Zabójcza bliskość

Okładka książki Zabójcza bliskość Beverly Barton
Okładka książki Zabójcza bliskość
Beverly Barton Wydawnictwo: Amber Cykl: Griffin Powell (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Griffin Powell (tom 6)
Close Enough To Kill
Amber
2007-01-01
2007-01-01
Ewa Błaszczyk
flirt porwanie morderstwo psychopata

Uwielbiam książki tej autorki. Nie są bez wad, również w tym przypadku, ale mają znacznie więcej plusów niż minusów. Serdecznie polecam! Zagadka trudna do rozwiązania, główni bohaterowie jak najbardziej na plus, strona obyczajowa też bardzo dobra.

Kryminał jak kryminał: temat oklepany, gwałcenie, zabijanie - nic specjalnego; natomiast szmirowaty romans, przewidywalny, rodem z Harlequina. A za to, że Jim nie skosił Robyn obniżam notę do 6. Kobiecie się nie odmawia

Jeśli ktoś czyta thrillery nałogowo, ta książka będzie dla niego dziwnym tworem.Nazwałabym to thrillerem romantycznym,więcej czasu autorka poświęca rodzącemu się uczuciu między Bernie a Jimem niż samej kryminalnej zagadce.Z jednej strony czyta się dobrze,z drugiej gdyby spojrzeć na to z dystansu,to dziwny twór.Małe miasteczko gdzieś w Ameryce , w którym kobiety prowadzą tak bogate życie seksualne,że aż trudno uwierzyć,iż pośród tylu rozwiązłych i chętnych do kolejnej przygody kobiet, musiał pojawić się psychopatyczny morderca i gwałciciel,skoro one same skakały po łóżkach kolejnych kochanków jak po planszy chińczyka. W połowie książki zastanawiałam się,czy jest tam ktoś kto się z wszystkimi już nie przespał. Szeryf jest kobietą ,która w trakcie powieści z milion razy chciała się rozpłakać na zmianę z wymiotami.Jednocześnie wraz z szefem wydziału śledczego,tworzy lepszy profil psychologiczny mordercy od podobno uznanego w całym kraju profilera. Do tego ofiary rodem z kiepskiego horroru , które niemal same pchają się w łapy psychopaty, i chcesz im krzyknąć NIE!po co tam idziesz??Uciekaj!Jedyny plus,że rzeczywiście było trudno domyślić się kto zabija. Skąd tyle pozytywnych opinii o tej książce to nie wiem..

Romansidło z wątkiem kryminalnym. Punkt za to, że prawie do samego końca nie zorientowałam się kto był zabójcą. Ale i tak cud, że policja go złapała - policjanci byli głównie zajęci romansowaniem ze sobą, a nie śledztwem.

Do przeczytania książki Bartona zaintrygował mnie tytuł. Jak się okazało "Zabójcza bliskość" opowiada o Bernie, która jako szeryf miasta musi rozwikłać tajemniczą zagadkę porwanych, maltretowanych, gwałconych i zamordowanych kobiet. Sprawcą jest psychopatyczny morderca, który działa według ściśle określonego planu. Kryminał ten jest nie tyle dobry, co intrygujący. Ciekawi cię, kto może być mordercą, ile i jak potoczą się losy torturowanych kobiet. Mimo wszystko zakończenie mnie rozczarowało, bo już wiedziałam kto będzie mordercą. Ostatnią stronę przeczytałam w sumie z ulgą, że to już koniec. Oprócz tego w książce przewija się wątek miłosny, który też nie jest w jakiś sposób pikantniej opisany.
Oszem czytałam dużo lepsze książki, ale mimo to podoba mi się coś w niej, dlatego otrzymała ode mnie 7 gwiazdek.

db kryminał (- trzyma w napięciu,
mnie do końca nie udało się wytypować sprawcy)
połączony z romansem
sam romans fajny
jednak chyba nie podoba mi się połączenie romansu z tak perwersyjnymi przestępstwami

db kryminał (- trzyma w napięciu,
mnie do końca nie udało się wytypować sprawcy)
połączony z romansem
sam romans fajny

Jak tylko będę w bibliotece, wezmę ją w swoje ręce jeszcze raz! Bardzo chętnie przypomnę sobie fabułę, bo to naprawdę zdumiewająca i wciągająca książka.

Styl pisania jak i sama historia bardzo podobna do tych, jakie tworzy Lisa Jackson. Seryjny morderca, zaangażowani w sprawę stróżowie prawa, wątek romantyczny, wielka niewiadoma, brak rysopisu mordercy, budowanie napięcia... i zabójca, którego nikt nie podejrzewałby o zbrodnie. Świetna!

Intrygujący tytuł i tajemnicza okładka. Historia brutalnego mordercy, który najpierw flirtuje z kobietami, a potem porywa je, by je torturować i zabijać. Czy to zapowiedź naprawdę dobrego thrillera, czy kolejnej banalnej powieści, należącej do tego gatunku?

Bez wątpienia powieść Beverly Barton czyta się z zainteresowaniem do ostatniej strony. Być może ma to miejsce za sprawą policjanta Jimiego, którego postać jest naprawdę interesująca. Z jednej strony prowadzi on śledztwo, z drugiej - zmaga się z problemami z synem i nawiązuje romans z kobietą-szeryfem, Bernie. Zresztą, większość bohaterów tej książki jest naprawdę wiarygodnych. To nie "papierowe" postaci, to ludzie z krwi i kości, różnorodni i wyraziści. Widać to dobrze na przykładzie mordercy i motywów, jakie nim kierowały. Autorka szczegółowo ukazuje historię tej postaci. Pokazuje także, jak bardzo tragiczne w skutkach mogą być pozornie niewinne żarciki w stosunku do dzieci ze strony ich rówieśników. Wskazują na fakt, jak wydarzenie z życia człowieka może mocno oddziaływać na jego psychikę i zachowanie.

Na zawsze pozostaje w nas jakaś cząstka naszego dzieciństwa, naszej młodości. Czy tego chcesz, czy nie.

Niestety, miłośnicy gatunku raczej nie będą mieli problemów ze wskazaniem kandydata do roli mordercy przed ukończeniem lektury. Nie jest to więc książka ani szczególnie zaskakująca, ani wywołująca przerażenie. Najbardziej wstrząsające są tu fragmenty scen gwałtu i przemocy.

By nie było wątpliwości - "Zabójcza bliskość" może się podobać. Nie jest to jednak ani kamień milowy w historii gatunku, ani też książka, która zapadnie czytelnikom w pamięć na dłużej. To po prostu przyzwoity thriller i kawałek niezłej rozrywki. Czy to wystarczy, by warto było sięgnąć po tę powieść? O tym każdy musi już zdecydować samodzielnie.

świetna :)

świetna :)