Złodziej

Okładka książki Złodziej
Clive CusslerJustin Scott Wydawnictwo: Amber Cykl: Isaac Bell (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2013-03-14
Jan Złotnicki

Okładka książki Królowa Celtów Clive Cussler, Dirk Cussler
Ocena 6,7
Królowa Celtów Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Ocena 7,5
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...

Okładka książki Piąty kodeks Majów Clive Cussler, Thomas Perry
Ocena 6,5
Piąty kodeks M... Clive Cussler, Thom...
Okładka książki Oko Niebios Russell Blake, Clive Cussler
Ocena 6,6
Oko Niebios Russell Blake, Cliv...
Okładka książki Przemytnik Clive Cussler, Justin Scott
Ocena 6,9
Przemytnik Clive Cussler, Just...
Okładka książki Pirania Clive Cussler, Boyd Morrison
Ocena 7,2
Pirania Clive Cussler, Boyd...

Ksiazki Clive'a Cusslera sa swietne.Ta powiesc to istny majstersztyk.Polecam !!!

Hmm.
Taka sobie lekka powieść detektywistyczno- przygodowa można powiedzieć typowo
cusslerowska.
Chociaż nie, jest ona pisana trochę jakby na siłę bez polotu, końcówka trochę nadrabia co nie zmienia faktu że pomysł na fabułę jest nijaki a wręcz śmieszny no i generał major armii carskiej sam wykonujący zadanie, no proszę to trochę za dużo.
Ale przecież zdarzają się książki i lepsze i gorsze a ta stanowi niejako odskocznię od poważniejszych pozycji

Hmm.
Taka sobie lekka powieść detektywistyczno- przygodowa można powiedzieć typowo
cusslerowska.
Ale przecież zdarzają się książki i...

Piąty tom przygód dzielnego detektywa Isaaca Bella niczym specjalnym się nie wyróżnia. Owszem, dowiedzieliśmy się trochę o początkach kina dźwiękowego i o niezwykłych problemach, które przysparzały pomysłodawcom tego projektu przed wprowadzeniem ich w życie na początku XX w. Największym problemem była synchronizacja - w żaden sposób nie potrafiono zgrać projektora filmowego z urządzeniem do odtwarzania dźwięku.
Powieść opowiada o genialnym niemieckim wynalazcy, który w 1910 r rzekomo znalazł sposób na uniknięcie tych problemów, tym samym stając się celem niemieckiego wywiadu wojskowego. A szczególnie jednego niezwykle przebiegłego osobnika o nadludzkich cyrkowych umiejętnościach zwanego Małpą...
Akcja, jak to u Cusslera, toczyła się żwawo, była nawet wciągająca i nie brakowało dramatycznych momentów. Jednak zakończenie z uwagi na historyczne fakty związane z pierwszymi seansami kina dźwiękowego zostało przeniesione aż do lat 20-tych, tym samym dając do zrozumienia, że Isaac Bell przez te wszystkie lata wykonywania niezwykle niebezpiecznego zawodu detektywa agencji Van Dorn ma się całkiem dobrze.
Niezaprzeczalnym atutem cyklu z Isaacem Bellem jest przybliżanie nam niezwykłych wynalazków, maszyn i urządzeń z początku XX w w Ameryce. W każdym tomie autorzy przybliżają nam coraz to inne takie urządzenia od wspaniałych lokomotyw parowych przez samochody, broń, pierwsze samoloty, telegrafy i w końcu urządzenia do kręcenia i odtwarzania filmów. Zgłębili tym samym sporą wiedzę historyczną, za co należą im się słowa uznania.
Polecam!

Jestem fanem książek Cusslera i jego Świty, ale ta jakoś średnio do mnie trafiła. Strasznie to było... nieczytelne i przegadane. Szósta gwiazdka za ciekawy rys historyczny. Były znacznie lepsze powieści.

Po prostu dobry kryminał sensacyjno-przygodowy. Fajnie spędzony czas w latach 20-tych ubiegłego wieku.
Czasy początków kinematografii i związane z tym problemy w USA i Europie.

Czasy początków kinematografii i związane z tym problemy w USA i Europie.

Poziom powieści z Bellem jest całkiem niezły. Ta też mnie nie zawiodła.

Poziom powieści z Bellem jest całkiem niezły. Ta też mnie nie zawiodła.

Przeczytałem prawie wszystkie książki C. Cusslera bądź sygnowane jego nazwiskiem i jak dla mnie ta książka jest jedną ze słabszych, nie da się jej czytać, beznadzieja.

