Stephen King pod lupą

Okładka książki Stephen King pod lupą Lois H. Gresh, Robert Weinberg
Okładka książki Stephen King pod lupą
Lois H. GreshRobert Weinberg Wydawnictwo: Fontanna kryminał, sensacja, thriller
244 str. 4 godz. 4 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo:
Fontanna
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
244
Czas czytania
4 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
8361159018
Tagi:
Stephen King Lois H. Gresh Robert Weinberg sławni pisarze
Średnia ocen

5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Szaleństwo Cthulhu Arthur C. Clarke, Heather Graham, Lois H. Gresh, Caitlín R. Kiernan, J.C. Koch, Joseph S. Pulver Sr., Daniel Schweitzer, Michael Shea, John Shirley, Robert Silverberg, William Browning Spencer, Melanie Tem, Jonathan Thomas, K.M. Tonso, Harry Turtledove, Donald Tyson
Ocena 6,0
Szaleństwo Cth... Arthur C. Clarke, H...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki W cieniu Mistrza Lawrence Block, Jan Burke, Michael Connelly, Thomas H. Cook, Nelson DeMille, Jeffery Deaver, Tess Gerritsen, Sue Grafton, Steve Hamilton, Edward D. Hoch, T. Jefferson Parker, Laurie R. King, Stephen King, Laura Lippman, Sara Paretsky, P.J. Parrish, Edgar Allan Poe, Peter Robinson, S. J. Rozan, Lisa Scottoline, Joseph Wambaugh
Ocena 7,5
W cieniu Mistrza Lawrence Block, Jan...
Okładka książki Twarz w tłumie Stephen King, Stewart O'Nan
Ocena 5,7
Twarz w tłumie Stephen King, Stewa...
Okładka książki Talizman Stephen King, Peter Straub
Ocena 6,7
Talizman Stephen King, Peter...

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
53 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1711
92

Na półkach: , ,

Bardzo się zawiodłam na tej pozycji....

Bardzo się zawiodłam na tej pozycji....

Pokaż mimo to

avatar
1934
1372

Na półkach: ,

Naukowe podejście do Stephena Kinga. Książka analizuje wybrane teksty Stephen Kinga pod względem zawartych tam pomysłów naukowych.

Sama idea wyjściowa jest bardzo obiecująca. Niestety wykonanie bardzo rozczarowuje. Autorzy zamiast skupiać się na poszczególnych utworach Kinga bardzo odchodzą od tematu i snują rozważania o wszystkim i o niczym. Przy czym często biorą na warsztat mało znane utwory (np. miniserial „Złote lata”),a czasami omawiają tematy, których dany utwór wcale nie poruszał (np. rozważania o sztucznej inteligencji przy opowiadaniu „Ciężarówki”). Doceniam wprawdzie ogrom pracy włożony w tę książkę – poruszane jest tu mnóstwo zagadnień z różnych dziedzin. Niestety mało to ma wspólnego z twórczością Stephena Kinga.

Jeżeli ktoś chce sobie poczytać trochę o Stephenie Kingu, to odradzam tę pozycję. Jednakże jeżeli komuś nie przeszkadzanie czytanie głównie o zagadnieniach z nauk ścisłych, to zapraszam.

Naukowe podejście do Stephena Kinga. Książka analizuje wybrane teksty Stephen Kinga pod względem zawartych tam pomysłów naukowych.

Sama idea wyjściowa jest bardzo obiecująca. Niestety wykonanie bardzo rozczarowuje. Autorzy zamiast skupiać się na poszczególnych utworach Kinga bardzo odchodzą od tematu i snują rozważania o wszystkim i o niczym. Przy czym często biorą na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
609
532

Na półkach:

https://ksiazkiilubczasopisma.blogspot.com/2014/02/pod-lupa.html

Stephen King to niewątpliwie jeden z tych nielicznych autorów powieści popularnych, którzy przez lata obecności w literackim światku, dzięki ogromnej rzeszy odbiorców, wywalczyli sobie pozycję nie do podważenia. Mało jest takich nazwisk-marek jak King. Właściwie wszystko co namaści Stephen King osiąga kasowy sukces. Może i nie są to dzieła na miarę Williama Faulknera, ale trzeba przyznać pomysłowości autorowi takich książek jak "Misery", "Lśnienie" czy "Podpalaczka" nie brakuje. O sukcesie tego autora świadczy także fakt, iż niemalże każda z jego powieści doczekała się ekranizacji, a inni autorzy chętnie jego samego biorą na warsztat, jak w przypadku książki "Stephen King pod lupą".

