Bodo

Okładka książki Bodo
Sławomir Koper Wydawnictwo: Czerwone i Czarne biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Czerwone i Czarne
2016-03-30
2016-03-30

Świetna książka o Najwybitniejszym Artyście ll RP

Świetna książka o Najwybitniejszym Artyście ll RP

Sławomir Koper ma na swoim koncie wiele, wiele książek, które wręcz pochłaniałam. Zawsze miałam do jego prac ogromną słabość i z wypiekami na twarzy czytałam o skandalach, tajemnicach i intrygach na przestrzeni lat. Tym razem sięgnęłam po biografię Eugeniusza Bodo. Postaci tyle wybitnej, co tragicznej. Już na początku autor zastosował ciekawy koncept, bo zaczął….od końca, czyli od tragicznej śmierci artysty w rosyjskim łagrze.

Środowisko artystyczne przedwojennej Polski nie jest mi znane, jednak kiedy zobaczyłam książkę autorstwa Sławomira Kopra i przeczytałam jej skrócony opis, wiedziałam, że jest to coś co może mi się spodobać. Książka ta traktuje o życiu artystycznym II RP ze szczególnym uwzględnieniem osoby Eugeniusza Bodo. Bodo był człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym – aktor, reżyser, piosenkarz i kabareciarz w jednym. Uwielbiany przez kobiety, całe życie mieszkał z matką a jego orientacja seksualna do dziś nie została odgadniona. Jego życiorys pokazuje, że życie bywa przewrotne. Coś, co pozornie miało być przepustką do wolności, doprowadziło do zagłady aktora. Jak już wcześniej wspomniałam, Koper nie skupia się jedynie na osobie Bodo. Książka zaznajamia czytelnika z najsłynniejszymi scenami kabaretowymi tamtych czasów, robi przegląd kręconych wówczas filmów oraz prezentuje nazwiska wybitnych polskich artystów. Wszystkie fakty przekazane są w przystępny sposób, nie brak tu anegdot czy wspomnień naocznych świadków. Reasumując, daję książce wielki plus a na mojej półce już czekają kolejne tytuły Kopra.

Mój instagram: my.books.shelf

Napisana lekkim piórem prawie biografia Bodo. Autor tłumaczy, że chciał ukazać znanego aktora lat 20-stych na tle epoki. Czyżby? Odnoszę wrażenie, że na fali popularności serialu o Eugeniuszu Bodo i nagłym zainteresowaniem jego osobą powstał rozbudowany wątek postaci, a pierwotnym zamysłem było ukazanie całego ówczesnego środowiska aktorskiego.

Według mnie trochę gorsza pozycja tego autora. Jak zwykle czyta się szybko, przyjemnie, ale zabrakło tego czegoś. Nie dowiedziałem się niczego nowego o Bodo z tej książki. Brakło mi trochę ciekawostek znanych z innych książek autora, ale to może wina, że postać Bodo jest trochę wyeksploataowana. Nie wiem ogólnie czy ta ksiązka byyła potrzebna autorowi.

Ciekawa historia dla osób zaczynających historię z Panem Bodo. Możemy znaleźć także dużo wstawek o początku kabaretów, innych aktorów. Warte przeczytania, chociaż przeczytałam opinie, że jeśli już wcześniej ktoś interesował się Eugeniuszem Bodo, tu niczego nowego nie znajdzie. Ja uznaje się za laika w temacie, dlatego uważam, że pozycja jest warta przeczytania.

Niesamowicie wciągająca i szczegółowa biografia. Lekkość pióra autora ponownie nie pozwala wypuścić czytelnika ze swych ramion.

Bardzo lubię kino międzywojenne. Coś w sobie mają te filmy, że zawsze chętnie je oglądam, zastanawiając się nad tym, jak naprawdę wyglądało życie w tamtych czasach. Po tej książce spodziewałam się trochę czegoś innego. Gdyby tytuł brzmiał - "Życie aktorów w dwudziestoleciu międzywojennym", to byłoby bliższe prawdy, niż opatrywanie tej książki tytułem, które nijak się ma do treści. Za mało Eugeniusza Bodo. Gdy się bliżej przyjrzeć, okazuje się, że na książkę składa się mnóstwo cytatów i ciekawostek z prasy przedwojennej i biografii innych aktorów. Nie przeczę, że można tu znaleźć wiele ciekawostek, ale nie tego oczekiwałam.

Czytając niniejszą książkę, kilkakrotnie musiałam wracać do okładki, by przypomnieć sobie, o czym właściwie czytam. Już we wstępie autor zaznaczył, że aktor "zazdrośnie strzegł prywatności", co odczujemy również my-czytelnicy niniejszej biografii. Sławomir Koper starał się przedstawić Eugeniusza Bodo na tle jego epoki. Niestety epoka przesłoniła aktora zupełnie. Bardzo wartościowym rozdziałem i zarazem tym, który utwierdza nas w przekonaniu, że to z pewnością jest biografia Eugeniusza Bodo, jest ten o śmierci gwiazdora. Zwłaszcza, że od stosunkowo niedawna znamy okoliczności śmierci aktora.
Nie oceniam jednak tej książki zbyt nisko. W związku z tym, że dostajemy do ręki całkiem ciekawy, choć zwięzły opis rozkwitu kabaretu i X Muzy w przedwojennej Polsce i kilka smacznych historii o przedwojennym światku artystycznym. Jednak zdecydowanie dla stawiających pierwsze kroki w temacie, bo reszta w trakcie lektury może zanucić ,,ale to już było".

Dość dobra, chociaż dla niektórych pewnie zbyt ogólnikowa biografia jednej z największych gwiazd kina, teatru i kabaretu II RP.
Autor (z którym spotykam się po raz drugi) ma niesamowity dar pisania o przeszłości w ciekawy i do granic możliwości przystępny sposób. Kreśli nostalgiczny obraz nie tylko samego Eugeniusza Bodo, ale i ludzi mu współczesnych oraz realiów, w których przyszło im żyć.
Wprowadził mnie w świat kabaretów, złotej ery kina niemego i wybitnych artystów tamtych czasów. Podkreśla też różne nieścisłości oraz nie boi się poruszać kontrowersyjnych tematów jak np. orientacja seksualna Bodo.
Polecam, bo jako osoba nieprzepadająca specjalnie za biografiami w tej zatonęłam całkowicie, chociaż zgadzam się z przedmówcami, że zdecydowanie przeważa tu opis epoki II RP niż naprawdę życia samego aktora. Mi to nie przeszkadzało, ale rozumiem że niektórym może się to nie podobać - w końcu tytuł sugeruje coś innego.
Ogólnie aż się chce zapłakać, że życie charyzmatycznego Eugeniusza Bodo, który był u szczytu swojej kariery, zakończyło się tak tragicznie...

Dodaj cytat z książki Bodo