Zbrodnia hrabiego Neville’a

2016-04-28
2016-04-28
Małgorzata Kozłowska
Małgorzata Kozłowska

„Zbrodnia hrabiego Neville’a”, niezwykle popularnej w Belgii pisarki, Amélie Nothomb, to zdecydowanie jeden z dziwniejszych i bardziej oryginalnych kryminałów. Autorka przedstawia w nim losy współczesnej, bo żyjącej w XXI wieku, arystokratycznej rodziny Neville.

Hrabia Henryk Neville to starszy już mężczyzna, którego życie mocno doświadczało od zawsze. Już jako dziecko żył biedniej i gorzej niż jego rówieśnicy, a to za sprawą surowego i niezwykle oszczędnego ojca. Oszczędnego tak bardzo, że przez niedogrzanie zamku, słabe wyżywienie i brak stosownej opieki medycznej, zmarła jego starsza siostra. Dorosły już Henryk wprawdzie nigdy niczego nie żałował rodzinie i dbał o ich życie, jednak nie udało mu się ustrzec przed popadnięciem w drugą skrajność. Już wkrótce stanie się bankrutem i razem z rodziną będzie musiał opuścić ukochany zamek.

Rodzina hrabiego niewiele się przejmuje tym faktem. Piękna Aleksandra, znacznie młodsza od hrabiego, pogodą ducha wprowadza do jego życia tak potrzebny spokój. Również dwoje starszych dzieci, które swoje imiona zawdzięczają bohaterom antycznych historii, zdaje się nie przykładać większej wagi zarówno do swojego pochodzenia, jak i miejsca zamieszkania. Jeszcze mniejszy problem jest z najmłodszą córką hrabiego, ładną i mądrą, choć w głębi nijaką Sérieuse.

By z klasą pożegnać się ze swoim szlacheckim stanem, hrabia Neville decyduje się zorganizować ostatnie ze swoich słynnych garden party. Ma być wisienką na torcie jego znakomitych uroczystości, tak cenionych w towarzystwie. Nawet więcej, ma to być spotkanie, które przejdzie do historii. Bynajmniej nie ze względu na bankructwo gospodarza.

Myśli hrabiego spowite są bowiem z wyjątkowo czarnej przepowiedni, która nie daje mu spać. Kogo wybrać z obszernej listy gości, których wygnałby nie tylko ze swojego przyjęcia, lecz wręcz z tego świata? I jak to zrobić w taki sposób, by reszta znamienitych rodów nie wykluczyła rodziny Henryka Neville’a z arystokratycznego świata?

Z nieoczekiwaną pomocą zjawia się Sérieuse, która podsłuchała słowa przepowiedni. Widzi w niej idealną okazję, by po raz pierwszy, a zarazem ostatni, poczuć cokolwiek innego, niż emocjonalne zimno, jakie trawi ją od kilku lat. Nastolatka używa całej swojej inteligencji i logiki, by przekonać ojca, że to ją powinien uśmiercić. Bezczelna i arogancka prośba najpierw oburza hrabiego, lecz świadomość, że tylko tak może ocalić dobre imię rodu, przełamują jego postawę.

Jest tylko jeden poważny problem. Wróżba wyraźnie mówi, że zamordowany zostanie zaproszony gość, a nie domownik, w dodatku członek rodziny. Nerwy Henryka Neville’a są już u krawędzi wytrzymałości.

„Zbrodnia hrabiego Neville’a” rozkręca się powoli. Wręcz zbyt wolno, zbyt obszernie wchodząc w dawne historie rodu i relacje między poszczególnymi członkami rodziny. Mijają kolejne strony, których w tej powieści jest tak niewiele, a akcja wciąż się rozwija. Nothomb prowadzi ją jednak świadomie w ten sposób. Tworzy cały świat i jego historię, kreuje rzeczywistość, stylizuje ją na wzór historycznej powieści i osadza gdzieś poza czasem. Wszystko po to, by w kilku szybkich, błyskawicznych krokach wywrócić to, co stworzyła, do góry nogami i pozwolić, by wszystko porwał los. Albo przypadek.

Powieść ta dzięki temu przypomina górską kolejkę w wesołym miasteczku. Najpierw powolny, momentami wręcz nużący wjazd na sam szczyt, potem krótka przejażdżka po równych torach, w celu rozejrzenia się po okolicy, po czym następuje błyskawiczny zjazd, zakończony podwójną pętlą, schowaną gdzieś za nagłym zakrętem.

Specyficzne to dzieło i mocno nierówne, aspirujące do znacznie większej objętościowo powieści, przypomina raczej nowelę. W sumie całkiem interesujące postacie, o których w kilku miejscach autorka napisała nieco więcej, rozwijając mgłę niewiedzy, służą mimo wszystko głównie do stworzenia tak potrzebnej dramaturgii, której Amélie Nothomb zbiera całkiem spory ładunek. Gdy jednak wszystko się już skończy, historie pobocznych postaci odchodzą w zapomnienie. W pamięci pozostają jedynie znakomite rozmowy prowadzone między hrabią Nevillem a jego córką, Sérieuse.

Po bardziej szczegółową recenzję zapraszam do siebie - https://kulturalnynihilista.pl/zbrodnia-hrabiego-nevillea-amelie-nothomb-belgia-cz-7/

ciekawa ironiczna karykatura wspólczesnej arystokracji belgijskiej napisana świetnym stylem

Bardzo ciężko mi ocenić tak absurdalną historię. Ogromny plus za rozmowy hrabiego z córką. Same imiona dzieci - majstersztyk. Czasami jest nawet zabawnie. Ale nie jestem pewna czy chciałabym przeczytać jeszcze coś tej autorki.

Cóż za chłam!

Cóż za chłam!

Przed przeznaczeniem nie da się uciec, dopadnie człowieka prędzej czy później w nieoczekiwany sposób. historia dziwna i intrygująca zarazem. pani Nothomb ma specyficzny styl opowiadania.

Hmm, kto czytał Amelie Nothomb, ten wie, jak będzie.
Tytuł nawiązuje do noweli Oscara Wilde'a, a że Wilde pisać umiał, polecam najpierw sięgnąć po pierwowzór. Nothomb pożycza od sławnego poprzednika punkt wyjścia, sytuację tytułowego bohatera, podobnie jak Wilde nie troszczy się zbytnio o prawdopodobieństwo zdarzeń. Rozwija akcję w swoim stylu, odchodzi od rozwiązań poprzednika (nie naśladuje również języka Wilde'a).
W mojej opinii daleko "Zbrodni..." do najlepszych dzieł Amelie Nothomb, kto jednak polubił jej bohaterów, ciekawe sytuacje i dynamiczne dialogi, raczej nie będzie rozczarowany. Czyta się błyskawicznie, przyjemnie, choć nie ma efektu wow, jak na przykład przy lekturze "Z pokorą i uniżeniem".

Hmm, kto czytał Amelie Nothomb, ten wie, jak będzie.

Czy pojęcie „przeznaczenia” i „losu” to minione dzieje rodem z antycznych lub innych dawnych dzieł? Czy to ludzki wymysł, a może naprawdę rządzi nasz los już został zapisany, a my tylko realizujemy krok po kroku nie mając woli tego zmienić? Niestety ta książka nie da nam jednoznacznej odpowiedzi. Jednak jeśli odpowiedź brzmi „To prawda”, nawet jeśli ktoś nam przepowie przyszłość… Przepowiednie zwykle są niejasne i nie spełniają się dokładnie tak, jak sobie wszystko ładnie poukładamy w głowie. Pozostaje przestać spekulować i skupić się na obserwowaniu. Jednak nic nie wiemy na pewno, więc wszystko jest ważne. Gdyby życie było oczywiste, dawno opowiedziane to jaki w tym sens? Już więcej go w tym, jeśli mamy prawo decydować, a same decyzje mogą kreować naszą przyszłość, która może prowadzić w każde z dostępnych miejsc, nie tylko w jedno. Gdybyśmy znali swoją przyszłość, może nabralibyśmy większej rezerwy oraz spokoju ducha. Tylko na co komu teatr, który nie porusza, nie ma w sobie pasji? Zimny świat. Spokojny, ale pusty.

