiór opowiadań poświęconym najbardziej popularnym  jednostkom chorobowym. Biorąc pod uwagę niekonwencjonalny, lekko bajkowy i humorystyczny wymiar książki- skierowana jest ona zdecydowanie do młodszych czytelników, dzięki  czemu dzieci  mogą na spokojnie oswoić się z intrygującymi medycznymi zagadnieniami.

Tytuł zbioru jest nieco mylący, gdyż autor rozwodzi się nad powszechnymi  przypadłościami, a nie groźnymi pandemiami.  Do swoich opowiadań podchodzi z humorem i sporą dawką dystansu, niektóre jednostki chorobowe zostały nawet spersonifikowane. Tak więc dowiadujemy się sporo ciekawych informacji o nieproszonych  lokatorach, goszczących w naszych organizmach- tutaj  mam na myśli wszy i  owsiki (swoją drogą to jedne z najczęstszych  pasożytów z jakimi dzieci mają styczność). Dalej poznajemy prawdziwe oblicze cichego, konsekwentnego, w jelicie zamkniętego tasiemca, który  sieje spustoszenie w organizmie swojego żywiciela. Kolejne większe bądź mniejsze medyczne bolączki okraszone są ciekawym komentarzem.  Łukasz Kaniewski skupia się na najistotniejszych  kwestiach- jak do  choroby  doszło, jak przebiega oraz wskazuje kierunki leczenia. Dzieci przyswajają sobie sporo wartościowej wiedzy w pigułce, teksty są chwytliwe i łatwe do zapamiętania. W trakcie lektury warto również zwrócić uwagę na ilustracje autorstwa Karoliny Kotowskiej, rysunki celowo zostały pozbawione zbędnych szczegółów, żeby  pobudzać dziecięcą wyobraźnie i stymulować do samodzielnego myślenia. Teksty są syntetyczne, autorowi zależało, żeby  nie zarzucać małego  czytelnika nadmierną ilością informacji. W książce nie brakuje żartobliwych dygresji i bardzo charakterystycznych porównań.

Cholera i inne choroby to pozycja, która ma niekwestionowane wartości  edukacyjne, dzieci śledzą kolejne choroby, których  opis został zapisany w postaci intrygujących bajek. Tworząc swój zbiór Łukasz Kaniewski ściśle przestrzegał zasady mniej znaczy  więcej, nie bombardując czytelnika niepotrzebnymi informacjami skupiał się na najistotniejszych z punktu medycznego kwestiach. Mnie osobiście ten  minimalizm  przekonał, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że książka przeznaczona jest dla młodszych czytelników, którzy mają ograniczone możliwości w zakresie koncentracji uwagi. Na wstępie każdego rozdziału znajduje się krótka, łatwa do zapamiętania rymowanka, zawierająca najistotniejsze objawy  danej  jednostki chorobowej. Należy  docenić formę książki- jest praktyczna, ale również na swój sposób innowacyjna, w trakcie lektury  dzieci przez zabawę przyswajają sobie wartościowe nawyki i oswajają się z całym mnóstwem istotnych dla ich  życia i zdrowia informacji. Autor mnie przekonał, a co za tym  idzie książkę śmiało mogę rekomendować zarówno młodszym, jak i starszym  czytelnikom. Pisząc o tej pozycji nie należy zapomnieć o  przepięknym  wydaniu- duży format, idealna czcionka i interlinia ułatwiające lekturę, bajkowe ilustracje i sztywna oprawa, dzięki której zbiór się nie zniszczy i będzie mógł służyć przez lata.

Cholera i inne choroby to książka, którą polecam jako źródło rzetelnej wiedzy z którą warto się zapoznać. Autor zaraża czytelnika swoją pasją wzbudzając naukową ciekawość. Książka mimo, że krótka, to  zdecydowanie należy do tych treściwych. Polecam zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.

Dziennikarz naukowy Łukasz Kaniewski postanowił wyjść naprzeciw dziecięcym zainteresowaniom
i przybliżył im temat ludzkich chorób w książce "Cholera i inne choroby".
W prosty sposób opisał tytułową cholerę, a także dżumę, nowotwór i wściekliznę.
Znalazły się tu także zwykłe przeziębienie czy rana, złamania, trądzik młodzieńczy,
opryszczka, wady wzroku i próchnica. Jest ospa wietrzna i półpasiec, nadciśnienie i zawał,
żylaki, alergia, migrena, wstrząśnienie mózgu, a nawet hipochondria.
Na końcu swoje miejsce znalazły bakterie, wirusy i szczepionki.
Kaniewski niczego nie owija w bawełnę, pisze także o wszawicy, owsicy, grzybicy i tasiemcu.
Z taktem pisze o padaczce, anoreksji, depresji, ADHD.

