Wiersze

poezja
Algo
2007-03-01
2007-03-01

Obrazy poetyckie Baczyńskiego niosą wielki ładunek emocjonalny.

Ten obszerny, pięknie wydany zbiór zachwyci wszystkich miłośników poezji.

Mi najbardziej w jego twórczości podobają sie erotyki i wiersze skierowane do żony, Barbary.

Obrazy poetyckie Baczyńskiego niosą wielki ładunek emocjonalny.

Ten obszerny, pięknie wydany zbiór zachwyci wszystkich miłośników poezji.

Tom dostałam w podstawówce, w roku 2003, widnieje jeszcze na nim podpis mojego wychowawcy i dyrektora szkoły (niestety już nie żyją). Dobrze, że go wtedy nie przeczytałam, bo standardowo nic bym z tego nie zrozumiała. Poezji nie powinno się czytać zbyt wcześnie. Nawet teraz wydaje mi się, że nie jestem jeszcze na tyle dojrzała, żeby zrozumieć naszego narodowego poetę tragicznego. To oksymoroniczne, bo sam Baczyński umarł młodo, bardzo młodo, przeżyłam go więc już o kilka lat. Niesamowity talent, umiejętność przelewania swojego wielkiego strachu, ale i odwagi, która ten strach pokonuje, na papier. Targały nim namiętności, smutek, żal, ale i chęć doświadczenia tego, co nieuniknione. Bardzo podobają mi się żołnierskie motywy tej poezji, patriotyzm, tak różny od tego, co tu się z nim wyprawia teraz. Piękne wiersze, nie wszystkie równie dobre, ale większość jednak wybitnych. Nie przepadam za rymami w poezji, ale te są wyjątkowe, dojrzałe i doskonale skomponowane, zarówno technicznie, jak i merytorycznie.

Nie mogłam znaleźć w bazie lc dokładnie tego samego zbioru twórczości pana Baczyńskiego, którego czytałam, dlatego swoją opinię napiszę tu.
Ostatnim czasy coraz częściej sięgam po tomiki poezji. Wpierw Poświatowska, potem Różewicz, a w końcu przyszedł i czas na Baczyńskiego. Oczekiwania miałam duże. Nie do końca wiem dlaczego, po prostu miałam dobre przeczucie, które chyba po raz pierwszy mnie zawiodło.
Nie powiem, że wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego są złe, bo było by to kłamstwo, niemniej, brakowało im czegoś. Żaden z nich mnie nie wzruszył czy zasmucił, ba, żaden nie wywołał we mnie jakichkolwiek silniejszych emocji. Być może to przez to, iż kilka dni wcześniej skończyłam czytać tomik Różewicza, ten w moim odczuciu wypadł tak słabo.

Opinia o całym tomiku wręcz fantastyczna. Poszczególne wiersze są genialne mniej lub bardziej. Do twórczości Baczyńskiego podchodzę z perspektywy tragiznu czasów w jakich żył i młodego wieku. Pełne zawiedzionej nadzieji, żalu i niłości.

Wielka prośba do nauczycieli języka polskiego: epitety, parabole, hiperbole i inne środki stylistyczne to ważne elementy. Jednak nic tak nie zraża do poezji w szkole jak omawianie wiersza z punktu widzenia ich użycia.

K.K. Baczyński, czasami "Emil", "Jan Bugaj", miał również kilka innych pseudonimów. Związany z ruchem powstańczym, ginie jak wielu od strzału snajpera. Baczyński to jeden z najwybitniejszych twórców czasów Kolumbów. Zostawił po sobie około 500 wierszy i chyba 20 opowiadań. To już klasyka do której warto wracać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Groteska

Grom się nagle stoczył.
Dym zanim frunął, złamany trzasnął jak patyk.
Drgnął nieboskłon jak przerażone oczy,
zanim się rozpadł w szkle, niebieskie kwiaty.

On był już martwy. Nagle wyjęty spod strachu,
uśmiechnięty sztywno i głuchy.
W głębi nieruchomych źrenic
miał rozstawioną partię szachów
obmacywaną przez zdziwione muchy.

* * *

śpiewem jezior, zmierzchu graniem,
aż ukaże jądro mleczne
ptasi świt.

Ziemię twardą ci przemienię
w mleczów miękkich płynny lot,
wyprowadzę z rzeczy cienie,
które prężą się jak kot,
furtem iskrząc zwiną wszystko
w barwy burz, w serduszka listków,
w deszczów siwy splot.

I powietrza drżące strugi
jak z anielskiej strzechy dym
zmienię ci w aleje długie,
w brzóz przejrzystych śpiewny płyn,
aż zagrają jak wiolonczel
żal - różowe światła pnącze,
pszczelich skrzydeł hymn.

Jeno wyjmij mi z tych oczu
szkło bolesne - obraz dni,
które czaszki białe toczy
przez płonące łąki krwi.
Jeno odmień czas kaleki,
zakryj groby płaszczem rzeki,
zetrzyj z włosów pył bitewny,
tych lat gniewnych
czarny pył.

Groteska

Grom się nagle stoczył.
Dym zanim frunął, złamany trzasnął jak patyk.
Drgnął nieboskłon jak przerażone oczy,
zanim się rozpadł w szkle, niebieskie kwiaty.

On był już martwy. Nagle wyjęty spod strachu,
uśmiechnięty sztywno i głuchy.
W głębi nieruchomych źrenic
miał rozstawioną partię szachów
obmacywaną przez zdziwione muchy.

* * *

Niebo złote ci otworzę;
w...

Czytając poezje Baczyńskiego mam wrażenie, że znajduję się w zupełnie innej rzeczywistości. Wracam do tych wiersz w różnych momentach, w różnych nastrojach i za każdym razem znajduję utwór, który jest idealny.

Należę do tego jednego czy dwóch procentów ludzi,którzy czytają poezję.
Baczyński jest jednym z moich ukochanych Poetów,jest tez dla mnie postacią-symbolem tragizmu wojny i jej bezsensu,jest dla mnie też takim duchowym bratem,bo któż by miał nie zrozumieć poetę jak drugi poeta?
Pozdrawiam!

Należę do tego jednego czy dwóch procentów ludzi,którzy czytają poezję.
Pozdrawiam!

Krysztof Kamil Baczyński alias Jan Bugaj...niezaprzeczalny autorytet swojego pokolenia

• Poezja
  • Poezja