Okładka książki Zbrodnie przyszłości. Jak cyberprzestępcy, korporacje i państwa mogą używać technologii przeciwko Tobie
Marc Goodman Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Future Crimes: Everything Is Connected, Everyone Is Vulnerable and What We Can Do About It
Helion
2016-02-08
2016-02-08
Michał Lipa
informatyka hacking bezpieczeństwo sieci

Książka obowiązkowa dla każdego. Niby człowiek był świadom wielu zjawisk w niej zawartych, ale niesamowicie otwiera oczy na ogrom i przerażającą różnorodność działalności przestępczej, popełnianej za pośrednictwem internetu. Napisana bardzo przystępnie, więc mknie się przez nią, jak Król Darknetu po stałym łączu :D

Zbrodnie są znane od dawien dawna na całym świecie. Wraz z ewolucją człowieka, ewoluowały również formy dokonywania przestępstw. W jaki sposób dokonuje się ich w czasach teraźniejszych? Jak będą one wyglądać w bardzo niedalekiej przyszłości? No i najważniejsze pytanie, jak bardzo my sami jesteśmy na nie podatni?

Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez telefonu, komputera i dostępu do Internetu. To przez sieć załatwiamy wiele spraw związanych z codziennym życiem. Płacimy rachunki, robimy zakupy czy udzielamy się towarzysko poprzez portale społecznościowe. Często nie zdajemy sobie sprawy ze sposobów narażania się na ataki teraźniejszych kryminalistów – cyberprzestępców. Okazuje się, że nawet najlepsze programy antywirusowe zatrzymują tylko 5% nowo tworzonego złośliwego oprogramowania.

Niestety również nasze dane są notorycznie wykorzystywane przez korporacje, w zamian za korzystanie z darmowych usług. Przykładowo produkty Google analizują zebrane informacje, następnie sprzedają je reklamodawcom, którzy to dostosowują reklamy do naszych aktualnych „potrzeb”. Na domiar złego takie praktyki stają się chlebem powszednim gigantów działających w zinformatyzowanym świecie.

Nowoczesne technologie niosą ze sobą nie tylko sprzęt i oprogramowanie, ale również sposoby inwigilacji każdego podłączonego użytkownika. W wielu krajach istnieją oddziały wojskowe składające się ze specjalistów potrafiących zdobywać w legalny i nielegalny sposób potrzebne informacje. Zdarzają się nawet kradzieże własności intelektualnej, a w tym projektów i kodów źródłowych przez konkurujące ze sobą firmy.

Marc Goodman, autor książki „Zbrodnie przyszłości” to autorytet w dziedzinie bezpieczeństwa. Współpracował on z FBI i Interpolem. Jest również założycielem Future Crimes Institute w Dolinie Krzemowej. Zagłębia się on w pogranicze nauki i bezpieczeństwa, okrywa rodzące się niebezpieczeństwa i zwalcza ciemną stronę technologii.

Okładka książki „Zbrodnie Przyszłości” jest bardzo stonowana. Przedstawia ona obrazek futurystycznych gadżetów co ładnie nawiązuje do tematyki. Tekst został podzielony na trzy części, a każda z nich na rozdziały. Informacje zawarte w książce są obszernie opisane, przez co książka liczy 500 stron.

Osobiście brakuje mi przedstawienia odrobiny szczegółów technicznych wykorzystywanych przy opisywanych zabiegach. Uważam, że ten tytuł warto przeczytać, chociażby po to, aby zrozumieć obecne możliwości pozwalające na wydobycie od nas poufnych informacji.

Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez telefonu, komputera i...

Spodziewałem się że autor zawarł w książce swoje przepowiednie przyszłości. I tu największe zaskoczenie. My już żyjemy w tej przyszłości. Autor nie musi niczego specjalnego przewidywać. Technologia już jest wykorzystywana przeciw nam, a książka ta jest zbiorem wydarzeń, które miały już miejsce. Niektóre z nich są naprawdę przerażające, a książka została wydana 5 lat temu - w 2015 roku. Polecam tę lekturę nie tylko osobom zainteresowanym cyberbezpieczeństwem, ale każdej osobie korzystającej z technologi, czyli prawie każdemu człowiekowi żyjącemu w tym świecie.

