Napoleon - mit zbawcy

Okładka książki Napoleon - mit zbawcy Jean Tulard
Okładka książki Napoleon - mit zbawcy
Jean Tulard Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Lekcja historii biografia, autobiografia, pamiętnik
Lekcja historii
Napoleon ou le mythe du sauveur
Świat Książki
2003-01-01
2003-01-01
Katarzyna Dunin
wojskowość powszechna wojny napoleońskie

Tulard prezentuje złożony i pełen sprzeczności obraz Napoleona, który owszem był genialnym strategiem wojskowym, ale w moim odczuciu swoją wielkość zawdzięcza w dużej części swojej propagandzie. Wykorzystywał w tym celu sztukę. Stosował cenzurę, ograniczył ilość prasy aby mieć nad nią pełną kontrolę, zagłuszył literaturę, ograniczył ilość oper i miał pełen nadzór nad ich repertuarem, i tak dalej, i tak dalej… Na całe szczęście nie udało mu się w pełni zahamować postępu w dziedzinach sztuki. Z jednej strony był świetnym strategiem ale planując bitwy wykazywał ignorancję w kwestiach meteorologii czy ukształtowania terenu co prowadziło do katastrofalnych skutków jak np. podczas inwazji na Rosję. Jest to fascynująca lektura nawet dla tych, którzy nie interesują się historią Francji. Autor przedstawia Napoleona nie tylko jako postać polityczną, ale również kulturową i symboliczną. Jego język jest przystępny a wiele kwestii dobrze wyjaśnionych dzięki czemu książka jest zrozumiała i przejrzysta. Jest to świetna analiza, jak wizerunek Napoleona zmieniał się na przestrzeni lat w różnych aspektach kultury.

• Historia (Robocza bibliografia)
  • Epoka Napoleońska
  • Padre