Którzy mnie mają

Świat Literacki
2003-01-01
2003-01-01
poezja polska

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 (47) 2021 Juliusz Ćwieluch, Jacek Dehnel, Katarzyna Kazimierowska, Zuzanna Kowalczyk, Michał Książek, Karolina Lewestam, Jarosław Mikołajewski, Rafał Milach, Ania Morawiec, Redakcja magazynu Pismo, Marcin Wicha
Ocena 7,5
Pismo. Magazyn... Juliusz Ćwieluch, J...
Okładka książki Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, Lewis Carroll, Ewa Chojecka, Przemek Dębowski, Ewa Drygalska, Anna Dziewit-Meller, Agnieszka Gajewska, Olga Gitkiewicz, Jakub Gomułka, Julia Hartwig, Stefan Klemczak, Filip Kobiela, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Jarosław Mikołajewski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Maciej Robert, Artur Rojek, Zbigniew Rokita, Sebastian Rosenbaum, Dariusz Rosiak, Filip Springer
Ocena 8,0
Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, ...

Wiersze o życiu i śmierci, i nie tylko. Wcale nie takie banalne jak moje pierwsze zdanie. Bohaterami wielu wierszy Mikołajewski czyni swoich najbliższych: córki, matkę, ojca i stryja. Ukazują się nam oni odpowiednio umiejscowieni na osi życia, dzieci przeżywają swoje pierwsze razy: pierwszy śnieg, pierwszy ząb, pierwszy ból, pewnie bardziej świadomie odbierany przez rozumiejącego sytuację dorosłego, niż przez maleńkie niemowlę. Z kolei przedstawicieli starszego pokolenia widzimy, kiedy ich ubywa po trochu. Inny przekaz niesie krew płynąca z rany córeczki, a inny wypływający z rany matki poety. Wszystko to jest jednak naturalne, odpowiednio umiejscowione w czasie i nie ma potrzeby niegodzenia się z tym, chyba że zdarzają się sytuacje, kiedy ten porządek zostaje zaburzony.

Innym wątkiem, który powraca w kilku wierszach jest połączenie podróży i języków, w których słowa odbywają swą wędrówkę w czasie i w przestrzeni. Wypływają z przedwiecznych kolebek Afryki, Syberii i Indii. Słowiańskość, germańskość i romańskość przenikają się i mieszają.

To zaledwie mały wycinek ze świata poezji Jarosława Mikołajewskiego utrwalonego w tomiku "Którzy mnie mają". Wątków jest znacznie więcej. Polecam je wszystkie do spokojnego odkrywania.

Dodaj cytat z książki Którzy mnie mają