Demelza

Okładka książki Demelza
Winston Graham Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Dziedzictwo rodu Poldarków (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Dziedzictwo rodu Poldarków (tom 2)
Demelza
Czarna Owca
2016-05-18
2016-05-18
Data 1. wydania:
2008-01-01
Tomasz Wyżyński
Tomasz Wyżyński

Po zachwycie, w jaki wprawił mnie "Ross Poldark", liczyłam na to, że tom drugi - "Demelza" - również okaże się barwną, pełną szczegółów opowieścią. Jednocześnie zaś trochę się bałam tytułu, bo Demelza nie należy do moich ulubionych postaci. Jaka jest zaś moja opinia już po przeczytaniu? Zapraszam do lektury dzisiejszego posta :)

Kiedy Demelzie i Rossowi rodzi się córeczka, postanawiają zorganizować huczne przyjęcie z okazji chrztu dziecka. Demelza jest jednak pełna obaw: czy podoła zadaniu i wytrzyma jako pani domu, a przede wszystkim dama o nienagannych manierach? Jak przyjmie ją klasa Rossa i czy dziewczyna powtórzy swój towarzyski sukces, jaki osiągnęła na bożonarodzeniowym przyjęciu?

Oprócz rozterek Demelzy mamy tu też mnóstwo innych historii: kłopoty Rossa związane z tworzeniem odlewni miedzi i ratowaniem kopalni, czy też (wreszcie!) rozwinięcie wątku Verity. Poznajemy też szerzej górniczą rodzinę Danielów, co może nie brzmi zbyt ciekawie, ale jest bardzo interesujące, tylko nie chcę Wam nic zaspoilerować ;) Dostaniecie też instrukcję, jak zbudować dom w tydzień! (Pamiętajcie tylko, że jakość domu jest wprost proporcjonalna do ilości czasu włożonego w jego budowę.)

"Kiedy ktoś przypomina o dawnych wydarzeniach, o których najlepiej zapomnieć, często porusza także błoto, jakie przylgnęło do tych spraw."

Pewnie czekacie, aż powiem, czy Demelza nadal mnie irytuje, czy też może mi przeszło. No więc... (chwila na werble) prawie mi przeszło. Dziewczyna (pamiętajcie, że ma dopiero osiemnaście lat) nie zachowuje się już tak dziecinnie jak tom wcześniej. Stara się być damą i nabrać manier, bardzo wzięła sobie też do serca swoją nową pozycję społeczną i chce do nowej klasy pasować. W poprzednim tomie odniosłam wrażenie, że Demelza cały czas biega lub radośnie podskakuje, teraz zaś widzę, jak bardzo stara się wydorośleć: w końcu jest już też matką i musi razem z mężem zatroszczyć się o tę małą istotkę. Nie zatraca jednak przy tym swego optymistycznego charakteru: nadal pozostaje Demelzą, z tym, że damą, nie kuchtą.

Bardzo cenny jest też w tym tomie pewien kontrast: zaraz po wizycie w więzieniu (jak możecie się domyślać, warunki są tam straszne) narrator ukazuje nam huczne przyjęcie, pełne bogatych, wpływowych ludzi. Kontrast jest naprawdę niesamowity - Winston Graham jest mistrzem ukazywania takich społecznych niuansów, co mogę stwierdzić już po lekturze zaledwie dwóch jego powieści.

"Proszę uważać na prawo, kapitanie. Jest kapryśne, pokrętne, może je pan zlekceważyć kilka razy. Ale kiedy wreszcie pochwyci pana swoimi straszliwymi mackami, nie uwolni się pan od niego jak od potwornej ośmiornicy."

Przyznam jednak, że w tym tomie dzieje się mniej niż w poprzednim, dodatkowo też miałam wrażenie, że pewne przyjęcie nigdy się nie skończy ;) Nadal jednakże jest to świetna powieść, wydarzyło się też coś niesłychanego: przyznałam rację Demelzie, za to zdenerwowałam się bardzo na Rossa.

