Promyczek

Okładka książki Promyczek Kim Holden
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Promyczek
Kim Holden Wydawnictwo: Filia Cykl: Promyczek (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Promyczek (tom 1)
Bright Side
Filia
2016-05-06
2016-05-06
Katarzyna Agnieszka Dyrek
dla nastolatek książki dla młodzieży literatura amerykańska odmiana losu pierwsza miłość powieść obyczajowa przeznaczenie relacje rodzinne tajemnica trauma
Inne

Okładka książki Porozmawiajmy o pierwszej miłości Anna Bellon, Anna Dąbrowska, Augusta Docher, Małgorzata Falkowska, K.N. Haner, Kim Holden, Katarzyna Berenika Miszczuk, Elżbieta Rodzeń, Daria Skiba
Ocena 6,6
Porozmawiajmy ... Anna Bellon, Anna D...

Na półkach: , , , , , ,

Nie planowałam brać się za tą książkę, ale po 3 porażkach liczyłam, że ta książka zmieni moją koszmarną possę, ale bardzo się myliłam.
No jakoś nie odpowiada mi relacja Gusa i Kate, do tego to co się dzieje wokół Kate, też mnie jakoś irytuje. Może kiedyś wrócę dobrej książki i się przekonam do tej historii, ale jak na razie jestem totalnie na nie.

Cześć, Kochani 😘

Przychodzę dziś do Was z recenzją książki autorstwa Kim Holden „Promyczek". Od dawna polowałam na tę książkę, gdyż czytałam o niej wiele pochlebnych i pozytywnych recenzji, ale w bibliotece nigdy nie mogłam na nią trafić, bo za każdym razem słyszałam, że jest wypożyczona. To zapewne świadczy o tym, że ta pozycja jest po prostu ,,bardzo dobra". Nie chciałam już dłużej czekać i kupiłam swój egzemplarz.

Powiem prosto z mostu: ta historia mną wstrząsnęła, poruszyła do głębi, dała do myślenia i oczywiście nie obyło się bez łez 😪
Cóż mogę powiedzieć...Chciałabym być takim człowiekiem jakim była główna bohaterka, Katie, szczerym, otwartym, pomocnym, pewnym siebie, czerpiącym z życia i dobrym do szpiku kości. Tak, chciałabym być tak dobrym człowiekiem. Nie bez przyczyny nazywano ją Promyczkiem.

„Promyczek" jest niezwykle poruszającą lekturą, z prostym, aczkolwiek ponadczasowym i aktualnym przesłaniem, aby być dzielnym, tworzyć legendę i czerpać z życia garściami, bo życie jest zbyt krótkie, by je marnować na byle jaką egzystencję.

Książkę czyta się bardzo szybko, dialogi nie są wyszukane, ale nie można powiedzieć żeby były banalne. Przez ten prosty przekaz, fabuła trafi do serca każdego Czytelnika. W moim przekonaniu to ta prostota, ale i też przewidywalność sprawiają, że Czytelnik dostrzega przede wszystkim przekaz, aby żyć TU I TERAZ. Mnie dotknęła w najczulsze miejsce - serce i po raz kolejny uświadomiła prostą i zarazem mądrą prawdę, że nic nie trwa wiecznie i każde ziemskie życie dobiegnie kiedyś kresu, dlatego trzeba działać, kochać, cieszyć się z małych rzeczy 💖

„Nie mówię, że nie powinieneś realizować celów i spełniać marzeń. Po prostu nie rezygnuj z tego, co dzieje się teraz, dla nieznanej przyszłości. Może ominąć Cię wiele szczęścia, kiedy będziesz czekał na lata, które mogą nigdy nie nadejść. Nie trać czasu, bo przegapisz chwilę obecną, a przyszłość wcale nie jest pewna" Promyczek ☀️
Moja ocena 10/10

Cześć, Kochani 😘

Ta książka właśnie mnie zmiażdżyła na wielu poziomach. Piękna historia o tym, że trzeba walczyć o swoje szczęście i cieszyć się z tego wszystkiego co się ma. Jak często o tym zapominamy? Jak często nie pamiętamy o ludziach, których mamy obok siebie? Aby być poprostu dobrym i nie osądzać. Rzadko kiedy książka potrafi doprowadzinoe do łez... Ta zapamiętam na długo. Polecam x 100000000

Ta książka bardzo mnie poruszyła. Historia młodej, doświadczonej przez życię dziewczyny, która mimo wielu przykrych wydarzeń pozostaje wesołą i pomocną osobą do samego końca. Zdecydowanie może ona być wzorem do naśladowania.
Polecam wszystkim 😘

