A Gathering of Shadows

Okładka książki A Gathering of Shadows Victoria Schwab
Okładka książki A Gathering of Shadows
Victoria Schwab Wydawnictwo: Titan Books Cykl: Odcienie magii (tom 2) fantasy, science fiction
Odcienie magii (tom 2)
Titan Books
2016-02-23
2016-02-23
magiczny Londyn
Inne

Świetna kontynuacja

Świetna kontynuacja

Seria ODCIENIE MAGII potrafi zaskoczyć. Tom 2 ZGROMADZENIE CIENI, to bardzo dobra kontynuacja a myślę, że napisać dobry tom środkowy jest naprawdę trudno. Cały stworzony świat, system magiczny, bohaterowie - to wszystko jest bardzo pomysłowe.
W tym tomie mamy piracki motyw i jest on świetnie rozegrany. Lile świetnie się ogląda w akcji, to bohaterka z wigorem, ma energię i przyciąga do siebie - jest też tajemnicza, a kobieta tajemnicza, to sto procent szczęścia. Ładnie się rozwija jej wątek, ale i Kell jest świetnie poprowadzony, a nieustanne spięcia między Londynami nie przestają ani na chwilę sprawiać przyjemności. Wzajemne zależności, duża ilość wątków, które sprytnie łączą się ze sobą - to jest naprawdę mądrze zorganizowana fabuła.
Zastanawiam się, czy jest to pozycja, którą uznam za dobrą, czy bardzo dobrą i myślę, że jak do tej pory, ta seria jest dobra dla mnie. Całkowicie rozumiem tych, którzy ją uwielbiają i uznają za "Ideał powieści fantasy." jednak zawsze z dopiskiem "młodzieżowej".
Młody czytelnik, powiedzmy... nastoletni - może zobaczyć w tej książce prawdziwe objawienie. Nie wiem jak seria się skończy, ale czuję, że V.E. Schwab tego nie zepsuje, więc i ja, czytelnik "po przejściach fantastycznych" docenia koncepcję, pomysły, wykreowany świat, magię, dobrą narrację i trochę słabsze (ale wciąż dobre) dialogi. To może się podobać i podoba się (o czym świadczą wysokie oceny w dużych ilościach).
W tej książce jest walka, jest polityka, jest władza, jest moc, nietuzinkowa magia, jest Londyn (i to niejeden),jest czasem brutalnie i jest akcja, ciągła akcja, co w książkach skierowanych do młodego czytelnika jest sprawą bardzo istotną.
Czekam na tom 3, bo jestem bardzo ciekawa, jak pisarka rozstrzygnie tę opowieść, jak pozamyka wątki i jaki wybrzmi z niej morał, z jaką myślą pozostanie czytelnik. Wydaje mi się, że ta seria nie jest tylko rozrywką, ale stara się poukładać - za pomocą fantastyki - realny świat, który czasem także przypomina wiele różnych światów... jakby nie było jednej rzeczywistość, a kilka.

piracka dusza
ODCIENIE MAGII
tom 2
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki

ZGROMADZENIE CIENI
V. E. Schwab

Trudno opisać wrażenia z lektury kolejnego tomu serii nie zdradzając przy tym szczegółów z fabuły. Mimo wszystko zasygnalizuję tylko kilka kwestii, ponieważ podtrzymuję całą swoją opinię dotyczącą pierwszego tomu, czyli "Mroczniejszy odcień magii".

"Zgromadzenie cieni" pozostaje utrzymana w takim samym ciężkim i dusznym klimacie, jak początek historii. Zmienia się jednak nieco "środek ciężkości" powieści, bowiem akcja nie koncentruje się już na walce o świat i życie, a skupia się niemal w całości na rywalizacji. Zdradzę Wam, że w drugim tomie rozegra się niesamowite widowisko, w którym magia wieść będzie prym, a nagrodą są prestiż i sława.

"Zgromadzenie cieni" pozostaje dynamiczna, zaskakuje wydarzeniami (szczególnie w finale),skutecznie podnosi ciśnienie i poziom adrenaliny. Akcja jest intensywna, lecz w większości powieść koncentruje się na bohaterach, których coraz lepiej poznajemy.

"Zgromadzenie cieni" to świetna, pełna energii, zaskakujących zdarzeń i nowych motywów kontynuacja, która urzeka, podobnie jak tom pierwszy. Z niecierpliwością czekam na wydarzenia, które rozegrają się w finale.

#Książki #Zgromadzeniecieni #odcieniemagii #veschwab #wydawnictwozyskiska

ZGROMADZENIE CIENI
V. E. Schwab

Turniej w porządku, zakończenie całkiem ok, choć nie cierpię cliffhangerów, natomiast reszta - flaki z olejem. Kolejne strony mija się w oczekiwaniu, że coś wreszcie się stanie.