Jestem bardzo ciekawa, co przyniesie tom trzeci. Trochę czarno widzę przyszłość Verity, jak również relacje między głównymi bohaterami... Mam też nadzieję, że będzie więcej Elizabeth, bo było tu jej stanowczo za mało. Tom drugi kończy się wątkiem, który trochę mi nie pasował do tego tomu jako całości, ale sprawdziłam, o czym, jest tom następny i okazuje się, że ten niby niepasujący i wepchnięty na siłę wątek okaże się całym motorem napędowym. Ciekawe, jak to wyjdzie :)

Kiedy Demelzie i Rossowi rodzi się córeczka,...

Historia bardzo ciekawa, wciągająca. Fabuła skupia się tym razem na rozwoju Demelzy, na jej przemianie zarówno wewnętrznej i jak i zewnętrznej.

Nadal jestem pod wrażeniem klimatu i problemów XVIII- wiecznej Anglii. Nadal niewiele dowiedziałam się o skomplikowanym charakterze i uczuciach kapitana Rossa Poldarka. Nadal bardzo podoba mi się sposób przedstawienia problemów i nadal czerpię przyjemność z czytania.
Zarzut mam jeden: w książce dotyczącej Demelzy, trochę mało jest Demelzy. Owszem są 3-4 zdarzenia z jej niezaprzeczalnym udziałem, ale większość ponad 500 stronicowej książki stanowią problemy Rossa i innych drugoplanowych, epizodycznych postaci.
Nie chciałabym być posądzona o szowinizm, ale w tym tomie widać, że autorem powieści jest mężczyzna. Jego konkretne opisy urody, ubioru czy wyglądu Demelzy są zdecydowanie różne od sposobu opisów tych samych elementów skreślonych kobiecym piórem i stylem. Myślę, że styl Winstona Grahama zdecydowanie bardziej mi odpowiada, niż styl egzaltowanych i drobiazgowych, a jednocześnie do bólu przynudzających: Austen czy sióstr Bronte.
Polecam.

Moja przygoda z rodem Poldarków dalej trwa, tym razem na tapecie tom drugi.
Tu czytelnik skupia swoją uwagę na losach Demelzy i Rosa pośród burzliwych czasów w Kornwalii. Demelza dostosowuje się do życia pośród dworskiej arystokracji. Mimo że spełnia jej się marzenie odczuwa brak akceptacji w środowisku. Warzą się również losy kopalni Wheal Leisure i odlewni, którą prowadził Ross.

Ta część tak jak pierwsza bardzo mi się podobała i już zżylam się z bohaterami i przeżywałam z nimi smutki i radości. Sama Demelza jest intrygującą postacią, którą nie sposób nie kochać. Młoda i piękna wkręca czytelnika w swoje rozterki.

Sama powieść jest bardzo dobrze napisana, dialogi zawarte dają poczucie jak byśmy uczestniczyli w rozmowie z bohaterami.
Dla mnie super to już trzecia książka jaką czytałam tego autora #winstongraham
Polecam kto jeszcze nie zna.

Moja przygoda z rodem Poldarków dalej trwa, tym razem na tapecie tom drugi.

Drugi tom o Poldarkach.

W drugim tomie ponownie stykamy się z rodziną Poldarków. Ross jako właściciel kopalni w której wydobywają rudy miedzi, postanawia zacząć nowy biznes - wybudować odlewnię, która będzie sprzedawała rudy miedzi po przyzwoitej cenie. Tym samym zjednuje sobie Warleggana jako nowego wroga. Demelza zachodzi w ciążę i razem z Rossem cieszą się z narodzin córeczki.

Jednakże czasy są ciężkie i burzliwe. Wybucha epidemia febry i przez to umiera mąż Jinny, który w poprzednim tomie trafił do więzienia za kłusownictwo. Mark Daniel postanawia się ożenić z akrobatką, ale ich małżeństwo nie jest szczęśliwe. Verity, kuzynka Rossa za namową Demelzy, ucieka z domu i układa sobie życie z Blamey' em. Francis, Elizabeth i George chorują na krupa.

Oprócz postaci z pierwszego tomu, mamy tu parę nowych. Kontynuacja jest jak najbardziej udana. Jak to bywa w życiu Demelza i Ross mierzą się ze szczęściem i ze smutkiem jednocześnie. Demelza stara się przystosować do nowego środowiska...

Na pewno sięgnę po kolejne tomy.

Drugi tom o Poldarkach.

Na półkach: , , , , ,

Druga część sagi o rodzinie Poldark nosząca tytuł od imienia żony kapitana Rossa Demelzy, podobała mi się znacznie bardziej niż pierwsza. W książce dużo więcej się dzieje, poznajemy nowych bohaterów, a autor tak to wszystko urządził by czytało się znakomicie.

Demelza i Ross jak wiemy z poprzedniej części pobrali się. Nie było to małżeństwo z miłości, ale w swoim towarzystwie bardzo dobrze się czuli, znali się jak łyse konie i łączyła ich silna więź. Prosta, skromna kobieta, pochodząca z nizin społecznych w tej części debiutować będzie w towarzystwie. Kapitan chcący pochwalić się swoją żoną chce ją przedstawić rodzinie. Oburzenie jakie na wieść o ślubie Rossa ze służącą poczuła jego rodzina wywoływało niesmak, a skandal z tym związany, staje się codziennym tematem ich rozmów. Nie mogli jednak nie poznać dziewczyny. Nie mogli odmówić sobie dobrej zabawy wyśmiewając ją. Wszyscy byli zgodni co do tego, że Demelza nigdy nie będzie jedną z nich. Można sobie tylko wyobrazić miny wszystkich zebranych, kiedy do dworu w Trenwith po raz pierwszy weszła małżonka Rossa. Ambicja którą odznaczała się Demelza teraz zatriumfowała. Długo i systematycznie przygotowywała się do tego dnia, aby mąż nie musiał się jej wstydzić. Udało się. Wystarczył jeden wieczór aby Demelza zjednała sobie większość krewnych męża. Był to jej osobisty sukces.

Niedługo potem para naszych bohaterów doczekała się pierwszego dziecka. Nadali jej imię Julia i nie posiadali się z radości. Wszystko układa się jak najlepiej, a szczęście jakie przyniosły narodziny dziewczynki sugerują jego dalszy ciąg. Kłopoty pojawiają się jednak dosyć szybko i niestety będą trwały dość długo. Nad kopalnią, która dawała zatrudnienie wielu rodzinom wisi widmo bankructwa. Ross walczy o prawa właścicieli kopalni i staje się śmiertelnym wrogiem bankiera George'a Warleggana. Ta dwójka od zawsze miała ze sobą na pieńku już od czasów szkolnych. Georg za wszelką cenę chce zniszczyć przeciwnika i muszę przyznać, że robi to całkiem sprawnie. Jest godnym przeciwnikiem Rossa i zasługuje na uwagę. Postacie tych dwóch mężczyzn w książce są bardzo szczegółowo rozwinięte. W każdym z nich drzemie zło i dobro. Ross jest hazardzistą, działającym pod wpływem emocji, niekiedy porywczy, natomiast Georg to inteligentny, rozważny człowiek, nie okazujący złości, doskonale maskujący emocje, trudni wyprowadzić go z równowagi nawet wtedy gdy Ross najzwyczajniej w świecie z niego szydzi. Ich odwieczna walka ze sobą bardzo silnie popycha akcję do przodu. Niestety w serialu postacie dwóch mężczyzn są mocno ograniczone. Przedstawione jako dwie skrajności Georg zły, Ross dobry a tak nie jest i bardzo mi się to nie podoba. Na swój sposób lubię Georga i jego czarny humor, a miny jakie trzaska w serialu doskonale do niego pasują i świetnie maskują furię, no a aktor grający Georga doskonale dobrany. Rossa zmiękczyli, co w ogóle do niego nie pasuje tworząc z niego dobroduszną ciapę.

Zdarzenia jakie później będą miały miejsce staną się przedmiotem kolejnej części. Śmierć jedynej córeczki Demelzy i Rossa zapoczątkuje falę przykrych wydarzeń. Kapitan Poldark wplątuje się w niemałą kabałę, Demelza mimo wysiłku włożonego w budowę dobrych relacji z rodziną męża czuje gorycz i rozczarowanie, a przyszłość rysuje się ciemnych barwach.

