Kronika

2015-01-01
Henryk Pietruszczak

Wymęczone 2 razy... czego się nie robi dla zaliczenia

Wymęczone 2 razy... czego się nie robi dla zaliczenia

Przeczytałem, ale łatwo nie było. Nieznane nazwy, miejsca i ludzie.

Przeczytałem, ale łatwo nie było. Nieznane nazwy, miejsca i ludzie.

Thietmar nienawidził Polaków, da się to zrozumieć ponieważ Polacy zabili mu wuja i wielu znajomych, jednak trudno już zaakceptować tę nienawiść jeśli dodamy że wuj zginął podczas wyprawy na ziemie polskie. Mimo szowinistycznych zapędow autora, jego Kronika jest niesłychanie cenna ponieważ opisuje fakty historyczne dotyczące czasów Chrobrego. I mimo że duża część takich opisów zawiera inwektywy pod adresem naszych przodków to jednak kronika Thietmara jest największym i najistotniejszym dziełem dokumentującym czasy Chrobrego czyli czasy kiedy nasze Państwo krzepło i nabierało siły a im większa jego siła tym większa irytacja Thietmara. Bardzo polecam, świetnie się czyta. Chwała Thietmarowi! :-)

Jedno z najlepszych źródeł dla początków dynastii Piastów. Rzeczowa i co najważniejsze, mimo że pisana przez Niemca (bądź co bądź syna Zygfryda Von Walbeck pokonanego pod Cedynią),jest napisana dosyć obiektywnie.

Ksiazka historyczna, dla normalnego czytelnika glownie nudna, dla badacza zrodlo wielu informacji.

Dla tego kto mi to skołuje (w wydaniu jak na zdj.),jedna z książek przeze mnie przeczytanych.

• Średniowiecze
  • 15.Teksty historyczne,kroniki