Kraków niezłomnych 1946

Okładka książki Kraków niezłomnych 1946 Paweł Słomiak
Okładka książki Kraków niezłomnych 1946
Paweł Słomiak Wydawnictwo: Novae Res historia
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380830981
Tagi:
Kraków 1946 żołnierze wyklęci Paweł Słomiak Novae Res zaczytani.pl powieść historyczna
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
360
259

Na półkach: , ,

Od 2011 roku 1 marca w Polsce świętuje się Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ostatnim czasie w mediach politycy oraz historycy spierają się, czy osoby określane takim mianem są bohaterami, których należy czcić, czy zdrajcami i okrutnymi mordercami. Zdania są podzielone, a ta kwestia pozostaje trudna do wyjaśnienia. Ważnym głosem w tej dyskusji może okazać się powieść Pawła Słomiaka Kraków niezłomnych 1946 wydana w 2016 roku.

Autor przedstawia znaczące wydarzenia dotyczące działalności Żołnierzy Wyklętych. Dla niego są to przede wszystkim bohaterowie, prawdziwi patrioci, którzy z narażeniem życia bronili ideałów w które wierzyli.

Między faktograficznymi informacjami pisarz przeplata wątki romantyczne, a nawet sportowe, dzięki czemu poza opisami brawurowych akcji żołnierzy można poznać prawdziwe życie tych osób. Ważną kwestią jest budowa postaci wzorowanych na rzeczywistych ludziach. Czytelnik wraz z zagłębianiem się w lekturze poznaje książkowe postaci coraz lepiej. Poznaje ich życie, odczucia i motywacje, którymi kierowali na co dzień. Równie ważną kwestią jest pogodzenie obowiązków krakowskich działaczy z tego oddziału z codzienną egzystencją. Oprócz tego, że są żołnierzami, mają swoje życie – pracę, rodziny, osoby, które kochają i pasje, w tym sport, który spełnia ważną rolę w tej powieści. Bohaterowie jednej nocy przeprowadzają akcję, a drugiej świetnie się bawią podczas meczu ulubionej Cracovii.

Mimo, że ich intencje były bardzo znaczące – walczyli o niepodległą, wolną Polskę – to czasami ich działania były dalekie od tych, społecznie akceptowanych. Często musieli łamać prawo, aby móc wykonywać swoją misję, np. napadali na zakłady przemysłowe. Często byli zmuszeni pokonywać także własne słabości i chęć zemsty na przedstawicieli władzy okupacyjnej. Szczególnie, gdy słyszeli o nieszczęściach doznanych z ręki ,,czerwonych”, np. grabieżach, morderstwach, czy gwałtach.

Mimo, że powieściowa fabuła oparta jest na prawdziwych wydarzeniach i dotyczy bardzo burzliwego okresu z historii Polski, to jest to publikacja bardzo jednostronna. Autor przedstawia Wyklętych wyłącznie przez pryzmat ich bohaterskiej działalności. Jego zdaniem wszystkie ich czyny były umotywowane niesprawiedliwością i krzywdami, których polska ludność doznała ze strony Rosjan. Dlatego czyny, które w innych okolicznościach zostałyby dawno potępione, autor stara się ukazać pozytywnie. Wyjaśnia, że Wyklęci musieli czasem złamać prawo, zabijać, by móc okazać opór okupantowi i starać się zadośćuczynić krzywdy doznane przez ofiary. Szkoda, że jest to sposób przedstawienia nastawiony na gloryfikację czynów tych osób. A przecież w szeregach Wyklętych znajdowały się osoby, które nie tylko ratowały bezbronnych, ale także które przekraczały dozwolone granice. Ten nieco przesadny patos nie pasuje do konkretnych sytuacji opisywanych w książce i może trochę irytować czytelnika.

Również zakończenie opowieści o Wyklętych nie przypadło mi do gustu, wydawało mi się urwane i wprowadzone nieco za szybko. Po fabule obfitującej w wiele zwrotów akcji, oczekiwałabym wyczerpującego zakończenia. Tymczasem, bez wyraźnego uprzedzenia fabuła urywa się w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Brakowało mi podsumowania losów tych postaci, posłowia, które w przynajmniej szczątkowej formie dostarczyłoby informacji o dalszej działalności tego oddziału. Co prawda czytelnik zaintrygowany tą kwestią mógłby poszukać publikacji na ten temat, lub sięgnąć po encyklopedię, ale moim zdaniem takie faktograficzne podsumowanie bardzo pozytywnie wpłynęłoby na ostateczne zakończenie powieściowej narracji.

Mimo wszystko, powieść Pawła Słomiaka jest pozycją, po którą warto sięgnąć. Będzie to przede wszystkim ciekawa lektura przeznaczona dla osób, które o Żołnierzach Wyklętych wiedzą niewiele. Autor doskonale odwzorowuje klimat tamtych lat oraz rozterki targające głównymi bohaterami. Przedstawia ludzi z krwi i kości, którzy ryzykowali życiem, aby móc przeciwstawić się działaniom okupanta. Bronili słabszych, mścili się, ale także popełniali błędy. Mimo ideałów, w które głęboko wierzyli, ich działania nie są jednoznacznie oceniane. Pisarz poradził sobie z ukazaniem dwoistości tych ludzi, którzy musieli dzielić codzienne obowiązki z walką. Jestem przekonana, że powieść będzie dobrym początkiem do zgłębienia tej trudnej i wzbudzającej tak wiele emocji tematyki.

Od 2011 roku 1 marca w Polsce świętuje się Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ostatnim czasie w mediach politycy oraz historycy spierają się, czy osoby określane takim mianem są bohaterami, których należy czcić, czy zdrajcami i okrutnymi mordercami. Zdania są podzielone, a ta kwestia pozostaje trudna do wyjaśnienia. Ważnym głosem w tej dyskusji może okazać się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1662
1653

Na półkach: ,

Autor książki, posługując się formą powieści, stara się przybliżyć czytelnikowi codzienność jednego z oddziałów Żołnierzy Wyklętych, stacjonującego w Krakowie. Wydarzenia są autentyczne, również bohaterowie tej książki żyli naprawdę - poznajemy ich losy, śledzimy trudną powojenną rzeczywistość...

Pełna recenzja książki na stronie:
http://moznaprzeczytac.pl/krakow-niezlomnych-1946-pawel-slomiak/

Autor książki, posługując się formą powieści, stara się przybliżyć czytelnikowi codzienność jednego z oddziałów Żołnierzy Wyklętych, stacjonującego w Krakowie. Wydarzenia są autentyczne, również bohaterowie tej książki żyli naprawdę - poznajemy ich losy, śledzimy trudną powojenną rzeczywistość...

Pełna recenzja książki na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    3
  • Historia
    1
  • Kraków
    1
  • Egzemplarz recenzencki
    1
  • 2017
    1
  • Kraków - proza
    1
  • 52 book challenge 2017
    1
  • Ebook
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kraków niezłomnych 1946


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne