Wydawnictwo literackie

Aguerre w świcie

Okładka książki Aguerre w świcie Jacek Dukaj
Okładka książki Aguerre w świcie
Jacek Dukaj Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantasy, science fiction
201 str. 3 godz. 21 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2015-04-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-04-01
Liczba stron:
201
Czas czytania
3 godz. 21 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308056066
Tagi:
polska fantastyka Jacek Dukaj "Król bólu"
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 812 / (1 / 2023) Miłosz Biedrzycki, Grzegorz Bogdał, Nick Bostrom, Roberto Calasso, Diana Dąbrowska, Jacek Dukaj, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Stefan Klemczak, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Mateja, Klaudia Muca, Janusz Poniewierski, Zbigniew Rokita, Agata Sikora, Filip Springer, Adrian Stachowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 812 / ... Miłosz Biedrzycki,&...
Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,8
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
31 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1019
863

Na półkach: ,

Nie jest łatwo wejść w świat Jacka Dukaja. Wiadomo. Tu nie ma taryfy ulgowej. Od pierwszego zdania znajdujemy się w świecie nieznanym. Nie rozumiemy reguł, materii, stosunków miedzy bohaterami, słów. Ma rację Fidel-F2, że przegięcie w stronę nieznanego powoduje u czytelnika odklejenie. I w przypadku opowiadania "Aquerre w świcie" Dukaj niebezpiecznie balansuje na tej krawędzi. (Miałam odruch odłożenia tego opowiadania chyba ze dwa razy.) A stworzył w nim świat absolutnie fascynujący. Świat nowych, niewyobrażalnych dla nas możliwości. Zaczyna się jak kryminał, akcja rozwija się jak thriller, a wszystko w świecie mocno science i mocno fiction.
Gdyby obrać tę historię ze sztafarzu sf dostalibyśmy historię o nierównościach, wyzysku, konsekwencjach rozwoju cywilizacyjnego i o walce o władzę. I jak w każdej dobrej powieści o ludzkiej samotności i potrzebie bliskości.

Nie jest łatwo wejść w świat Jacka Dukaja. Wiadomo. Tu nie ma taryfy ulgowej. Od pierwszego zdania znajdujemy się w świecie nieznanym. Nie rozumiemy reguł, materii, stosunków miedzy bohaterami, słów. Ma rację Fidel-F2, że przegięcie w stronę nieznanego powoduje u czytelnika odklejenie. I w przypadku opowiadania "Aquerre w świcie" Dukaj niebezpiecznie balansuje na tej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
106
76

Na półkach:

Jestem fanem tego autora i lubię wszystko. Może nie 10 jak Lód czy Inne pieśni ale zawsze z szacunkiem.

Jestem fanem tego autora i lubię wszystko. Może nie 10 jak Lód czy Inne pieśni ale zawsze z szacunkiem.

Pokaż mimo to

avatar
176
145

Na półkach:

Sprawnie napisane opowiadanko, łączące w sobie wiele gatunków i dobrze bawiące czytelnika - i o to chodzi

Sprawnie napisane opowiadanko, łączące w sobie wiele gatunków i dobrze bawiące czytelnika - i o to chodzi

Pokaż mimo to

avatar
26
10

Na półkach:

Nie jestem fanką, ani tym bardziej znawczynią literatury gatunkowej, ale dla mnie rewelacja. Bardzo dobra książka!

Nie jestem fanką, ani tym bardziej znawczynią literatury gatunkowej, ale dla mnie rewelacja. Bardzo dobra książka!

Pokaż mimo to

avatar
1436
795

Na półkach:

Ciężko wedrzeć się w tę nowelę, bo Dukaj opisuje świat mocno różniący się od naszego, przy pomocy języka koniecznego do opisania tak różnego świata - mnóstwo pojęć i słów dziś nam nieznanych - jednocześnie niczego nie tłumacząc. Brzmi to tak, jakby w dowolnym tekście, co drugie słowo podmienić na fińskie i dać do czytania Polakowi, bez słownika i wyjaśnień. Dobra literatura musi budować balans pomiędzy nieznanym i znanym. Nadmierne przesuniecie środka ciężkości w stronę znanego zaowocuje nudą, w przeciwnym wypadku niezrozumiałym bełkotem. Moim zdaniem autor bardzo mocno poszedł w stronę nieznanego, niemal na granicę sensu, ale szczęśliwie nie przesadził. Odrobina skupienia pozwala odnaleźć się w tym eksperymencie.

