Czerwone Gardło (Rodstrupe)

Okładka książki Czerwone Gardło (Rodstrupe) Jo Nesbø
Okładka książki Czerwone Gardło (Rodstrupe)
Jo Nesbø Wydawnictwo: Cykl: Harry Hole (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Harry Hole (tom 3)

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Od samego początku książkę czyta się przyjemnie.
Ciekawe postacie i relacje.
Czasami przez lanie wody gubi się napiecie które Jo budował i to razem z wątkami II wś jest minusem dla mnie.

Od samego początku książkę czyta się przyjemnie.
Ciekawe postacie i relacje.

Przy tej książce trzeba się mocno skupić, bo skoki czasowe z mieszaniną wspomnień przyprawiają o ból głowy. Dla mnie historia bardziej psychologiczna niż kryminalna, ale zaczynam podejrzewać autora o właśnie takie przesłania. Jak dla mnie świetna w kontekście tworzenia obrazu psychologicznego. Jeśli chodzi o stronę detektywistyczną, to już trochę mniej absorbująca.

To już moje drugie spotkanie z Jo Nesbo... i drugi raz jestem rozczarowana. Oczekiwałam, że kryminał mnie porwie od pierwszych stron książki, ale tak nie było. Na siłę dotrwałam do połowy, i dopiero wtedy akcja nabrała rozpędu.

Mimo tego, wiele rzeczy uwierało po drodze. Skakanie po linii czasowej do czasów Hitlera i II wojny światowej, liczne reminescencje, historie, które dopiero pod koniec poskładamy do kupy... to przeszkadzało. Ilość bohaterów i ich trudne nazwiska powodowały, że nie raz zastanawiałam się, kto jest kim. Co jeszcze? Akcja dziejąca się 25 lat temu, kiedy ludzie słuchali walkmenów, na akcje zakładali dyktafon kasetowy by nagrać wroga a wiadomości nagrywali na automatycznej sekretarce... Internet dopiero raczkował. Wydział Zabójstw na pewno działał nieco inaczej niż w dzisiejszych czasach.

Na plus, ciepłe relacje głównego bohatera z jego koleżanką z pracy, która jest super-inteligentna i łączy zawsze puzzle w całość oraz z Rakel, która podbija jego serce.

Jak na norweski kryminał wszechczasów, jestem rozczarowana :(

Książka bardzo wciągająca po przejściu przez kilka pierwszych rozdziałów, z czym muszę się zgodzić z innymi.
Opisane zbrodnie i fabuła nie raz przyprawiły mnie o przerażenie i dużo śmiechu. Jak zwykle Harry Hole w swoim najlepszym wydaniu.

Kolejna powieść z Harrym Hole również przypadła mi do gustu aczkolwiek nie od razu. Można powiedzieć, że początek nie był jakoś pociągający i troszkę musiałam się zdyscyplinować, aby przejść dalej. A potem zaczęło robić się coraz ciekawiej i powieść nabrała swojego tempa (charakterystycznego dla Jo Nesbo).
Tym razem Harry rozwiązuje zagadkę z czasów II wojny światowej, a zatem mamy tutaj szereg retrospekcji (wracamy do czasów, gdy część Norwegów walczyła po stronie nazistów).
Książka jest ciekawie napisana, różne wątki zmyślnie połączone, akcja wartka. Mam tylko nadzieję, że w następnym tomie Harry dowie się kto tak naprawdę stał za zabójstwem bliskkiej mu policjantki, gdyż w tej części sprawa ta nie została dostatecznie wyjaśniona.

Tym razem Harry rozwiązuje zagadkę z czasów II wojny światowej, a...

Trzecia z serii o Harrym Hole.

I... czytało mi się bardzo przyjemnie. Jo Nesbo ma coś w sobie co potrafi przelać na papier i świat ten jest niesamowicie immersyjny.

Zacznę od minusów, momentami książka jest rozwlekana, między innymi cały początek tak dokładnie opisujący procedury zabezpieczania przyjazdu prezydenta innego kraju do Norwegii. Aczkolwiek było tam sporo ciekawych wątków, których czytelnik niestety nie doceni, gdyż jeszcze nie zna wszystkich figur na szachownicy. Potem wszystko zgrabnie się łączy.

Bardzo przyjemny wątek Ellen i Harrego. Oraz jego nowej miłości - tak skomplikowanej. Ach, Harry, niepoprawny romantyku, co kobiety w tobie widzą.

Przyznaję, że męczyły mnie wątki z przeszłości. Nakomplikowane ponownie. Te imiona - Daniel, Kryte, czy jakoś tak, i wszystkie inne... ja nadal nie wiem kto był kim. Przez co nie potrafiłem tak bardzo docenić plot twistu.

Główny zły - bardzo przyjemnie rozpisany.

Mocna część, jednak wydaje mi się, że miała więcej potencjału. Cóż, biorę się za "trzeci klucz." :)

Trzecia z serii o Harrym Hole.

Jest dużo lepiej w porównaniu do poprzednich tomów i czuć wreszcie norweski klimat, ale nadal nie jest to coś co pochłonęłoby mnie bez reszty. Wątek z przeszłości, z czasów II Wojny Światowej okazał się znacznie ciekawszy niż cała intryga kryminalna. Gdyby nie on tytuł chyba wcale nie zapadłby mi w pamięć. Przede wszystkim drażni mnie dynamika zdarzeń serwowanych przez autora. Raz fabuła naszpikowana jest mnóstwem dygresji, zbędnych wątków, a za chwilę akcja przyspiesza i nie wiadomo jak i dlaczego jesteśmy kilka zdarzeń do przodu. Traci to na głębi, zaangażowaniu czytelnika oraz kreacja głównego bohatera dla mnie nadal pozostaje niejasna. Z jednej strony Harry Hole jest do bólu surowy, ponury, ale mimo to nadal mało autentyczny. Również inne postacie były dość bezbarwne, a natłok wątków i nazwisk może sprawić, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. Były fragmenty, które mnie wciągnęły, ale patrząc całościowo nie czuję się w pełni zaangażowana ani w losy głównego bohatera ani w konkretnie tę historię. Może jeszcze czymś autor mnie zaskoczy, ale póki co mam mieszane uczucia odnośnie jego książek.

Cała seria mi się podoba, tylko nie przepadam za wątkami historycznymi. Biorę się za kolejną część...

Całkiem zgrabny kryminał

Całkiem zgrabny kryminał

Kolejna część serii o Harry Hole. Fabuła łączy dwie historie, z których jedna ma miejsce podczas II wojny światowej.
Mam wrażenie, że autor trochę niepotrzebnie dorzucił kilka pobocznych wątków, przez co ilość przewijających się postaci jest znaczna i dość łatwo pogubić się kto był kim.

• Kryminał
  • Kryminały