Wszy ludzkie towarzyszą nam od dawna. Żerowały pod indiańskimi pióropuszami,
pod rogatymi hełmami wikingów i w związanych w kok włosach samurajów.
Żyły w starożytnym Rzymie, Grecji i Egipcie. Mieszkały na naszych głowach,
gdy byliśmy jaskiniowcami, a nawet dawniej, zanim staliśmy się ludźmi
(choć nie były to jeszcze wówczas wszy ludzkie).*

(...) sieć neuronów można przyrównać do tłumu ludzi, którzy szepczą coś jeden drugiemu do ucha
i w ten sposób przekazują sobie wiadomości i polecenia. W tym tłumie panuje pewien porządek,
nikt nie mówi bez przerwy, każdy czeka na swoją kolej, przekazuje wiadomość dalej, a potem milknie,
czeka na nowe rozkazy. To taki wielki, ale raczej spokojny i cichy tłum.*

„Cholera i inne choroby” nie jest książką medyczną, nie próbuje opisywać wszystkich objawów,
nie próbuje analizować wszystkich przyczyn, prawie zupełnie nie mówi o leczeniu.
Mnie ta książka przypomina takie pocieszające poklepanie po ramieniu ze słowami:
"Skaleczyłeś się? Powiem ci, co to jest rana i dlaczego trzeba ją schować",
"Twój kolega ma ADHD? Powiem ci, dlaczego jego ruchliwość wzmaga się w grupie",
"Usłyszałeś, że twój tata ma nadciśnienie? Powiem ci, co to takiego i dlaczego tata musi używać teraz mniej soli".

Kaniewski w lekkiej, nieco żartobliwej formie pisze o poważnych sprawach.
Przecież nawet młodzieńczy trądzik dla młodzieńca jest poważną sprawą!

Oprócz walorów edukacyjnych książka ma walory prozdrowotne:
jest o myciu rąk i zębów, o zdrowym odżywianiu, profilaktyce, szczepieniach.
Dla dzieci w wieku 7+ (i starszych) to świetna, kształcąca pozycja!

i przybliżył im temat ludzkich chorób w książce "Cholera i inne choroby".
W prosty sposób opisał tytułową cholerę, a także dżumę, nowotwór i wściekliznę.
opryszczka, wady wzroku i próchnica. Jest ospa...

Bardzo fajna książeczka, super przedstawiająca problem różnych popularnych przypadłości. Bardzo na czasie, bo i ADHD, i depresja, i anoreksja się tam znajdują.

Język zrozumiały dla 7miolatka, zagadnienia też. Da się.

Jedyne czego mi tam brakuje, to realizmu w przedstawieniu wyglądu wirusów i bakterii. Narysowali takie cuda wirusowe, że aż boli. Za to ani jednej bakterii. A można to zrobić tak ładnie.
No szkoda.

Wyjaśnione konkretnie, przystępnie, bardzo lekko, ale bez przesady w drugą stronę. Jest poważnie, bez przerabiania tekstu na kwiatki, cukierki i inne słodzidła. Mamy tam nerwy, bakterie, wirusy, czyli samo życie....

Książka o pięknej szacie graficznej, śmiesznych wierszykach i dokładnym opisie każdej choroby. No cóż, może nie KAŻDEJ, ale jest ich tu wystarczająco wiele, by razem śmiać się, płakać, i drapać po głowie... na samą myśl o wszach!
Niestety, nie ma jak sobie poradzić z chorobami.

Niestety, nie ma jak sobie poradzić z chorobami.

Książeczka z kategorii literatury dziecięcej, zaskakuje tematyką. Zawiera bardzo niestandardową charakterystykę chorób, bardziej przypominającą zbiór ciekawostek, niż faktyczny suchy i schematyczny opis danej przypadłości. Tekst jest przystępny, ciekawy i pouczający, miejscami okraszony elementem humorystycznym. Pozycja oryginalna w swej tematyce i dobrze wykonana. Godna polecenia :)

• Dla dzieci
  • Dzieci
  • Papierowa
  • Może kiedyś
  • Polska

Dodaj cytat z książki Cholera i inne choroby