Listy o zdobyciu Meksyku

Okładka książki Listy o zdobyciu Meksyku
Hernán Cortés Wydawnictwo: Novus Orbis Seria: Novus Orbis literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Novus Orbis
Cartas de Relación
Novus Orbis
1997-01-01
1997-01-01
Maria Mróz, Ryszard Tomicki
wielkie odkrycia podróże Meksyk listy

Najciekawsze było opracowanie eksperta poprzedzające same listy. Tekst kogoś, kto patrzył na podbój bardziej bezstronnie i z perspektywy dzisiaj posiadanej wiedzy dał człowiekowi szuflę wiarygodnych wiadomości o tamtych wydarzeniach. A że te były ciekawe to chłonęło się je z przyjemnością.

Same listy już tak nie położyły na kolana. Powodem był fakt kto je pisał, w jakiej sytuacji i do kogo. Nieustanne wymienianie tytułów adresata, kilogramy cukru (całuje dłonie i stopy Waszej Wysokości), ukrywanie niewygodnych faktów i w ogóle subiektywny opis zdarzeń z jednej tylko perspektywy niespecjalnie im przydawał. Podobnie jak styl piszącego, naprawdę toporny. Wartość poznawczą w sumie miały jednak niemałą, niemniej negatywy o których wspominałem powodowały, że do wielu opisów trzeba było podchodzić z dystansem. I one miały jednak mocne momenty, relacja ze zdobycia Tenochtitlanu robiła porażające wrażenie i naprawdę szokowała. Pomimo minusów ludziom pasjonującym się historią lektura to godna polecenia.

Listy tego wielkiego człowieka czyta się z zapartym tchem. Możemy się wręcz poczuć jak ich adresat,który umoszczony na tronie z niedowierzaniem czyta o właśnie odkrywanych cudach.

Dodaj cytat z książki Listy o zdobyciu Meksyku