Jak zdobyto Dziki Zachód. Prawdziwa historia amerykańskiego Pogranicza

Okładka książki Jak zdobyto Dziki Zachód. Prawdziwa historia amerykańskiego Pogranicza
Jarosław Wojtczak Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2016-03-10
2016-03-10

Dość powierzchownie opowiedziana historia
Dzikiego Zachodu, dobra pozycja jako wprowadzenie do tematu. Duży plus za mapy i okładkę!

Dość powierzchownie opowiedziana historia

Dobra książka, wiele można się z niej dowiedzieć, warto przeczytać aby uświadomić sobie, że "dobrzy" i bohaterscy kowboje z filmów walczący o "swoje" to jedno wielkie kłamstwo, tak naprawę była to wieloletnia wojna z rdzennymi ludźmi tej ziemi, którzy dali się oszukać przez swoją ufność , ich kontakty przekształciły się w handel wymienny który dla Indian był wyniszczający od środka, niczym zaraza. Amerykanie oszukiwali ich w każdym możliwym momencie, aż w końcu udało im się wysłać całą autochtoniczną ludność na obcą ziemię, która i tak im w końcu zabrano.

Dziki Zachód w pigułce. W tej książce można poczytać o podboju Ameryki przez białego człowieka. Ale są też informacje o Indianach, gorączce złota, traperach czy kowbojach. Książka bardzo przypadła mi do gustu i pozwoliła zapoznać się z historią Ameryki.

Niepozorna pozycja znaleziona za marne grosze gdzieś w koszu na targach książki, a jakie miłe pozytywne zaskoczenie. Styl nie porywa, ale autor zdaje egzamin z opisu zdobywania Dzikiego Zachodu krok po kroku na piątkę.

Bardzo ciekawa książka. Polecam wszystkim fascynatom historii Ameryki. Dobrze, wartko napisana, zawiera wiele ciekawostek. Polecam!

Książka ogólnie ok. Autor przystępnie opisuje początki zdobywania Dzikiego Zachodu. Mamy w niej przedstawione wydarzenia od pierwszych wypraw podróżników takich jak np. Lewis i Clark,poprzez wyprawy pionierów, wojnę Stanów Zjednoczonych z Meksykiem, gorączkę złota w Górach Skalistych, aż do historii o poganiaczach bydła, pierwszej kolei transkontynentalnej i wojen białego człowieka z Rdzennymi Amerykanami. Plusem książki są autentyczne zdjęcia i obrazy z tamtych czasów.
Jeśli ktoś chce zgłębić wiedzę na te tematy to śmiało mogę polecić.

Siadałem do tej lektury z pewnymi oczekiwaniami. Niestety mimo tego ,że starałem się dać książce do końca szansę zabrakło mi w niej tego czegoś.
Można powiedzieć ,że zjadłem ten obiad ale do finezji kulinarnej było daleko.
A temat przecież jakże zapalający wyobraźnię ,gdzie można było to napisać tak ,że słychać byłoby świst lecącej strzały i turkot wozów karawan osadników.

Można powiedzieć ,że zjadłem ten obiad ale do finezji kulinarnej było daleko.

Mit Dzikiego Zachodu w świadomości społecznej stworzyły tandetne i z reguły nieprawdziwe historie wydawane broszurowo pod koniec XIX wieku i kolportowane w pociągach amerykańskich, rewie Buffalo Billa, opowieści uczestników wydarzeń (jeśli ich utrwalenia dożyli), wodewil i ostatecznie filmy westernowe. Całość tych pół-prawd i kłamstw wpisała się w amerykańską potrzebę zbudowania chwalebnego i nieuchronnego ciągu zdarzeń budujących państwo. Jarosław Wojtczak w "Jak zdobyto Dziki Zachód. Prawdziwa historia amerykańskiego Pogranicza" bardzo ciekawie, przekrojowo i ze znawstwem opisał stan faktyczny - mieszankę wstydu i dumy, która musi być udziałem 'białych' imigrantów z Europy.

Książka jest zgrabnym połączeniem kluczowych faktów historycznych z opisem codzienności Pogranicza, czyli terenów na zachód od Missisipi. Ramy czasowe obejmują niemal wyłącznie XIX wiek. Praca została zbudowana logicznie poprzez połączenie narracji historycznej z szybkim przechodzeniem do opisywania kolejnych zjawisk i tematów charakterystycznych dla Dzikiego Zachodu. Nie jest to głęboka krytyczna monografia, ale dobra i poparta wiedzą źródłową opowieść, która demitologizuje to, co trzeba, usprawiedliwa to, co można dając obraz codzienności Indian, poganiaczy bydła (czyli kowbojów), pionierów i traperów, stróżów prawa i pospolitych przestępców, prostytutek i poszukiwaczy złota.

