Mozart i Salieri

Data 1. wydania:
2004-01-01
rosyjski
puszkin romantyzm

Okładka książki O duchach. Tom 2 Joseph Conrad, Fiodor Dostojewski, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin
Ocena 5,8
O duchach. Tom 2 Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska Michał Arcybaszew, Walery Briusow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Michaił Lermontow, Nikołaj Leskow, Aleksander Puszkin, Włodzimierz Titow, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Ocena 7,6
Opowieści nies... Michał Arcybaszew,&...

Gorączka twórcza, która trawi i spala na popiół. Requiem dla artystów - dla bogów obdarzonych talentem, którzy zostali kapłanami na pustej scenie, by wznosić tłum ponad stan ziemskiej orientacji. Salieri zazdrości, bo Mozart komponuje bez wysiłku - tarzając się w reflektorach sławy. A on ciężko trenował, by dojść na szczyt, na wierzchołku, w którym nie widzi triumfu. Niestety upadek artysty jest śmiechem losu, bo nie rozumie, że wznosi się na wyżyny przez Amadeusza, którego natchniona moc poprzez nuty wydobywa się z krawędzi ludzkiej tajemnicy wiary w muzykę rodzącą się z czystej poezji ducha. Fałszywa przyjaźń i rywalizacja, która prowadzi do niepogodzenia kompozytorów na płaszczyźnie zrozumienia, na czym polega geniusz twórczy. Pojedynek dwóch aktorów, w którym jeden gra, bo chce, a drugi dla wiwatów.

Dodaj cytat z książki Mozart i Salieri