Muszę przyznać, że nie byłem zachwycony pomysłem Clive'a Cusslera i jego współpracowników stworzenia nowego bohatera - Isaaca Bella oraz przeniesienia akcji powieści z jego udziałem o sto lat wstecz. Tworzone dotychczas akcje, osadzone mocno w realiach teraźniejszości, a nawet przenoszące czytelnika w nieodległą przyszłość wydawały mi się naturalnym środowiskiem pisarza. Jego bohaterowie, w szczególności uwielbiani przeze mnie Dirk Pitt, Al Giordino, Kurt Austin, Joe Zavala, czy Juan Cabrillo, całkowicie wystarczali mojej wyobraźni i wydawało się, że nie ma w niej miejsca dla następnego. Tak właśnie to wyglądało. Jednak z biegiem czasu i z ilością przeczytanych powieści z Isaac'iem Bellem w roli głównej zacząłem inaczej spoglądać na ww. tezę. Być może troszeczkę to zajęło, ale teraz, po przeczytaniu piątej części cyklu, jestem już całkowicie przekonany do nowego cusslerowskiego herosa. "Złodziej" to świetna przygodowo - sensacyjna pozycja. Świat początku XX wieku kipi emocjami, wyścigiem mocarstw o dominację, majaczącymi na horyzoncie konfliktami. Na tle potężnego skoku rozwojowego państw, rewolucji przemysłowej i obyczajowej Isaac Bell jawi się oczywiście jako nieskazitelny strażnik tego co najcenniejsze - miłości, przyjaźni, zasad i dobrych manier. Jednocześnie jest najtwardszym z twardych i najnieustępliwszym z nieustępliwych. Człowiek, posiadający wszystko (ogromny spadek, który zostawił mu dziadek i piękną kobietę, która go kocha) mógłby robić cokolwiek albo zgoła nic. On jednak postanowił zostać detektywem w największej agencji detektywistycznej tamtych czasów, dzięki swoim nieprzeciętnym zdolnościom i inteligencji, z czasem awansując na jej głównego śledczego. W opisywanej powieści Isaac Bell musi stawić czoła potędze kaiserowskich Niemiec, skupionej w zasadzie dookoła jednego przeciwnika. I nie zdradzę tu żadnej tajemnicy (bo kto czytał Cusslera, ten wie), że daje radę. Dla mnie książka "Złodziej" to literatura lekka i przyjemna, czyli taka, którą lubię najbardziej. I już nigdy nie będę kręcił nosem na Isaaca Bella oraz powieści z jego udziałem. Są świetne, tym bardziej, że autorzy dokładnie przygotowali się do ich napisania również pod względem historycznym, a historia, muszę przyznać, to moja nieskrywana miłość. Dlatego, jeśli ktoś chciałby spędzić wieczór w sposób ciekawy, niedrogi i emocjonujący zarazem - gorąco polecam lekturę książki "Złodziej".

Po kilku latach, wydawnictwo Amber powoli zasypuje tą lukę, jaka pojawiła się z cyklu Isaac Bell. Dostaliśmy piąty tom, a już w kolejce czeka szósty.
Czytelnicy za oceanem już niedługo dostaną tom dziewiąty, więc Jeszce jest sporo do nadrobienia.
Wszystkie tomy nadal pisze Justin Scott, co pokazuje że widać współpraca obu panów ma się dobrze.

Złodziej jest troszkę lepszy od wcześniejszych części, ale do poziomu Pościgu jeszcze trochę brakuje. Mam wrażenie że autor co chwilę zapomina, że akcja nie dzieje się w 2010 roku, a sto lat wcześniej. Bohaterowie trochę zbyt szybko o wszystkim wiedzą, a internetu i telefonów komórkowych to przecież wtedy nie było.

Złodziej jest troszkę lepszy...

To już czwarta część przygód Isaaca Bella opowiada historię niezwykłego wynalazku i walki o niego z wyrachowanym oraz zręcznym przeciwnikiem.
Postacie są dobrze nakreślone, ale nie wychodzą ponad pewien schemat i niczym nie zaskakują.
Najbardziej ciekawymi postaciami jest sam bohater i jego wróg. Isaac Bell po pewnych perypetiach żeni się, ale wplątuje również w sprawę ochrony dwóch pasażerów mających wynalazek, który może zrewolucjonizować kino.
Drugą postacią jest tajemniczy Akrobata. Niebezpieczny i zwinny jak małpa osobnik wymyka się wszystkim i nie wiadomo, kiedy zaatakuje. Isaac Bell ma z nim bardzo duży problem.
Historia zaprezentowana przez Justina Scotta odkrywcza nie jest, bo jak się czytało wiele podobnych książek to wiadomo, czego się spodziewać. Dostajemy powieść wypełnioną dużą ilością akcji, pościgów i intryg. Dzięki temu nie sposób się nudzić. Śledztwo prowadzone przez Isaaca Bella zostało dobrze poprowadzone i nie sposób się tutaj do czegoś przyczepić. Ciekawie wypadają momenty z Akrobatą i walką między innymi z Bellem. Także tło obyczajowe zostało nieźle nakreślone.
Powieść czyta się świetnie i jako literatura łatwa i przyjemna sprawdza się doskonale. Wiedziałem, czego się spodziewać i nie zawiodłem się, a po przeczytanym przez ze mnie Wyścigu mogę stwierdzić, że ta jest trochę lepsza. Sprawdza się, jako powieść rozrywkowa i niezobowiązująca lektura żeby przeczytać coś lekkiego.
Książka dobra pod warunkiem, jeśli nie mamy wygórowanych wymagań i podejdziemy do niej, jako przerywnik pomiędzy lekturą bardziej wymagającą.