Żołnierz i bohater

Okładka książki Żołnierz i bohater
George Bernard Shaw Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Szkolna utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
140 str. 2 godz. 20 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Seria:
Biblioteka Szkolna
Tytuł oryginału:
Arms and the man
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1967-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1967-01-01
Liczba stron:
140
Czas czytania
2 godz. 20 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Florian Sobieniowski
Tagi:
Shaw dramat idealizm Bułgaria literatura angielska
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Pigmalion.Angielski z Georgem Bernardem Shaw Frank Ilya, George Bernard Shaw
Ocena 0,0
Pigmalion.Angi... Frank Ilya, George ...
Okładka książki Wielkie Mowy Historii. Tom 2. Od Lincolna do Stalina Susan B. Anthony, Theobald von Bethmann, Otto von Bismarck, John Brown, Elizabeth Cady Santon, Georges Clemenceau, William Cobbett, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Fryderyk Engels, Abby Kelly Foster, Fryderyk Wilhelm IV, Mahatma Gandhi, Giuseppe Garibaldi, Giovanni Gentile, William Gladstone, Edward Grey, Teodor Herzl, Wilhelm II Hohenzollern, Wilhelm Jordan, Maria Koszutska, Włodzimierz Lenin, Herman Liebermann, Abraham Lincoln, Thomas Babington Macaulay, Karol Marks, Aleksander II Mikołajewicz, Benito Mussolini, Ludwik Pasteur, Karl Pearson, Józef Piłsudski, Ernest Renan, Franklin Delano Roosevelt, Arnold Ruge, George Bernard Shaw, Maria Skłodowska-Curie, Józef Stalin, Stojący Niedźwiedź, Rabindranath Tagore, Henrik Ragnar Törnebladh, Lew Trocki, Ludwik Waryński, Woodrow Thomas Wilson, Wincenty Witos, Wódz Józef, Emil Zola, Bernhard von Bülow, Helmuth Karl Bernhard von Moltke
Ocena 7,5
Wielkie Mowy H... Susan B. Anthony, T...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
327
212

Na półkach: , ,

George Bernard Shaw w swoich sztukach, zawsze potrafi stawiać celne pytania o naturę ludzką, robiąc to jednocześnie w sposób wyjątkowo dowcipny. Trafia w sedno, bawiąc przy tym do łez.

Nie inaczej jest w „Żołnierzu i bohaterze”, gdzie już sam tytuł daje nam wskazówkę, oddzielając zawód, niezwykle niebezpieczny, od wyobrażenia o nim, niezwykle romantycznym. Bo czy żołnierz może być bohaterem (takim co ruszy z szablą na armaty)? Może. Shaw stawia jednak akcent na to czy powinien. I tu odpowiedź nie jest tak oczywista.

Nie chcę rozwodzić się nad fabułą, bo sztuka, wprowadza nas w nią niemal natychmiastowo i od pierwszych dialogów rozwija problematykę. Mogę jedynie wspomnieć, że całość rozgrywa się w Bułgarii, trawionej wojną z Serbią. Ten krótki utwór (zaledwie nieco ponad 100 stron) bardzo kompleksowo rozwija całe grono postaci i każdy (nawet 3 plan) odgrywa kluczową rolę w coraz bardziej zwariowanej historii. Shaw nie zapomina, że najlepiej uczyć bawiąc i obok stawianych pytań, proponuje zwyczajnie rewelacyjną komedię.

Tak więc, jak to jest z tym bohaterstwem? Czy ginąć za ojczyznę to nie jest największa chluba? Czy rzucanie się z brzytwą na bombę wodorową nie jest godne wiecznego uznania? Czy nie lepiej być wielbionym na kartach podręczników za heroiczną śmierć niż żyć statecznie po wygranym konflikcie? Na pewno każdy w myślach choć raz ratował rodzinę i znajomych z płonącego budynku. Tylko życie to nie fantazja i wojna najlepiej powinna to pokazywać. W czasie militarnych zmagań, żołnierze, na każdym kroku mogą wypuścić swoje życie z rąk i w tej matni potrzeba opanowania i zdrowego rozsądku. Potrzeba strategii, nawet jeśli ta, niekiedy wymaga ucieczki z pola walki. Plastycznym odtworzeniem tego, czym jest konflikt zbrojny, jest pewna, znana każdemu, gra. Szachy, bo o nich mowa, w uproszczony, choć nie w podstawowych założeniach, sposób, imitują to czym walka na polu bitwy może być. No i z tego co mi wiadomo, nikt jeszcze nie wygrał turnieju szachowego rzucając się z namiętną szarżą na przeciwnika.