Polecam wszystkim 😘

Momentami książka wydawała się dość nudna, a dokładniej wątek muzyki, ale mimo to spodobała mi się, bardzo mnie poruszyła i dała do myślenia, a także rozbawiła i chciałam coraz więcej i przeczytałam ją w jeden dzień. Poruszane są w niej ważne tematy takie jak bulimia, dążenie do celu, miłość i przyjaźń.
Polecam tę książkę, mimo że złamała mi serce. Płakałam prawie 3 godziny PODCZAS czytania! Nie mogłam się po niej pozbierać.
Zdecydowanie zasługuje na 5 gwiazdek i będę ją polecać każdemu!

Ulubione cytaty:
✨Czytanie jest ucieczką od prawdziwego świata. Wszyscy go czasem potrzebują, by pozostać przy zdrowych zmysłach.✨
✨Nie robię cyrku z przebaczenia jak niektórzy. Jakby przebaczenie było wielkim, szlachetnym gestem, z którym w parze idzie poczucie wyższości. Nie znoszę tego. Dobrze czy źle, łatwo przebaczam i nie rozdmuchuję sprawy, ponieważ takie właśnie jest moje serce.✨
✨Zawsze byłam dobra w akceptowaniu kogoś całkowicie, jego dobrych, jak i złych cech. Widzę je wszystkie, ale staram się, by nie wpływały na mój osąd. Ludzie są skomplikowani. Życie też takie jest.✨

Polecam tę książkę, mimo że złamała mi serce. Płakałam prawie 3 godziny...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

,,Promyczek" to książka z serii - kiedyś wielki hit, teraz już każdy o niej zapomniał. I wcale mnie to nie dziwi.
Po przeczytaniu zaledwie kilkunastu stron wiedziałam, że się nie polubię z tą książką. Ale uparcie czytałam, bo przecież później może być lepiej. Niestety nie doczekałam się takiej zmiany. Przez ponad 350 stron książka nie ma absolutnie żadnej fabuły, jest nudna, w kółko powtarzają się te same sytuacje, bohaterka robi i mówi to samo. TAK WIEMY ŻE BOHATERKA KOCHA KAWĘ. Pod koniec (jakieś 250 stron) robi się nieco ciekawiej, ale to tylko nieznaczna poprawa.
Główna bohaterka, Kate, jest kreowana na postać idealną. Wszyscy ją kochają, uwielbiają, wszystkim się podoba, mężczyźni jej pożądają. Nie ważne co robi wszystko wychodzi jej IDEALNIE. W tej bohaterce nie ma żadnej skazy. Czytając kolejne rozdział zastanawiałam się czy ona czasem nie jest jakimś robotem. Ponieważ ta bohaterka zupełnie nie przypomina człowieka, jest zbyt wyidealizowana. A przy tym niesamowicie irytująca, swoim zachowaniem, charakterem oraz tym co mówi i myśli przypominała mi te tzw. pick me girl, które w ostatnim czasie stały się dość popularne w internecie.
Dziewczyna z miejsca dostaje pracę, z miejsca zdobywa przyjaciół, poznaje Kellera, ale nawet ten cały proces rozwijania ich znajomości, zakochiwania się w sobie odbywa się bez żadnych emocji, po prostu Kate stwierdza, że on jest idealna, Keller stwierdza, że nigdy nie poznał kogoś takiego jak ona, więc zaczynają się spotykać. Tak po prostu, zero uczuć, budowania relacji czy chociaż napięcia w czytelniku.
Oprócz niej, tak właściwie inni bohaterowie są bezosobowi, niby coś robią, niby coś mówią, niby gdzieś tam się przewijają, ale zdecydowanie brakuje im kolorów. Są tacy... nijacy. Autorka tak bardzo skupiła się na wyidealizowaniu Kate, zrobieniu z niej dziewczyny idealnej, ale oczywiście nieświadomej tego, że zupełnie zapomniała o innych bohaterach.
Dodatkowo ta książka to dosłownie festiwal złych wydarzeń, jest tam każda możliwa tragedia: chora siostra, niekochająca matka, brak ojca, samotny ojciec, śmierć narzeczonej, życie według oczekiwań rodziców, homofobia, bulimia, aborcja, nowotwór. To tak jakby autorka chciała wygrać w zawodach: Jaki pisarz wciśnie więcej tragicznych wydarzeń do książki. Wygląda mi na to, że Holden za wszelką ceną chciała wygrać.
Jak już wspominałam fabuła była bardzo nudna, a ustalmy sobie przez ponad 500 stron książki autorka mogła zrobić wiele. Jednak tego nie zrobiła. A szkoda.
Styl Holden również pozostawia wiele do życzenia, niby nie było źle, ale rewelacji też nie doświadczyłam. Opisy takie niezgrabne, dialogi naciągane, powtarzanie w kółko tych samych denerwujących określeń (młoda/młody przez Kate, Promyczek przez Gusa, rozumie powiedzieć tak kilka razy, ale w ciągle? Błagam, to nie było słodkie, to było irytujące).
Beznadziejnie wykreowani bohaterowie, nużąca i przeciągająca się fabuła oraz bardzo przewidywalne, ckliwe zakończenie sprawiły, że
1) nie polecam tej książki
2) raczej nie sięgnę już po twórczość Kim Holden.
Nie spodziewałam się tego po tej książce, biorąc pod uwagę wszystkie oceny i recenzje, nastawiłam się na coś innego, a tu proszę jaka niemiła niespodzianka.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytajcie. Po prostu 😭