Niewielka, niespełna 250 stronicowa książka autorstwa Loisa H. Gresha i Roberta Weinberga przedstawia nam pokrótce inspiracje jakimi zapewne kierował się Stephen King podczas tworzenia swoich dzieł. Publikacja stanowi niejako telegraficzny skrót na temat tego wszystkiego co mogło mieć i miało wpływ podczas jego pisarskich wycieczek w światy alternatywne, jak ten znany czytelnikom serii Mroczna Wieża, czy w głąb ludzkiej psychiki. Kawałek po kawałku, za pomocą przykładów z literatury XIX i XX wieku, analizuje takie dzieła jak "Carrie", "Podpalaczka", "Lśnienie", "Buick 8" czy "Bastion". Dużo zatem jest o współczesnej nauce szczególnie o fizyce, ale i biologii. Podróże w czasie, kosmici, tajne eksperymenty medyczne, upiory ze światów równoległych i jeszcze masa innych rzeczy została upchnięta w odpowiednich rozdziałach.
Lektura jest to ciekawa acz momentami autorzy popadają w nadinterpretacyjny szał, a ich wywody nie zawsze są logiczne. Jak to zwykle bywa w tego typu publikacjach dużo tu przesady pozbawionej krytycznego podejścia do tematu. Właśnie takiego bardziej krytycznego podejście nie tylko do twórczości Kinga, ale i do motywów, na których podstawie tworzył powieści mi zabrakło. Brak wyraźnego zakończenia, konkretnego podsumowania tego wszystkiego co zostało w publikacji omówione to jeszcze jeden mankament publikacji. Po zakończonej lekturze poczułem się jakbym dostał produkt wybrakowany. Nie zmienia to postaci rzeczy, że książka stanowi dobrą lekturę na wieczory, szczególnie dla tych, którzy lubią poznawać ulubionych autorów.

https://ksiazkiilubczasopisma.blogspot.com/2014/02/pod-lupa.html

Stephen King to niewątpliwie jeden z tych nielicznych autorów powieści popularnych, którzy przez lata obecności w literackim światku, dzięki ogromnej rzeszy odbiorców, wywalczyli sobie pozycję nie do podważenia. Mało jest takich nazwisk-marek jak King. Właściwie wszystko co namaści Stephen King osiąga kasowy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7
7

Na półkach:

Bardzo dziwne dzieło. Trochę mylące w tytule, bo King nie jest pod lupą, a raczej jest punktem wyjścia do bardzo oderwanych rozważań na najdziwniejsze tematy. W dodatku nie jakieś super zajmujące, ale do łóżka mi się miło czytało i szybko.

Bardzo dziwne dzieło. Trochę mylące w tytule, bo King nie jest pod lupą, a raczej jest punktem wyjścia do bardzo oderwanych rozważań na najdziwniejsze tematy. W dodatku nie jakieś super zajmujące, ale do łóżka mi się miło czytało i szybko.

Pokaż mimo to

avatar
228
109

Na półkach: ,

Bardzo się zawiodłem. Myślałem, że będzie to książka dotycząca motywów pisania książek Kinga, coś stworzone na podstawie wywiadu z nim, a nie streszczanie treści poszczególnych książek, które są pretekstem do nudnych rozważań naukowych. Momentami przerzucane strony, szkoda czasu, mylnie przetłumaczony tytuł.

Bardzo się zawiodłem. Myślałem, że będzie to książka dotycząca motywów pisania książek Kinga, coś stworzone na podstawie wywiadu z nim, a nie streszczanie treści poszczególnych książek, które są pretekstem do nudnych rozważań naukowych. Momentami przerzucane strony, szkoda czasu, mylnie przetłumaczony tytuł.

Pokaż mimo to

avatar
928
113

Na półkach: ,

"Prześwietlić Króla"

Twórczość Stephena Kinga to bez dwóch zdań fenomen na skalę światową. Zakres podejmowanych przez niego tematów jest obszerny, acz nie tak całkiem nowatorski - tak to już bywa w przypadku literatury popularnej. Jakkolwiek, nawet oklepany do granic możliwości schemat fabularny czy motyw przewodni książki pod jego piórem wznosi się na wyżyny artyzmu. King chętnie sięga ku symbolom i toposom uświęconym przez literaturę z pogranicza grozy i thrillera, podrasowując je „nowinkami” ze świata szeroko pojętej nauki i pseudonauki. Zdolności parapsychiczne, podróże w czasie, UFO, genetyka, światy równoległe, obsesje i fobie to tylko niektóre z inspiracji, z których King czerpie pełnymi garściami. Myślę, że książka Gresha i Weinberga „Stephen King pod lupą” jest naprawdę niesamowitą gratką dla wszystkich fanów pisarza z Bangor. Może nie jest to pozycja łatwa w odbiorze, ale rzuca zupełnie inne światło na rozpracowaną do granic możliwości bibliografię Kinga. Oczywiście autorzy w swojej publikacji rzetelnie wyselekcjonowali tytuły, wybierając tylko te reprezentatywne dla danego zagadnienia i rozpisując całość na 9 tematycznych rozdziałów, z których możemy dowiedzieć się na przykład jaką rolę pełni geometria czterowymiarowa w „Bezsenności” czy teoria promienia Schwarzschilda w „Mrocznej Wieży”. Mimo wielości przytoczonych tez, zasad i teorii – od nauk neuronalnych, przez robotykę, apokalipsę, na teorii względności Einsteina skończywszy – za pomocą których autorzy rozmontowują prozę Kinga, książka jest napisana w sposób przejrzysty, intrygujący i nowatorski. Jedyną jej „wadą” jest to, że aby zabrać się za jej lekturę trzeba znać całość literackiego dorobku Stephena. Ze swojej strony mogę powiedzieć tylko tyle, że każdy kto mianuje się fanem Kinga powinien do niej zajrzeć. 6/10.