Noblista, dotyka jeszcze jednego zagadnienia związanego z męstwem. Gdzieś przy okazji, rozwijającej się fabuły, można zauważyć, że pyta nas o prawdziwe oblicze odwagi. Tej, która wymaga zmierzenia się z konsekwencjami. Kiedy atakujesz w pojedynkę zmechanizowaną armię wroga i nie nazywasz się John Rambo, najprawdopodobniej polegniesz. Twoja odwaga (czy głupota) nie przynosi ci żadnych konsekwencji, z którymi musiałbyś sobie radzić. W gruncie rzeczy, popełniasz zawoalowane samobójstwo, a efektami twoich działań zajmują się wciąż żyjący. Prawdziwa odwaga, według Shawa, to ta, gdzie po niej następuje życie. Następuje plon i nieustanne mierzenie się ze swoim czynem. Dlatego odwagą jest uczciwe życie. Uczciwe w stosunku do innych, ale przede wszystkim do samych siebie. Do swoich uczuć, do swoich cech. Bez tworzenia pięknych witraży, które są godne podziwu, ale nie posiadają żadnej głębi. Nie są prawdziwe. Jednak na ten rodzaj odwagi o wiele trudniej się zdobyć. Nie jest tak atrakcyjna, romantyczna i zamiast przysparzać nam wielbicieli, stawia nas często w niekorzystnej sytuacji. Niekorzystnej, ale prawdziwej – uczciwej. Czy zatem nie jest prawdziwym obliczem męstwa?

Shaw oczywiście nie stawia przed nami odpowiedzi, choć jasno zaznacza swój punkt widzenia. A my? My możemy się pośmiać, zamknąć książkę i zdecydować. Czy chcemy być wierni odwadze czy wyobrażeniu o niej.

George Bernard Shaw w swoich sztukach, zawsze potrafi stawiać celne pytania o naturę ludzką, robiąc to jednocześnie w sposób wyjątkowo dowcipny. Trafia w sedno, bawiąc przy tym do łez.

Nie inaczej jest w „Żołnierzu i bohaterze”, gdzie już sam tytuł daje nam wskazówkę, oddzielając zawód, niezwykle niebezpieczny, od wyobrażenia o nim, niezwykle romantycznym. Bo czy żołnierz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
799
141

Na półkach: , , , ,

Oczekiwałem od książki noblisty czegoś niezwykłego. Sam utwór nie jest zły, pisany nawet ciekawym językiem (poza Szekspirem nie znałem w prawdzie innego anglosaskiego dramatopisarza). Mogę stwierdzić, że zainteresował mnie na tyle, aby poznać inne dramaty autora. Dlatego myślę, że w moich rękach wkrótce znajdzie się znany powszechnie "Pigmalion", może od niego powinienem zacząć lekturę Shawa.

O treści nie będę wspominać. O całości tj. o formie i bohaterach pochlebnie powiem: dobre. Nieco romantyzmu, niektóre postacie nieco naiwne, zaś splot wydarzeń na końcu intrygująco rozwiązuje akcję. Ciekawie. Mimo wszystko polecam.

Oczekiwałem od książki noblisty czegoś niezwykłego. Sam utwór nie jest zły, pisany nawet ciekawym językiem (poza Szekspirem nie znałem w prawdzie innego anglosaskiego dramatopisarza). Mogę stwierdzić, że zainteresował mnie na tyle, aby poznać inne dramaty autora. Dlatego myślę, że w moich rękach wkrótce znajdzie się znany powszechnie "Pigmalion", może od niego powinienem...

więcej Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żołnierz i bohater


Reklama
zgłoś błąd