Der Totale Raush

2015-09-10
2015-09-10
niemiecki
9783462047332
niemiecki narkotyki historia hitler naziści

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Tego nie przeczytasz w podręczniku do historii. Sporo się dowiedziałem. Fajnie się czyta. Chętnie poczytam inne tego typu książki.

„Trzecia Rzesza na haju” to bardzo interesująca książka, bo zwraca uwagę na problem powszechnej obecności narkotyków w hitlerowskich Niemczech. Wiedza o tym, że Hitler i Göring byli uzależnieni od różnych środków psychoaktywnych nie jest jakąś tajemnicą. Nie każdy z nas ma jednak świadomość, że takie środki jak metamfetamina były rozdawane żołnierzom Wehrmachtu, a pralinki ze środkiem pobudzającym można było kupić legalnie w sklepie. Mamy więc ciekawe informacje o nieznanej szerzej historii podane w ciekawej, wciągającej narracji. Czegóż chcieć więcej? Otóż czytając, można wpaść w pułapkę. Autor tak konstruuje swoją opowieść, że wydaje się, jakby wojnę toczyły hordy naćpanych nazistów, kierowane przez opanowanego nałogiem wodza i uzależnionych, bojących mu się sprzeciwić, podwładnych. Tak oczywiście nie było. Hitlerowcy doskonale zdawali sobie sprawę z tego co robili, a Hitler pisał swoje „Mein Kampf” zupełnie na trzeźwo. Jednak autor tak prowadzi narrację, że mamy wrażenie wręcz usprawiedliwiania niektórych czynów stanem zamroczenia narkotykowego. Z czasem jednak przychodzi refleksja, że przecież do II wojny światowej doszło przed masowym spożyciem narkotyków. I nie jest to żadnym usprawiedliwieniem tego, co działo się w trakcie. Większą część książki zajmuje przedstawienie tego, co narkotyki zrobiły z Adolfem Hitlerem i zobrazowanie jego więzi z osobistym lekarzem Theodorem Möllerem . W książce omawiającej dystrybucję środków odurzających w kraju, związek dealera i jego klienta, będącego jednocześnie głową tego państwa, powinien zajmować góra jeden rozdział a nie stanowić większości treści. Bardziej interesowałyby mnie skutki tak powszechnego spożycia narkotyków wśród żołnierzy, lub omówienie skali dystrybucji wśród ludności cywilnej, a tego tu nie znajdziemy. Książka warta przeczytania, bo mówi o rzadko wspominanym wątku historycznym, jednak warto czytać ją ze świadomością, że absolutnie nie wyczerpuje tematu i uzbroić się w dystans wobec osobistych dywagacji autora na temat omawianych postaci historycznych.

Tak naprawde to ksiazka zasluguje na ocene "5" jednak z powodu ciekawego tematu to "6".
Autor nachalnie dorzuca swoje przemyslenia, ze ktorys general byl slaby, ze Hitlet nie rozumial, ze ktos nie wiedzial itp itd. Jednak swoje wrzutki nie popiera zadnymi zrodlami przez to spada dla mnie autentycznosc tej ksiazki.
Inny temat to jednak specyficzne wnioski wyciaga. Zolnierze nie wiedzieli co robili, Hitler nie wiedzial co robil a jednak za tym nie idzie pelne zrodlo. Plus wpadamy troche w rozumowanie ze to narkotyki moze sa odpowiedzialne za ogrom zbrodni a nie sami zolnierze.
I tak naprawde samo czytanie o Hitlerze to w tej ksiazce to taki maly mierny czlowiek i uparcie wmawianiego tego czytelnikowi ale jest oparte na wrzutkach autora.
Z tego powodu mocno spada odbior tej ksiazki jako historycznej.

Inny temat to jednak specyficzne wnioski wyciaga....

Nieco inne niż powszechnie znane, za to pod kątem bardzo interesującego zagadnienia, spojrzenie na działalność hitlerowskiej armii w czasie drugiej wojny światowej. Włącznie z najwyższym dowództwem. Ciekawe wątki dotyczące powiązań między osobistym lekarzem Hitlera a Führerem.
Całość poparta solidnie zgromadzonymi przez autora faktami i dokumentacją, bez cienia spiskowych teorii i sensacyjnych domysłów.
Zagadnienie na pewno warte uwagi, a ta książka to obowiązkowa pozycja.

Wstrząsająca historia Trzeciej Rzeszy skoncentrowana na perspektywie uzależnienia! Nie sądziłam, że problem ten jest tak głęboki, zaplanowany i szokujący.
Napisana w bardzo przystępny sposób, mimo trudnego tematu. Bardzo polecam.

