Listy Tove Jansson

2016-03-16
Justyna Czechowska
Justyna Czechowska listy wspomnienia
Inne

Spotkasz mnie we wszystkim, co jest pełne kolorów, radości, witalności*

Bez względu na to, do kogo Tove Jansson pisze (rodziny, przyjaciół, ukochanych, życiowej partnerki) wyłania się obraz kobiety walczącej o prawo do własnego życia. Pisze: "wolno mi myśleć i uważać, co chcę ". Nie ma ani ochoty, ani kompetencji na polityczne teoretyzowanie. Bo dla poszukującej artystki najważniejsze są emocje – czy to w malowaniu, czy w pisaniu. Dla jednych aspołeczna snobka, estetka, dla innych wspaniała, najdroższa przyjaciółka. We wszystkich listach mowa o bliskości między T. J., a adresatami wypowiedzi. Wszyscy muszą być obecni w tym, co jej się przydarza. Refleksje przeplata z opisami miejsc i przeżyć. Listy dają wgląd w Jej intymne życie – dowiadujemy się o przejściu na stronę duchów -żyła przez prawie pół wieku w szczęśliwym związku z kobietą. Jeżeli ktoś oczekuje, jak wyglądało prywatne życie Mamy Muminków i chce dowiedzieć się, kto dostarczał Jej inspiracji do literackich postaci, to książka stanowi nie lada gratkę dla wielbicieli twórczości Tove Jansson.

To był pierwszy raz, kiedy czytałam listy sławnej osoby i niestety niezbyt udany. Tove pisze o swoich małych prywatnych sprawach, które po latach nie mają już większego znaczenia. Jest to raczej dokument życia rodzinnego i towarzyskiego niż treściwy artefakt, którego się spodziewałam. Raczej dla psychofanów Jansson, którzy chcą wiedzieć, jak wyglądało jej życie niż dla poszukiwaczy literackich perełek.

Nie jest to książka , która się przeczyta w kilka dni pod rząd... ja czytała wolno, delektowałam się słowami. Lubię z reszta czytać kilka książek w tym samym czasie. Tove to była cudna, pełna artystka, prowadziła niesamowite życie, burzliwe, z przygodami, wypełnione ludźmi... zazdroszczę. Sporo niedopowiedzeń, żałuję , ze wiele myśli nie było rozwiniętych, no ale w końcu Pani Jansson taka była. Polecam gorąco. Na pewno wrócę do tej książki.

Wspaniała, cudowna, niedościgła Tove. Dla wielbicieli niezwykle cenne źródło wiedzy o autorce świata "Muminków". Ta seria nigdy mi się nie znudzi.

Listy czyta się dość szybko, ale jest ALE ... książka jak dla mnie ma zły format. Kiedy się ją trzyma strasznie męczą się ręce. Każdy kto chce poznać autorkę i jej życie tutaj to znajdzie. Jakoś tylko miałam wrażenie, że więcej dostanę informacji jak powstały Muminki. W książce znajdziecie listy do rodziców, koleżanki, mężczyzny. Nadal mam wrażenie, że książek w postaci listów nie powinno się pisać. Dlaczego niekiedy są bardzo intymne i jakoś człowiek przynajmniej ja głupio się czuję czytając je. Mało ilustracji na całą książkę. Całość nie jest zła, ale jakoś mocno mnie nie zachwyciła. Polecam !!!

Gdybym mogła ocenić osobowość autorki listów, a nie samą książkę - dałabym 10 gwiazdek. Tove Jansson była kobietą naprawdę fascynującą.
Kiedy byłam dzieckiem, trochę bałam się muminków. Nie są to historie cukierkowe, więc klimat tych książek wzbudzał we mnie lęk. Niedawno wpadła mi w ręce książka "Kto pocieszy Maciupka" autorstwa Tove i zachwyciłam się ilustracjami. Nie wiedziałam, ze była tak uzdolnioną graficzką...Czytając "Listy" dowiedziałam się, że malowała też obrazy, freski, robiła scenografie teatralne, pisała sztuki, opowiadania, a nawet piosenki.
Tove pochodziła z artystycznej rodziny, więc uprawianie sztuki było dla niej naturalne, jak oddychanie. Nie znaczy to, że zawsze wszystko przychodziło jej bez trudu. Jak każdy artysta, miała swoje lepsze i gorsze okresy w pracy twórczej. Jednak wcale nie opisy pracy podobały mi się w jej listach najbardziej. Jestem zachwycona jej relacjami z ludźmi. Była człowiekiem absolutnie wolnym i niezależnym. Żyła tak, jak chciała będąc równocześnie osobą niesłychanie empatyczną i nieustannie zainteresowaną życiem bliskich jej osób. Przepiękne są jej listy do rodziny ( zwłaszcza z mamą miała bardzo bliską więź ),oraz do wieloletniej przyjaciółki Ewy Konikoff. Kiedy je czytałam, miałam niezwykłe poczucie bliskości, tak, jakby to do mnie pisała najbliższa przyjaciółka. Tove urodziła się w roku 1914, więc dzielą mnie z nią 2 pokolenia, ale zupełnie tego nie czułam. Często musiałam też sprawdzać ile lat miała w chwili pisania listów ( zbiór zawiera listy pisane w ciągu 55 lat!).
Jedynym minusem tej książki jest to, że w moim odczuciu jest nieco zbyt obszerna. Kolejne rozdziały zawierają korespondencję do konkretnej osoby pisaną przez wiele lat. Dlatego opisy niektórych wydarzeń z życia autorki powtarzają się w kilku miejscach, w listach do różnych osób. Jest to trochę nużące. Myślę, że książka nic by nie straciła , gdyby wyrzucić część zawartości. Domyślam się, że redaktorki były również oczarowane osobowością Tove ( obie znały ją osobiście),więc trudno im było dokonać wyboru.
Mimo tego, bardzo gorąco polecam.

Nie mogę inaczej ocenić niż 10/10. Nie tylko dlatego, że od dziecka jestem fanem Tove Jansson. Wprawdzie sama pisarka zażyczyła sobie spalenia listów, które wysłała do swoich najbliższych przyjaciółek, ale te jednak tego nie zrobiły... i dobrze.

Z listów wyłania się postać wspaniałej artystki, perfekcjonistki, pedantycznej a przy tym niezwykle kreatywnej i wszechstronnej. Jest jeszcze jeden wymiar - portret człowieka zmagającego się z rozmaitymi rozterkami duchowymi, namiętnościami i zwykłymi ludzkimi słabościami. Tove jawi nam się również jako córka, siostra, przyjaciółka i kochanka. Mnie osobiście urzekły listy pisane z wysp, na których mieszkała przez kilkadziesiąt lat swego życia. Aż mam ochotę się spakować i wyruszyć jej śladami we własną "Podróż z lekkim bagażem".

P.S. Wszystkim miłośnikom papierowej korespondencji gorąco polecam stronę http://robmydobrze.pl/huncwoty/ - sam przystąpiłem do tej akcji, jako że uwielbiam pisać listy.

Książka świetna dla osób, które chcą lepiej poznać autorkę. Dużo faktów z jej życia, przeżyć i przemyśleń. Mnie niestety niektóre listy nużyły. Mimo wszystko polecam, żeby przekonać się samemu.

Naprawdę chciałam.
NIestety nie doszłam nawet do połowy.
Szczerze żałuję.

Naprawdę chciałam.
NIestety nie doszłam nawet do połowy.
Szczerze żałuję.

Prawdziwa Tove Jansson. Pozostaje tylko pytanie, ile listów i do kogo nie znalazło się w tej książce.

• Tove Jansson
  • 2016