Dalsze losy Rossa Poldarka u boku nowej żony. Graham tak barwnie opisuje swoje postacie, że zdawać by się mogło staja między tekstem a czytelnikiem jak żywi.

Barwna opowieść o niezwykle silnej, szlachetnej i pełnej miłości kobiecie. Piękna Demelza w konsekwencji zawarcia małżeństwa z porywczym i trudnym Rossem Poldarkiem, zaznaje goryczy. Dzięki swej delikatności, a zarazem mądrości i doświadczeniu, Demelza często jest podporą rodu Poldarków. Zna prawdziwą twarz swojego męża i postanawia przeczekać czas zdrad, walk i niepowodzeń. Nie siedzi bezczynnie narzekając, tylko ochoczo pomaga ludziom ogarniętym biedą i łaknącym sprawiedliwości.

Polecam! Druga część lepsza od pierwszej :) Ciekawe opisy bohaterów powodują przywiązanie się i zachęcają do czytania kolejnych tomów.

"Każdy dzień bezlitośnie zmierzał do następnego, wszystkim rządziły przyczyna i skutek, oczekiwanie i rezultat, przygotowanie i wynik." (str.201)

Jest to druga część sagi o rodzinie Poldarków i jego bliskich. Obok starych bohaterów pojawiają się nowi. Jednych darzyło się sympatią innych mniej. Wiele się działo i dobrego i złego w rodzinie kapitana, jego bliskich i dalszych znajomych. Uruchomiona kopalnia zaczęła przynosić zyski do czasu, kiedy cena miedzi zaczęła spadać i trzeba było podjąć działania by wyjść na prostą. Nie wszystkim się to jednak podobało i podejmowali wysiłki by zniweczyć plany ratunkowe.

Kapitana bolała niesprawiedliwość społeczna, bogactwo bankierów i widmo bankructwa właścicieli kopalń. Nienawidził przedstawicieli swojej klasy. Dobrze czuł się wśród robotników. W miarę możliwości starał się im pomagać, ratować z opresji, przez co cieszył się ich szacunkiem i poważaniem. Z upływem czasu jego interesy idą coraz gorzej, a widmo bankructwa jest coraz bliżej.

Jego żona rozkwitła, doedukowała się i wzbudzała zainteresowanie męskich przedstawicieli arystokracji. Próbuje naprawiać świat, angażuje się w rozwiązywanie problemów innych. Jednakże uważała, że nieszczęścia innych nie powinny zakłócać pożycia małżeńskiego. Jest rozdarta między światem arystokracji, a robotników. Zdaje sobie sprawę, że dana jej z urodzenia przynależność nie zmieni jej mimo wielkich starań. Jednakże ta prosta dziewczyna ma odwagę stawić czoła problemom innych i w miarę możliwości im pomóc, wykazując się odwagą.

Obserwujemy zmagania spółek kopalnianych, odlewniczych i bankierskich. Solidarność społeczności górniczej, wspomagającej się w trudnych chwilach, ich problemy, dylematy i troski. Sytuacja gospodarcza stawała się coraz gorsza, zamykano kopalnie, górnicze rodziny głodowały, zaczęły się strajki.

Służący Poldarków dalej bawią czytelnika, ich "elokwentne" rozmowy, nadużywanie alkoholu, zamiłowanie do brudu, "ręczne" dochodzenie do prawdy, aż czara się przelała i na skutek nielojalności zmuszeni zostali do odejścia.

Ludzkie tragedie i dramaty. Bogaci bawią się, ubodzy klepią biedę. Lekarskie praktyki przynoszące więcej szkody niż pożytku. Zdrady małżeńskie i gorzki smak zemsty. Oczekiwanie na szczęście, a kiedy jest w zasięgu ręki wymaga poświęcenia. Zdrada w dobrej wierze obraca się w zdradę w złą stronę. Snobistyczne podejście do życia nie pozwalające na szczęśliwe życie bliskich. Prawda czasem jest bolesna, lecz ma też nieprzewidywalne konsekwencje.
Wielka tragedia, która dotknęła Poldarków przyniosła ból, wściekłość, żal, ale też refleksję nad wartością życia.