Głębokość krytyczna

Bellona
2005-01-01
2005-01-01
Piotr Maksymowicz

Gdy czytałem opis książki miałem nadzieję że będzie to pozycja którą na długo zapamiętam. Niestety chcę o tym jak najszybciej zapomnieć.
Pomysł na historie wydawał się ciekawy choć czasami nieco zbyt fantastyczny. Opis walki pomiędzy dwoma okrętami podwodnymi to była dodatkowa zachęta do przeczytania tej pozycji.
Niestety, odczucia po przeczytaniu książki mam takie jak wtedy gdy ktoś skrobie paznokciem o tablice szkolną.
Słabo zbudowani bohaterzy, jacyś tacy bez pomysłu. Marne próby wprowadzania wątków psychologicznych (trudne relacje z ojcem, trudne relacje z kobietą) powodują że dokończenie tej książki jest nie lada wyzwaniem. Osobiście odradzam czytanie tej pozycji.

Niestety, odczucia po przeczytaniu książki mam takie jak...

Opowieści o wojnie podwodnej mają w sobie coś wyjątkowego - atmosferę tajemniczości, wyraźny smak thrillera a czasem nawet survival - horroru. Jeśli dodać do tego szczyptę historii sensacyjnej, może szpiegowskiej i tło zawirowań politycznych otrzymujemy mieszankę skutecznie uprzyjemniającą wieczór z książką. Joe Buff w "Głębokości krytycznej" serwuje nam dokładnie taką mieszankę, jednak warto wskazać kilka jej słabszych punktów:

- już z opisu na okładce powiadujemy się, że Autor umieścił swoją opowieść w niedalekiej przyszłości, a całe tło konfliktów zbrojnych wysmażył w swojej wyobraźni. Z okładki jednak nie dowiemy się, że w tej konkretnej kwestii wyobraźnia Autora przesadnie bujna nie była i okoliczności wybuchu trzeciej wojny wręcz zabawnie przypominają te z drugiej. Nie zdradzając żadnej wyjątkowo istotnej części fabuły powiem tylko, że znów namieszali nasi zachodni sąsiedzi, a Warszawa poszła na pierwszy ogień.

- bomby atomowe różnych rodzajów, o różnej sile i w trudnych do oszacowania ilościach wesoło wywołują nuklearne "grzybki" w wielu miejscach na świecie (najpierw w Warszawie - wiadomo). Moim zdaniem Autor, który zdecydował się na tak radykalne poprowadzenie wyimaginowanego konfliktu mógłby dać już sobie spokój z dylematami moralnymi niektórych bohaterów co do skażenia środowiska. Fragmenty takie budziły we mnie lekki niesmak lub nieprzystające do konkretnej sceny rozbawienie.

- moja ostatnia uwaga dotyczy pewnych braków w warsztacie pisarskim Autora. Po pierwsze przy każdej większej lub mniejszej potyczce okrętów podwodnych wokół których "kręci się" cala historia serwuje nam on długie i barwne opisy uszkodzeń powstałych wskutek oddziaływania samych fal uderzeniowych z wybuchających bliżej lub dalej bomb (co prawda najczęściej atomowych). W połowie książki, gdy daleko było do jakichś kulminacji zastanawiałem się już co z nich mogło zostać i czy wozili ze sobą kilka okrętów w częściach zamiennych. Po drugie - Autor stworzył dwóch głównych bohaterów, kapitanów wspomnianych okrętów i przez niemal całą opowieść bohater ewidentnie negatywny jest bardziej błyskotliwy, przebiegły, bezwzględny, przewidujący, jest po prostu znacznie lepszym dowódcą. Nie miałbym o to pretensji skoro taka była wola Autora, jednak mam wrażenie, że sam zdał sobie z tego sprawę bardzo bardzo późno i w sposób moim zdaniem żenujący postanowił "naprawiać" tą kwestię. Bardzo szybko. Sami się przekonacie.

Podsumowując - "Głębokość krytyczna" to nie "Polowanie na Czerwony Październik", ale osoby lubujące się w scenerii wojny podwodnej powinny po nią sięgnąć. Gwarantuje kilka wieczorów rozrywki, a przecież na rynku nie ma natłoku książek o tej tematyce.

• Mam w domu :) 📚
  • Literatura faktu / reportaż / publicystyka
  • Proza
  • Wojenna
  • Marynistyka
  • 2009 Nabytki

Dodaj cytat z książki Głębokość krytyczna