rozwiń zwiń

Dziewczyna o kruchym sercu

Okładka książki Dziewczyna o kruchym sercu Elżbieta Rodzeń
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Dziewczyna o kruchym sercu
Elżbieta Rodzeń Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Zysk i S-ka
2016-03-21
2016-03-21
Pomoc miłość tajemnica szansa
Inne

Ta książka była dziwna. Tak, „dziwna” to najlepsze dla niej określenie. I serio mam problem z jej ocenieniem. Spodziewałam się, że będzie to książka trudna, o dziewczynie z chorym sercem, ale to co otrzymałam… Być może wynika to z tego, że nie doczytałam opisu książki… Nie wiedziałam, że będzie ona zakrawać o fantasy, ale do rzeczy. Narratorem książki jest Janek, wolontariusz, który dostaje pod opiekę trudny przypadek – Ulę, chorą od dziecka na serce. Jak można było się tego spodziewać ta dwójka zaczyna coś do siebie czuć i choć początki ich znajomości są dość szorstkie, to powiedziałabym, że to rodzące się między nimi uczucie jest słodkie jak wata cukrowa polana czekoladą. Do tego wszystkiego dochodzą sceny seksu niczym z podręcznika, jak zacząć współżycie, i jak zrobić dziewczynie dobrze. Wszystkie biegnie wręcz perfekcyjnie wręcz idealnie, gdyby nie widmo zbliżającej się śmierci Uli, choć samo jej umieranie też przebiega dość książkowo. Można by tę książkę podzielić na dwie części, pierwsza do podręcznik o współżyciu nastolatków, drugi o umieraniu młodej dziewczyny. I tu dochodzimy do najdziwniejszego, ale zarazem chyba najciekawszego – wątku fantasy, bo inaczej tego nie potrafię nazwać. A mianowicie, okazuje się, że Janek oraz jego rodzina należą do jakieś tajnej organizacji pracującej dla samego Boga, a ich zadaniem jest towarzyszenie ludziom umierającym oraz pomaganie ich duszą przejść na drugą stronę, wypełniając tym samym wielki plan Boży, którego nikt nie jest w stanie zmienić (chyba, że bliżej nieokreślone siły zła). I właśnie takim zadaniem ma być dla Janka Ula, a przynajmniej o tak myśli, choć nie ma pewności bo nie doznawał żadnych wizji z nią związanych. Do tego dochodzi religijnie fanatyczny ojciec Janka, który oczekuje od niego, że ten zostanie księdzem, choć chłopak nie czuje powołania. Z początku miałam wrażenie, że czytam o jakiejś sekcie, i nie do końca wiedziałam, czy autorka mówi serio, czy stroi sobie żarty. Zwłaszcza, że z początku musiałam przyzwyczaić się do jej stylu, a Janek opisuje swoje życie jakby było normą, choć właściwie to jest na plus dla autorki. Janek oczywiście w pewnym momencie postanawia przeciwstawić się Bogu i uratować Ulkę, sprawić, żeby wpisano ją na listę osób do przeszczepu, a przede wszystkim usiłuje ją namówić, żeby chciała dalej walczyć. I choć ta sprawa z misją od Boga była mega dziwna, to właściwie to sprawiało, że koniec książki czytałam z zaciekawieniem, bo zastanawiałam się, jak autorka (a nie Bóg) pokieruje losami Uli i Janka. Co do bohaterów, to byli oni dobrze skonstruowani. Może z początku nie umiałam się przekonać do Janka, bo miałam wrażenie, że jest z niego taki cwaniak, co prześlizguje się przez życie dzięki uśmiechowi. Autorka z początku też próbowała go wykreować na typowego badboya, ale na szczęście taki nie był. Z kolei Ulka to typowa umierająca bohaterka, która swoją bojową postawą, próbuje walczyć ze strachem prze śmiercią. Czy ta książka jest dobra czy zła, nie potrafię tego jednoznacznie określić. Dla mnie było za dużo seksu, takiego schematycznego, wyidealizowanego. Nie rozbudziła we mnie też większych emocji. Pewnie powinna być wyciskaczem łez, zwłaszcza podczas czytania, jak Janek opiekuje się już bardzo słabą Ulką, jednak do mnie nie przemówiła. Do tego końcówka z jakimiś misjami w Afryce i Ameryce Południowej. Dla mnie to było wszystko tak mało realne, no ale umówmy się, przecież to była prawie fantastyka. Zabrakło mi też rozwinięcia, a raczej domknięcia pewnych wątków, jak choćby ojca Janka i jego oczekiwań wobec syna, tego co spotkało mamę Janka, jak i dlaczego zbuntowała się w przeszłości przeciwko swojej misji oraz czym tak właściwie były te siły zła, kuszące Janka do przejścia na złą stronę… Generalnie książka mnie trochę zmęczyła, nie licząc końcówki, to czytałam ją długo. Obawiam się, że choć teraz mam na jej temat dużo do powiedzenia, to szybko o niej zapomnę, a na pewno nie znajdzie szczególnego miejsca w moim sercu. Jednak ocenicie ją sami.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trochę dziwna