Zakończenie nie jest w stanie uratować 350 stron totalnej nudy. Ta książka to gwóźdź do trumny dla zastoju czytelniczego. Nie zamierzam czytać ostatniego tomu. Koncept równoległych światów i podróżowania był fajny, tempo pierwszej części wydawały się ok, ale tutaj wszystko siadło. Relacje oraz sami bohaterowie ugrzęźli w miejscu, chociaż stronic było nadto, aby chociaż na tym polu nadrobić, jeśli nie fabułą i akcją. "Wielki" turniej usypiał, a główna bohaterka jest jedną z najbardziej przeze mnie nielubianych.

Szczerze mówiąc przez 75 % książki czekałam na ostatnie 25 %. Było to dobre, było intrygujące, było trzymające w napięciu, ale bardziej interesowało mnie to, co było w tych 25 %. Końcówka sprawiła, że cieszyłam się, że mam od razu trzeci tom do czytania, inaczej chyba bym obgryzała paznokcie w oczekiwaniu na ciąg dalszy. Trochę mało mi było jakiegoś większego pokazania tego jak to się stało, że w Lili przebudziło się to "coś" i wolałam, żeby była tym bardziej zaskoczona niż tak szybko przeszła nad tym do porządku dziennego.
I na koniec, rzadko kiedy tak bardzo trafiają w moje serce słowa od autora do czytelników, które zamieszcza V.E na początku lub na końcu swoich książek.

Drugi tom trochę mnie rozczarował fabularnie. Liczyłam, że będzie się tutaj więcej działo, tymczasem otrzymałam historię średnio porywającą i bardzo przewidywalną. Ta część jest dosyć nierówna. Mniej więcej pierwsza połowa książki jest rozwleczona, praktycznie nic się nie dzieje. Lila staje się irytująca przez swoje myśli na temat swojej wyjątkowości i odmienności. Kończąc pierwszy tom dowiadujemy się, że drogi jej i Kella się rozdzielają, ona odchodzi praktycznie bez pożegnania nie odwracając się za siebie. Następnie dosyć długi okres podróżuje, los znowu zsyła ich na siebie. Z jednej strony niby chce go spotkać, z drugiej go unika... Sam turniej jest dosyć szablonowy - przypomina Turniej Trójmagiczny z Harrego Pottera połączony z Igrzyskami Śmierci. Sceny walk są nieco lepiej opisane niż w pierwszej części - są bardziej dynamiczne i lepiej rozegrane czasowo, ale nadal zbyt szybkie, a wyniki banalne. Ogólnie książkę czyta się dosyć szybko, ale coraz bardziej uważam, że ta seria jest skierowana do mniej wymagającego czytelnika (mniej obytego ze światem fantastycznym).

Mam wrażenie że jest to "zapchaj dziurę" pozycja. Nie potrafię jednoznacznie stwierdzić, o czym jest ta książka. O wszystkim i o niczym...
Powieść oparta głównie na opisach a niezbyt na akcji, przez co w wielu momentach można zasnąć. Wiele rozdziałów można by pominąć, bo nic nie wnoszą do akcji, jedynie są one manifestem poglądów autorki. Bardzo ciężko mi się ją czytało, czego się nie spodziewałam po pierwszej części.

Ta książka mnie bardzo zdziwiła. Pierwszy tom serii czytałem lata temu i nie do końca mi się podobał. Po drugi tom sięgnąłem bardziej z przypadku niż planu. Historia jest mocno rozbudowana i mnogość wątków mnie zdziwiła. Prócz Kella i Lily poznajemy inne postacie takie jak Allucard czy Rey. Ich wszystkie wątki ale również konwersacje nadały głębi całej historii i nakreśliły idealnie zarys fabuły. W książce znajduje się duża ilość akcji oraz niesamowicie rozbudowany świat czterech Londynów. Victoria Schwab w ciekawy sposób określiła emocje pomiędzy bohaterami oraz często powracała do wydarzeń sprzed pierwszego tomu, aby nakreślić relacje między bohaterami. Książka na pewno trzyma w napięciu a relacje pomiędzy bohaterami są intensywne oraz intrygujące. Książka jest zdecydowanie godna polecenia

Przesłuchałam i wreszcie jakaś książka autorki mi się spodobała. To było mega dobre, mimo że już w pierwszym tomie poznaliśmy zasady panujące w uniwersum to tutaj turniej i wydarzenia około turniejowe były nie mniej ciekawe. Zakończenie to całkowity sztos, nie mniej cieszę się, że 3 tom już jest i nie muszę na niego czekać, bo wtedy chyba odjęłabym gwiazdkę za to.