„Zbrodnia hrabiego Neville’a” nie pomogła mi na nic odpowiedzieć. Skłoniła mnie jednak do refleksji, a to jest dobre, bo prowadzi dalej - nie pozwala na stagnację, która jest dla mnie zgubna.

"Zbrodnia hrabiego Neville'a" to bardzo krótka książka, ale niczego nie trzeba do niej dodawać- wszystko zostało powiedziane prosto i na temat. Nie było niepotrzebnych retrospekcji na całe strony czy przesadzonych opisów.
Były za to zabawne dialogi, nietuzinkowe postaci i ciekawa historia.
Praktycznie wszystko zakrawa o totalny absurd, ale ja to kupuję. Czasami książkoholik musi sięgnąć po taką pozycję, by się rozerwać od logicznych historii.
Jednak jednego nie mogłam przeboleć- braku konkretnego podziału tekstu. Akapity nie były dla mnie wystarczające, dane wątki powinny być rozdzielone rozdziałami, bądź chociaż większą przerwą.

Poza tym było dobrze, bardzo dziwnie, ale dobrze. Końcówka sprawiła, że mój mózg eksplodował, bo absurdy osiągnęły apogeum. Bardzo ciekawe posunięcie autorki- wie, czym zaskoczyć czytelnika.

Były za to zabawne dialogi, nietuzinkowe postaci i ciekawa historia.

Na półkach: , , , ,

Rodzina Neville to bankrutująca arystokracja, która chce odejść w wielkim stylu, organizując garden-party. Jednak Hrabia, głowa rodziny dowiaduje się, że on przyczyni się do utraty życia jednego ze swych zaproszonych gości na owym przyjęciu. Chcąc przechytrzyć los, hrabia tworzy listę osób, których po prostu nie lubi i w ten sposób wyłania potencjalne ofiary, by zabić konkretną, a nie przypadkową osobę. Tymczasem hrabiego córka o imieniu Sérieuse przychodzi do niego z pewną propozycją- by to właśnie ją pozbawił życia. Co postanowi Neville? Według mnie, mimo krótkiej treści, książkę warto przeczytać.

Na pewno rzuca się w oczy krótka forma, mimo to wątki przedstawione są dosyć przejrzyście. Szczególnie dla mnie było interesujące ukazanie z przeszłości obrazu arystokracji- bieda w kontraście do pozorów bogactwa oraz refleksja, że arystokratą być to znaczy mieć o wiele mniej praw od innych oraz więcej obowiązków. Obecnie rodzina hrabiego jest zrujnowana, wyprawia on więc pożegnalne przyjęcie. Ale wisi nad nim przepowiedziane widmo popełnienia morderstwa… Istnego faux pas!

Nie brakuje tu więc czarnego humoru i sarkazmu, oraz dużej dozy ekscentryzmu- rozmowy ojca i córki, cechów thrilleru, kryminału (bo kogo zabije bohater), postacie są specyficzne- zarówno sam hrabia wykwintny arystokrata, który osiągnął kunszt w sztuce zabawiania gości, wyróżnia się także sama Serieuse, która jest obecnie „bezuczuciową” nastolatką, ale która pragnie poczuć jakieś emocje; żona hrabina, która ucina jednym zdaniem nudne, pełne narzekań rozmowy.

Jednak taki rodzaj powieści (z powodu na zastosowany styl) mimo wszystko mnie osobiście nie przekonuje, chociaż sama książka dosyć mnie zaciekawiła.

„Chciał, niczym filmowiec, który obwieszcza, że po swoim najnowszych filmie niczego więcej nie nakręci, by jego przyjęcie przeszło do historii.”