Napisana w bardzo przystępny sposób, mimo trudnego tematu. Bardzo polecam.

Kolejne ciekawe zagadnienie. Książka wciąga i dobrze się czyta/słucha, ale trzeba się skupić, co momentami mi się nie udawało i musiałem cofać. Ogólnie jednak jest taka popularno...historyczna i powinna być przystępna dla większości czytelników ;) Tylko, że ogólnie zgadzam się z tym komentarzem: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/trzecia-rzesza-na-haju-narkotyki-w-hitlerow... Myślę, że autor się starał, jest dużo przypisów itp., (i niektóre dość obszerne, co jednocześnie, kiedy się książkę odsłuchuje, jest dosyć irytujące),ale opinie są różne, a nawet autor też nigdzie nie twierdzi, że wszystko co opisał jest prawdą na 100%, przeciwnie, na początku książki sam napisał: "Opisywanie historii nigdy nie jest tylko nauką, lecz zawsze także fikcją".
Także cóż, niezłe czytadło ale należy podejść z pewnym dystansem.

(czytana/słuchana: 12-17.10.2023)
4/5 [7/10]

„Narkotyk ujawnił wewnętrzne sprzeczności narodowosocjalistycznego państwa i odgrywał istotną rolę w procesie jego stopniowego samounicestwienia.“

Naziści prowadzili surową politykę antynarkotykową, a jednak w Trzeciej Rzeszy popularnością cieszył się lek Pervitin, który był nie czym innym jak metaamfetaminą. Substancją, która pobudza, odpędzą senność i zmęczenie, daje uczucie euforii, a przy tym silnie uzależnia i wyniszcza organizm. Substancją, dzięki której funkcjonowali cywile i żołnierze. A była ona jedynie początkiem szalonej drogi z narkotykami.

Mogłabym powiedzieć wiele o zawartości reportażu, ale zamiast tego wolę skupić się na tym, że książkę tę powinien przeczytać każdy, bo zmienia postrzeganie Trzeciej Rzeszy. Gdy myślimy o manipulacji władzy, gdy skupiamy się na okrucieństwie wobec więźniów, gdy przypomnimy sobie o nieustannym parciu frontu... Wszystko to staje się niepełne i niejasne, jeśli nie weźmiemy pod uwagę udziału substancji uzależniających. Dlaczego nie mówiono o tym wcześniej? Czy bano się, że zdejmie to odpowiedzialność z barków nazistów? Czy preferowano po prostu skupienie na problematyce palącej — spisywaniu i analizowaniu zbrodni? Jaki powód by nie był — Norman Ohler wypełnił lukę w badaniu przeszłości. Lukę, o której nie wiedzieliśmy.

Lubię tę książkę. Jest dobrze napisana i szalenie ciekawa. Nie chodzi w niej o usprawiedliwianie lub oskarżanie, a o uchwycenie przeszłości. Takie historyczne tytuły są najlepsze.

przekł. Bartosz Nowacki

Świetna książka! Bardzo dobrze napisana i zaskakująca!

Świetna książka! Bardzo dobrze napisana i zaskakująca!

Od dawna wielokrotnie pojawiały się opinie, jak to możliwe, że dowództwo (a szczególnie Hitler) III Rzeszy było oderwane od rzeczywistości wojennej. Tezy stawiane w książce zdają się całkiem prawdopodobne w tym kontekście. Narkotyczna ekstaza, głód narkotykowy zaspokajany coraz to nowymi mieszankami aż w końcu fizyczny upadek (moralny był od początku) zdają się to potwierdzać. Bardzo dobrze napisana historia w formie dziennikarskiego śledztwa, choć wciąż trudno o dodarcie do wszystkich możliwych źródeł (o ile istnieją czy są zachowane). Warte polecenia dla zainteresowanych historią II wojny światowej.

Raz jeszcze III Rzesza. Farmakologia w służbie zła.
Najbardziej w książce zaszokowało mnie to, że zwycięzcy korzystali po wojnie z "dokonań" hitlerowców w tej dziedzinie. A także rozdziały o farmakologicznych eksperymentach w obozach zagłady.
Czy historia nas czegoś uczy?!

Raz jeszcze III Rzesza. Farmakologia w służbie zła.
Czy historia nas czegoś uczy?!

Norman Ohler Trzecia Rzesza na haju. Narkotyki w hitlerowskich Niemczech Zobacz więcej