Chyba najciekawsze partie, to opisy codzienności kowbojów podczas pędzenia bydła czy zupełnie niezgodne z kinowymi opisami podróże dyliżansem, które faktycznie były nawet kilkutygodniową udręką niemal bez snu (resory były co najwyżej skórzane), choć wysiadająca z filmowego dyliżansu Claire Trevor ("Dyliżans", John Ford 1939) z pełnym makijażem wydaje się niezwykle wypoczęta. Równie wciągająco wypadły partie o falach osadnictwa napędzanych 'gorączkami złota', rozpalając umysły biedoty i tworząc w szybkim tempie miasta bezprawia wokół kopalń, zbierając w jednym miejscu wszelkiej maści szumowiny. W takich miejscach rycerskie pojedynki pośród sukulentów i sekundantów niemal nie istniały, bo raczej ofiary ginęły od kul w plecy. Przy okazji historii jednego z 'bohaterów', autor pisze (str. 306):

"(...) mocno ubarwiony i wyidealizowany obraz daleko odbiegał od prawdziwego wizerunku strażnika dyliżansów firmy Wells Fargo, łowcy bizonów, zawodowego hazardzisty, górnika, właściciela burdelu i alfonsa, a tylko niekiedy stróża prawa. I chociaż tej ostatniej profesji Wyatt Earp poświęcił najmniej czasu i zaangażowania, to właśnie ona wykreowała go na legendę Zachodu."

Wojtczak bardzo ciekawie nakreśli kilka kluczowych etapów historii podboju Dzikiego Zachodu, tłumacząc istotne zjawiska, które je inicjowały. Zakup francuskiej Luizjany w 1803, początek regularnego osadnictwa na zachód od Missisipi w 1832 i połączenie kolejowe dwóch oceanów w 1861, stanowiły kamienie milowe dominacji 'białych'. Okres kolonizacji i 'cywilizacji' Wielkich Równin i Gór Skalistych zakończył się wraz z ostatecznym pokonaniem Siuksów i symboliczną śmiercią Siedzącego Byka w 1890.

Wątek poniżania Indian u Wojtczaka stanowił główny temat drugiej części pracy. Wszystkie kataklizmy, które ich spotkały, pokazują bezwzględność, cynizm i zakłamanie 'białych'. Narzucali traktaty określające granice rezerwatów, a następnie sami je łamali. Odbierali tereny mające jakakolwiek wartość, pozostawiając 'czerwonoskórym' niewiele, a z reguły zbyt mało by przetrwali. Zdziesiątkowali ich przywleczonymi chorobami, wybijanymi milionami dla rozrywki bizonami i prowokacjami, na które odpowiadało brutalnie federalne wojsko. Ostatecznie w pamięci pozostaje zdjęcie zamarzniętych zwłok wodza Siuksów Wielkiej Stopy z bezradnie rozłożonymi rękoma.

Większość mitów budowanych przez Amerykanów w westernach jest omówiona, stąd książkę można polecić każdemu fanowi tego gatunku filmowego. Oczywiści wielbiciele Coopera, Maya, Wernica czy Szklarskiego również dostają świetne podstawy historyczne (jak się okazuje ten ostatni bardzo wnikliwie i zgodnie z faktami opisał świat Siuksów-Dakota w trylogii "Złoto Gór Czarnych"). Myślę, że książka Wojtczaka będzie im pomocna w separacji fikcji od prawdy historycznej.

"Jak zdobyto Dziki Zachód" czytało się świetnie, szczególnie ostatnie 2/3 książki. Początkowo autor przytłacza czytelnika faktami, datami czy postaciami. Później jednak, skupiając się na społeczno-obyczajowej warstwie codzienności Pogranicza sprawił, że książka wciąga bez reszty.

Polecam.

Dziki Zachód - rewolwerowcy, kowboje, Indianie, karawany wozów, poszukiwacze złota, stada bizonów, dyliżanse... tak, znajdziecie tu wszystko. Ale nie od razu. Bowiem zanim stał się Dziki Zachód, ktoś musiał spenetrować zupełnie nieznane wtedy obszary Ameryki. Historie pionierów, przemierzających zupełnie dziewicze terytoria zajmują w tej książce sporo miejsca, i sporo czasu, bo historia znanego z westernów Wild Westu to tak naprawdę 40-50 lat, a książka opowiada o pierwszych stu latach kolonizacji owych terenów. A i sam Wild West jest tu pokazany nieco mniej heroicznie - dowiadujemy się o polityce USA wobec Indian (autor nie ukrywa sympatii wobec tej nacji), delikatnie ujmując niezbyt chwalebnej. Odbrązawia też legendy, opowiada o mało znanych faktach i codziennym trudzie pionierów.