Jedną gwiazdkę odejmuję za to że książka została wydana w formacie dosyć niewygodnym do czytania, a niektóre rozdziały są za długie, przez co książkę czyta się dosyć mozolnie.

Każdy powinien uważnie przeczytać tę książkę.

Każdy powinien uważnie przeczytać tę książkę.

Świetna książka, polecam każdemu.

Świetna książka, polecam każdemu.

Świetna książka dla podjaranych hackowaniem, a także dla tych, którzy chcą być świadomi, że wszystko może zostać zhackowane.

Autor zabiera nas na wycieczkę do ciemnej strony internetu, uświadamia dlaczego dla Google jesteśmy produktem a nie klientem, podaje przykłady jak instytucje rządowe i zorganizowane grupy przestępcze wykorzystują przeciwko nam informacje które sami dobrowolnie udostępniliśmy w sieci, wyjaśnia dlaczego w Internet of Things, gdzie wszystko jest ze sobą połączone, hackerzy mają ułatwiony dostęp do naszych wrażliwych danych, podaje nawet przykładowe aplikacje przez nich stosowane.

Według Goodmana nie jesteśmy w stanie przed tym uciec. Możemy się jedynie bronić.

Są zdania, które ciężko czyta się i też są drobne literówki. Oceniając całą książkę, to jest bardzo dobra i dobrze opisuje zagrożenia z sieci.

Obowiązkowa pozycja dla mieszkańca współczesnej cywilizacji - ,,globalnej wioski". Przewodnik po meandrach wyzwań, szans oraz towarzyszących im zagrożeń cyfrowej rzeczywistości, która otacza użytkowników nowoczesnych wytworów nauki i techniki. Koniecznie warto sięgnąć i się zapoznać.

Obecne czasy charakteryzuje szybki rozwój technologiczny. ”Zbrodnie przyszłości…” to książka, która zawiera porady, jak przetrwać w dzisiejszym świecie i stanowi pewnego rodzaju przestrogę dla osób, które bezrefleksyjnie korzystają z nowych technologii, często nie będąc świadomymi czyhających na nie zagrożeń. Dzieło Marca Goodmana to lektura obowiązkowa dla wszystkich użytkowników komputerów, laptopów, smartfonów i innych nowinek technicznych łączących się z Internetem.

Książka została podzielona na trzy części. Pierwsza pt. ”Nadciąga burza” opisuje teraźniejsze zagrożenia związane z użytkowaniem technologii, druga mimo tytułu ”Przyszłość przestępczości” w większości też skupia się na współczesności, zahaczając cząstkowo o przyszłe czasy. Ostatnia część (”Przetrwać postęp”) przedstawia kroki, jakie powinni podjąć ludzie, aby zapobiec katastrofie, do której może doprowadzić dalszy rozwój technologii. ”Zbrodnie przyszłości…” zawierają również dodatek, w którym wyszczególnione zostały podstawowe działania pozwalające użytkownikom sieci na zminimalizowanie czyhających na nich zagrożeń.

Jedne z najciekawszych zagadnień omówionych w ”Zbrodniach przyszłości…” dotyczą wszelkiej maści regulaminów. Są one tak skonstruowane, aby korzystający z usług użytkownicy nie byli w stanie zapoznać się z całą ich treścią. Najbardziej rzuciła mi się w oczy informacja, że niektóre regulaminy zawierają więcej słów niż ”Hamlet” Szekspira. Uwagę zwracają także warunki korzystania z portali społecznościowych i zawodowych, takich jak Facebook czy LinkedIn. Najbardziej kluczowy dla użytkowników Google Docs będzie z pewnością zapis w regulaminie usługi, który mówi m.in. o udzieleniu licencji na wykorzystanie zamieszczonych tam materiałów, co wiąże się z pozbawieniem ich autorów praw majątkowych.