Przeczytajcie. Po prostu 😭

~ ,,Dźwięki przenoszą mnie do idealnego miejsca. Miejsca, gdzie wszystko jest dobre, nic nie idzie pod górkę i nie ma złych wieści. Właśnie w tym miejscu potrzebowałam się znaleźć, ponieważ, choć bardzo się starałam o tym nie myśleć, czasami życie mnie zawozi. A nie chcę, bo się tak działo. Ponieważ życie jest darem. Zatem słuchając dziś tej muzyki, czuję się... jakby Gus zrzucił mi koło ratunkowe."

☕️ ,,Promyczka" przeczytałam jakiś czas temu, ale czemu by nie napisać o tej książce kilku zdań? Choć uważam, że tych emocji nie da się opisać w kilku słowach.

☕️ Bałam się to przeczytać tę książkę, bo bałam się zakończenia. I teraz mogę śmiało stwierdzić że było czego się bać. Patrząc na książkę nie potrafię zrozumieć, dlaczego życie jest tak nie sprawiedliwe.

☕️ Gus jest idealnym przyjacielem. To w jaki sposób traktował Katie było wspaniałe. Życzę sobie i wam, żebyśmy znaleźli kogoś takiego w swoim życiu.

☕️ Katie była bardzo piękną i wartościową osobą. Była znakomitą dziewczyną, przyjaciółką, wspołlokatorką i siostrą. Każdy rozdział sprawiał, że podziwiałam ją coraz bardziej. Nauczyła mnie, że nie warto się zgrywać tylko poprostu wybaczyć, bo nie wiadomo co będzie jutro.

☕️ Są książki, które po przeczytaniu zabierają ze sobą czastkę nas. To ta książka. Historia bardzo wzruszająca i pełna uczuć. Zawiera mnóstwo mądrych słów, których warto wziąć sobie do serca.

,,Jesteście dzielni...
A teraz idźcie... stwórzcie legendę!"

Nigdy chyba nie wylałam tyle łez nad książką...

Nigdy chyba nie wylałam tyle łez nad książką...

Tytułowa Promyczek to zarówno dziewczę roztaczające wokół siebie niesamowitą, pozytywną energię, którą każdy by chciał się zarazić, a także twardo stąpająca do ziemi babka. Dziewczyna, której zdecydowanie nie da się nazwać typową. Budzi sympatię wielu, a także mnie jako czytelniczki. Chciałabym móc czerpać z niej inspirację w życiu, bo nie bała się działać ani mówić to co myśli. Mając taki bagaż doświadczeń i problemów, chciałabym móc żyć jak ona chwilą obecną i pozostawać taką pozytywną.
Z kolei, Keller sprawił, że zakochałam się w bohaterze literackim. Dzięki opisom autorki doskonale wyobrazić sobie jego zadziorny uśmieszek i cudowne akwamarynowe oczy. Pokochałam go nie tylko za jego tekściki, a przede wszystkim za dobre i czułe serce.
Nie rozpisując się za bardzo polecam każdej czytelniczce lubiącej zadziorne teksty, lubiącej sarkastyczny humor oraz pragnącej przeczytać o miłości, która przychodzi niespodziewanie i daje poczucie wolności. Polecam też zaopatrzyć się w pudełko chusteczek i znaleźć sporo czasu wolnego na czytanie, bo nie idzie się od tej książki tak łatwo oderwać ;)