Trochę dziwna

Wielu ludzi w dzisiejszych czasach nie docenia tego wiele ma. Ta książka jest właśnie o tym, aby cieszyć się każdym dniem, doceniać swoje zdrowie, swoich przyjaciół.
Pokazuje również, że w trudnych chwilach warto otworzyć się na osoby, które chcą nam pomóc.

A teraz kilka słów o fabule.

Ula to młoda dziewczyna, która choruje przez całe życie na serce. Przez co nie może robić tych rzeczy, które większość nastolatków robi.
Przez swoją chorobę uczy się w domu i nie ma kontaktu z rówieśnikami. Jednak w klasie maturalnej wraca do szkoły. Nie jest ona życzliwie nastawiona do swoich kolegów.
Janek to młody chłopak, który ma w swoim życiu misję do spełnienia. Jednak w jego klasie pojawia się Ulka, do której chce się zbliżyć. Ona jednak odtrąca go. Jego upór sprawia, że dociera do tej dziewczyny
i zakochuje się w niej. Ich związek pomimo widma choroby jest prawie idealny.

Jak skończy się ta historia?
Czy zakończenie musi być dobre tylko dla jednej osoby?
Czy warto wierzyć w przeznaczenie i nie przeciwstawiać się mu?

Powieść Elżbiety Rodzeń poruszyła moje serce do głębi. Jak z resztą każda z jej dotąd wydanych książek. Pomimo wielości emocji, które towarzyszyły mi czytając tę książkę, uważam ją za wartą przeczytania. Przy okazji można przemyśleć wiele dylematów, z którymi musieli się zmierzyć bohaterowie tej książki.

A teraz kilka słów o fabule.

Rozczarowała mnie ta książka.
O nieuleczalnej chorobie i nieuchronności śmierci.
Z wszechobecną religią… i seksem.
Co to miało być?... Nie rozumiem autorki!
Chłopak dostaje misję od Boga?
Zadanie do wykonania?
Ma pomóc chorej dziewczynie spokojnie odejść na tamten świat?
Nie kupuję tego.
Szkoda, bo polubiłam kiedyś autorkę za „Zimową miłość”.

Rozczarowała mnie ta książka.
O nieuleczalnej chorobie i nieuchronności śmierci.
Z wszechobecną religią… i seksem.
Co to miało być?... Nie rozumiem autorki!
Chłopak dostaje misję od Boga?
Zadanie do wykonania?
Ma pomóc chorej dziewczynie spokojnie odejść na tamten świat?
Nie kupuję tego.
Szkoda, bo polubiłam kiedyś autorkę za „Zimową miłość”.

Wzruszająca, piękna, pełna emocji. Janka nie da się nie polubić, choć trochę irytowała mnie jego bierność w relacji z ojcem... Ula prawdziwa, targana emocjami i doświadczona życiem. Z tego połączenia musi być mieszanka wybuchowych emocji. Polecam!!!

Janek to chłopak o bujnym życiu towarzyskim i uczuciowym. Pomimo problemów z czytaniem i pisaniem jest wzorowym uczniem, a jego przyszłość została ściśle zaplanowana przez rodziców. Po ukończeniu liceum pójdzie do seminarium i zostanie księdzem. Obecnie pracuje jako “wolontariusz” i dostaje nowe zadanie - musi pomóc chorej koleżance z klasy umrzeć w spokoju, spełnić wolę boga.

Ula urodziła się z ciężką wadą serca i po wielu latach edukacji domowej dołączyła na kilka miesięcy do swojej klasy w szkole. Nienawidzi swojej choroby, ponieważ przyczyniła się ona do rozpadu małżeństwa jej rodziców. Ula jest przez to całkowicie odizolowana od świata i nie posiada prawdziwych przyjaciół. Chce jednak przeżyć ostatnie miesiące na swoich warunkach.