Ważnym tematem książki jest też sprzedawanie zebranych danych o użytkownikach reklamodawcom. Dochodziło na tym polu do bulwersujących sytuacji, np. były sprzedawane informacje wymieniane przez ludzi na pewnym forum poświęconym rzadkim chorobom.

Inne zagadnienie kluczowe dla gospodarki to wykradanie oprogramowania. W ”Zbrodniach przyszłości…” opisany został przypadek współpracy amerykańsko – chińskiej, która zakończyła się jej zerwaniem po kradzieży przez stronę chińską oprogramowania.

Nowe technologie niosą ze sobą bardzo poważne zagrożenia również dla porządnych obywateli. Jak możemy dowiedzieć się z książki, miały miejsce sytuacje wsadzania ludzi do więzień lub wypuszczania na wolność groźnych przestępców z powodu… błędu komputera. Stanowi to realne zagrożenie dla swobód obywatelskich.

Inne bardzo kosztowne dla życia ludzi mogą być takie działania podejmowane przez przestępców, jak: fałszowanie sygnału GPS, przejmowanie kontroli nad samochodami czy włamania do organizmu człowieka poprzez zhakowanie wszczepianych do niego urządzeń sprzężonych z Internetem. I to właśnie Internet rzeczy stanowi jedno z największych niebezpieczeństw dla ludzi, gdyż podłączone do sieci urządzenia zawierają gorszej jakości oprogramowanie, które nie jest aktualizowane, co jest niezwykle istotne w kwestii bezpieczeństwa.

Inne dziedziny nauki, które niosą ze sobą poważne zagrożenia w przyszłości to robotyka (znane są przypadki zabijania ludzi przez roboty), sztuczna inteligencja, biologia syntetyczna czy nanotechnologia.

Marc Goodman osobny rozdział poświęcił ponadto podziemnemu Internetowi, w którym działa organizacja przestępcza określana jako Zbrodnia sp. z.o.o., mająca strukturę zbliżoną do korporacji. Jednymi z najbardziej wstrząsających rzeczy, jakie mają miejsce w cyfrowym podziemiu są transmisje na żywo gwałtów na dzieciach.

Jak można się dowiedzieć ze ”Zbrodni przyszłości…”, podstawowy problem dla ludzkości stanowi fakt, że postęp technologiczny zachodzi wykładniczo, zaś ludzie działają linearnie. Na szczęście w ostatniej części książki autor wskazuje działania, które mogą zapobiec zbliżającej się katastrofie, a w dodatku udziela porad w jaki sposób zabezpieczyć się przed cyberprzestępczością. Jest to niezwykle ważne, gdyż antywirusy wykrywają tylko 5% złośliwego oprogramowania, a łupem hakerów pada dziennie kilkaset tysięcy kont na Facebooku.

Osobny akapit należy poświęcić tłumaczowi. Za przekład ”Zbrodni przyszłości…” na język polski odpowiada Michał Lipa, który świetnie wywiązał się ze swojego zadania. Książkę czyta się znakomicie pomimo tego, że porusza ona niejednokrotnie trudne zagadnienia. Jest to w dużej mierze zasługa bardzo dobrego tłumaczenia. Lektura ”Zbrodni przyszłości…” jest bardzo wciągająca, a ze względu na treść jednocześnie przerażająca. Niczym nie ustępuje horrorom. Można wręcz powiedzieć, że je przewyższa, gdyż opisuje w większości rzeczy, które dzieją się w naszej rzeczywistości.

Uważam, że książka Marca Goodmana powinna być lekturą obowiązkową na lekcjach informatyki w polskich szkołach. Polecam zapoznanie się z nią wszystkim użytkownikom Internetu.

Moim zdaniem bardzo przyjemnie się czyta.
Można się wiele dowiedzieć o postępie tudzież rozwoju technologii, która się rozwija obecnie w tempie wykładniczym... (stopień "wykładniczy" przewija się bardzo często w niniejszej książce i czasami owe powtórzenie staje się trochę irytujące... no cóż ale taki jest koszt postępu...)

Moim zdaniem bardzo przyjemnie się czyta.