Fabuła to wojna magów. Walka o priorytety i postawę etyczną. Magów, ilustrujących twierdzenie, że odpowiednio zaawansowana technologia, dla niewtajemniczonego obserwatora nabiera cech magicznych. Sama fabuła jest raczej prosta, jej komplikacja jest pozorna, wynikająca z barokowej otoczki. Jednak z opowieści wypływają ciekawe rozmyślania dotyczące rozwoju cywilizacji, wyjaśnienie zjawiska silentium universi (oczywiście przy pewnych założeniach) czy dylematów etyczno-biologicznych.

Można tu odnaleźć silne nawiązanie do Diuny. Glej/melanż barwi oczy, skórę na fioletowo, tylko dzięki niemu możliwe są podróże na kosmiczne odległości, tylko osoby będące w stanie przyswoić glej mogą tych podróży dokonywać, tylko oni mogą transportować ludzi czy towary, z czasem stając się jedynym czynnikiem umożliwiającym galaktycznej gospodarce nie tylko sprawne działanie ale w ogóle istnienie. Dukaj przedstawił ten pomysł znacznie precyzyjniej niż Herbert.

Aguerre w świcie to bezdyskusyjnie spektakularna prezentacja nadzwyczajnej wyobraźni i niesamowitego intelektu autora. Momentami jednak rzecz ociera się o pewien rodzaj pretensjonalności, zabawy sztuką dla samej zabawy.

8/10

Ciężko wedrzeć się w tę nowelę, bo Dukaj opisuje świat mocno różniący się od naszego, przy pomocy języka koniecznego do opisania tak różnego świata - mnóstwo pojęć i słów dziś nam nieznanych - jednocześnie niczego nie tłumacząc. Brzmi to tak, jakby w dowolnym tekście, co drugie słowo podmienić na fińskie i dać do czytania Polakowi, bez słownika i wyjaśnień. Dobra literatura...

więcej Pokaż mimo to

avatar
12
11

Na półkach:

Niektórzy twierdzą, że zbyt skomplikowana, ale według mnie dla inteligentnego czytelnika niesamowita zabawa. Polecam fanom Dukaja i miłośnikom s-f. Kilka świetnych pomysłów i niebagatelny świat.

Niektórzy twierdzą, że zbyt skomplikowana, ale według mnie dla inteligentnego czytelnika niesamowita zabawa. Polecam fanom Dukaja i miłośnikom s-f. Kilka świetnych pomysłów i niebagatelny świat.

Pokaż mimo to

avatar
10
10

Na półkach: ,

Jacek Dukaj to jeden z moich ulubionych polskich pisarzy. Oczywiście jak na polskie warunki tworzy niezłe książki, ale daleko im do zagranicznych szczególnie czytanych w oryginale. Ale wracając do tej powieści uważam, że jest dobra. Wartka fabuła, ciekawa narracja i nietypowe zakończenie. Niby wszystko co powinno być w powieści, a jednak czegoś brakuje. Sam nie wiem jak to określić.

Jacek Dukaj to jeden z moich ulubionych polskich pisarzy. Oczywiście jak na polskie warunki tworzy niezłe książki, ale daleko im do zagranicznych szczególnie czytanych w oryginale. Ale wracając do tej powieści uważam, że jest dobra. Wartka fabuła, ciekawa narracja i nietypowe zakończenie. Niby wszystko co powinno być w powieści, a jednak czegoś brakuje. Sam nie wiem jak to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    54
  • Przeczytane
    43
  • Posiadam
    8
  • Teraz czytam
    2
  • 2007
    1
  • Typ A: Literatura piękna
    1
  • Dukaj Jacek
    1
  • Chcę przeczytać - Książki i ebooki
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Przygarnę
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Aguerre w świcie


Podobne książki

Przeczytaj także