Janek zakochuje się w Uli i zaczyna podważać obraną mu przez rodziców ścieżkę życiową. Uczucia, które zrodziły się między tą dwójką, prowadzą do tego, że Janek zrobi wszystko, aby Ula wyzdrowiała. Jest gotów poświęcić własne życie. Wraz z bratem Ulki opracowuje plan, którego głównym celem jest wpisanie dziewczyny na listę osób oczekujących na przeszczep. Czy uda im się ocalić życie dziewczyny? Dlaczego Janek zaczyna grzebać w przeszłości swojej mamy? Czy zdobędzie się na walkę o swoją przyszłość?

Pierwsza połowa książki bardzo mnie zmęczyła. Nie lubię kiedy z książek aż kipie religią - nie spodziewałam się tego czytając opis na okładce. Miałam wrażenie, że czytam o jakiejś dziwnej sekcie działającej w szarej strefie kościoła katolickiego. Druga połowa była bardziej interesująca, akcja toczyła się szybciej i pełna była różnych zwrotów.

Na półkach: , , , , ,

Zaskoczyła mnie treść tej książki. Dostałam więcej niż się spodziewałam. Zaczęłam czytanie z przeciętnym nastawieniem, zakładając, że pewnie będzie wiało nudą, o jakże się myliłam.

Książka jest szalenie wartościowa, piękna, zabawna, smutna, porusza najwrażliwsze struny i wyciska łzy. Dawno nie czytałam tak dobrej książki dla młodzieży. I obawiam się, że jeszcze prędko nie przeczytam.

Książka jest dość gruba, ale treść znakomicie odzwierciedla ilość stron. Nie ma tam nic niepotrzebnego, nic za dużo, nic za mało. Piękna historia, choć ze smutnym zakończeniem, koniec jest w odpowiednim momencie.

Gorąco polecam.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wartościowa książka mówiąca o cierpieniu, umieraniu ale i o miłości, przyjaźni oraz wzajemnym zrozumieniu.
Dla mnie za dużo o relacjach intymnych między Ulą i Jankiem, choć rozumiem ich istotę😉
Poruszono w niej również temat wiary, Boga i tajemnic Kościoła...ale ten ostatni nie do końca został zgłębiony.
Książka zmusza do refleksji..
Warto ją przeczytać ale czuję lekki niedosyt...

Książka zmusza do refleksji..
Warto ją przeczytać ale czuję lekki...

Janek jest towarzyski i lubiany, często imprezuje i ma wielu kolegów. Pomimo problemów z czytaniem i pisaniem jest wzorowym uczniem, a w wolnych chwilach także wolontariuszem. Początkowo pomaga starszym ludziom w Cienistej Dolinie, później zaczyna pomagać w matematyce dziewczynie ze swojej klasy.
Ula to kompletne przeciwieństwo Janka. Dziewczyna jest opryskliwa, nieufna i skryta, ale ma swoje powody. Siedemnastolatka ma wrodzoną wadę serca, przez co nie może normalnie funkcjonować. Od kilku lat uczy się indywidualnie przez co kiedy wraca do szkoły ma zaległości z matematyki.
Nastolatkowie uczący się w klasie maturalnej zaczynają pomagać sobie wzajemnie z przedmiotów z których nie są najmocniejsi. Ula nie chce zbliżyć się do nikogo i początkowo odpycha chłopaka. Z biegiem czasu z zaskoczeniem odkrywają, że się w sobie zakochują.
Czy miłość pokona chorobę? Jak Janek poradzi sobie z powierzonym mu zadaniem? Czy Ula pozwoli Jankowi zbliżyć się do niej? Jak potoczą się dalsze losy dwójki młodych ludzi, którzy muszą pokonać wiele problemów, które staną na ich drodze?
Piękna i wzruszająca, ale także trudna książka, która ukazuje trud walki z chorobą. Nieuleczalna wada serca dziewczyny nie wpływa tylko na nią, ale także na rodzinę i bliskich. Autorka opisuje historię miłości dwójki młodych ludzi, którzy zdają sobie sprawę, że każdy dzień może być ich ostatnim. Polecam ksiażkę każdemu. Historia Uli i Janka pokazuje, jak ważny i wyjątkowy powinien być dla nas każdy dzień spędzony z ludźmi bliskimi, tymi którzy powinni być dla nas ważni.

Ula to kompletne przeciwieństwo Janka. Dziewczyna jest opryskliwa, nieufna i...