Na początku książka zdała mi się napisana nieco zbyt chłodno i "naukowo", ale w miarę upływu czasu i kolejnych stron opowieść nabiera tempa i rumieńców. Zatem jeśli początkowo poczujecie się znudzeni, dajcie książce szansę.

Warto.

„Jak zdobyto Dziki Zachód. Prawdziwa historia podboju” autorstwa Jarosława Wojtczaka zabiera nas w pasjonującą podróż po Dzikim Zachodzie. Autor w ciekawy sposób opisuje konflikt najeźdźców z Indianami, którzy dali się omotać knującym i mataczącym przybyszom. Podróże traperów i osadników zostały przedstawione realistycznie, wzbudzając miejscami dreszcz emocji podczas lektury. Książka pokazuje blaski i cienie amerykańskiego snu o wolności, który również posiada swoją mroczną stronę.

Teren na zachód od rzeki Missisipi zakupiony przez młode Stany Zjednoczone w 1803 roku stał się terytorium zaciętych walk i mordów. Kolonizacja Ameryki Północnej nie obyła się bez krwawych ofiar, a zapalczywy marsz na zachód pochłonął wiele niewinnych istnień. Był to jeden z najbardziej niezwykłych i karkołomnych wyczynów w dziejach, który zapisał się mocno na kartach historii.

Książkę czyta się niezwykle szybko, niczym rasową powieść przygodową, w szczególności, że jest oparta na faktach autentycznych. Zakup Luizjany rozpoczął na masową skalę kolonizację Ameryki Północnej i przypieczętował los wielu Indian. Pozycja ta opisuje historię kowbojów, poszukiwaczy złota oraz osób, które po prostu chciały rozpocząć tam nowe życie. Jest to arcyciekawa historia o traperach i awanturnikach, którzy przemierzali niezbadane szlaki, góry i równiny.

„Jak zdobyto Dziki Zachód. Prawdziwa historia podboju” jest książką, która powinna przypaść do gustu miłośnikom historii oraz powieści przygodowych. Pozycja ta opisuje tragiczny los Indian Ameryki Północnej, którzy zostali wysiedleni ze swoich ojczystych ziem. Przeczytamy o wielu toczących się tam walkach, brawurowych interesach oraz zwykłych ludzkich problemach. Całość wydana jest naprawdę porządnie, twarda oprawa spisuje się rewelacyjnie, a zamieszczone w środku zdjęcia dodają tej publikacji dodatkowego smaczku. Jest to pozycja godna uwagi, w obrazowy sposób opisująca kolonizowanie ziem na zachód od rzeki Missisipi w początkowych latach XIX stulecia. Gorąco polecam.

Dodaj cytat z książki Jak zdobyto Dziki Zachód. Prawdziwa historia amerykańskiego Pogranicza

Ciekawostki historyczne

Co zabijało na południu Francji w XVIII wieku?
Paweł Czarnecki
Średniowiecze | 2022-05-16
Jan Hus. Heretyk i bohater
6 lipca 1415 roku w czasie soboru w Konstancji spalono na stosie Jana Husa. Jego śmierć pchnęła Czechów do wzniecenia rewolucji...
Michał Procner
XIX wiek | 2022-05-15
Historia wozu Drzymały
Za sprawą cyrkowego wozu Michał Drzymała zapisał się w historii jako symbol narodowego sprytu i uporu. Kim był? I o co właściwie...
Gabriela Bortacka
Nowożytność | 2022-05-14
Czemu Aztekowie zjadali wrogów?
Aztekowie składali ofiary z ludzi na naprawdę ogromną skalę. Co roku ku czci bóstw zabijali tysiące swoich wrogów. Ale dlaczego ich...
Michał Piorun
Historia najnowsza | 2022-05-13
Czym są trupie farmy?
W tych miejscach rozkładające się ciała leżą na ziemi pod okiem uczonych kryminalistyków. Oto najbardziej makabryczne placówki...
Michał Procner
Czytaj więcej
W roku 1974 na Sardynii miejscowi rolnicy przypadkowo odkryli coś, co później zostało nazwane stanowiskiem Mont’e Prama.
Herbert Gnaś
Druga wojna światowa | 2022-05-12
Śmierć Ottona Wächtera
Otto Wächter był zastępcą Hansa Franka, gubernatorem dystryktu krakowskiego i Galicji. Ścigano go za zbrodnie na 100 tys. Polaków,...
Philippe Sands
Czytaj więcej
9 maja 1960 roku Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła pierwszą na świecie, komercyjnie produkowaną pigułkę...
Paweł Czarnecki
Nowożytność | 2022-05-11
Kim był Peter Niers?
Z ręki Petera Niersa miało zginąć ponad 500 osób. Parał się czarną magią, mordował niemowlęta i zjadał ich serca. Ale ile w tej...
Paweł Filipiak