"Prześwietlić Króla"

Twórczość Stephena Kinga to bez dwóch zdań fenomen na skalę światową. Zakres podejmowanych przez niego tematów jest obszerny, acz nie tak całkiem nowatorski - tak to już bywa w przypadku literatury popularnej. Jakkolwiek, nawet oklepany do granic możliwości schemat fabularny czy motyw przewodni książki pod jego piórem wznosi się na wyżyny artyzmu. King...

więcej Pokaż mimo to

avatar
882
13

Na półkach:

Jestem bardzo ale to bardzo rozczarowana tą książką. Na szczęście dostałam ją w prezencie, bo gdybym wydała na nią pieniądze oczekując ciekawej lektury, byłabym okropnie zła.

Dodam również, że jej polski tytuł jest bardzo mylący. Oryginał brzmi "The science of Stephen King", co nie za bardzo współgra ze "Stephen King pod lupą".

Spodziewałam się po tej pozycji tego, iż będzie dokładnie opisywała pomysły jakie King umieścił w swoich powieściach/opowiadaniach. W jakich okolicznościach napisał "Miasteczko Salem"? Co skłoniło go do stworzenia książki o nawiedzonym hotelu czy indiańskim cmentarzu, którego ziemia wskrzesza umarłych?

Dlaczego? Po co? Jak?

Skąd czerpie informacje by uwiarygodnić swoje pomysły, tak by nie były one tylko stekiem bzdur i dziecinnych wymysłów?

Wiadomo, że przy opowiadaniu "Cadillac Dolana" korzystał z pomocy matematyków. Myślałam, że ta książka będzie wyjaśniała jego pomysły, przedstawiała przygotowania mistrza do napisania jego największych dzieł.

To były moje domysły. A co naprawdę dostajemy?

Sporo naukowego bełkotu i dziwnych, wręcz kosmicznych porównań i analiz. Autorzy zaczynają pisać o telekinezie, zdolnościach parapsychologicznych ("Carrie", "Podpalaczka") po to, by zakończyć ten wywód na św. Augustynie i jego rozmyślaniach nad duszą człowieka. To nie jest analiza w ścisłym znaczeniu tego słowa. To branie pomysłów Stephena jako bazy do dyskusji naukowej na milion innych tematów, prócz tych, które są w jego powieściach.

Kolejne rozdziały tylko mnie utrzymały w przekonaniu, że książka jest jakąś koszmarną pomyłką, że ktoś chciał się troszkę wzbogacić i wypromować na nazwisku najbardziej poczytnego i uwielbianego autora.

Jestem bardzo ale to bardzo rozczarowana tą książką. Na szczęście dostałam ją w prezencie, bo gdybym wydała na nią pieniądze oczekując ciekawej lektury, byłabym okropnie zła.

Dodam również, że jej polski tytuł jest bardzo mylący. Oryginał brzmi "The science of Stephen King", co nie za bardzo współgra ze "Stephen King pod lupą".

Spodziewałam się po tej pozycji tego, iż...

więcej Pokaż mimo to

avatar
291
23

Na półkach:

w miarę dobra książka, chociaż i tak nie wyczerpuje tematu mistrza

w miarę dobra książka, chociaż i tak nie wyczerpuje tematu mistrza

Pokaż mimo to

avatar
1214
31

Na półkach: , ,

Spodziewałam się, analizy twórczości Kinga. Dlaczego akurat taki pomysł, kiedy przyszło mu na myśl to czy tamto? Zamiast tego jest naukowy, nudny wywód. Szkoda.

Spodziewałam się, analizy twórczości Kinga. Dlaczego akurat taki pomysł, kiedy przyszło mu na myśl to czy tamto? Zamiast tego jest naukowy, nudny wywód. Szkoda.

Pokaż mimo to

avatar
35
33

Na półkach:

dobra ksiazka,choc dla fanow mistrza...niezbyt..nie wyczerpuje wpelni jwgo tematu

dobra ksiazka,choc dla fanow mistrza...niezbyt..nie wyczerpuje wpelni jwgo tematu

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    121
  • Przeczytane
    97
  • Posiadam
    63
  • Stephen King
    6
  • Teraz czytam
    5
  • Chcę w prezencie
    5
  • King
    4
  • Ulubione
    2
  • Autor: Stephen King, Tabitha King, Owen King, Joe Hill
    1
  • Przeczytane wcześniej
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Stephen King pod lupą


Podobne książki

Przeczytaj także