Veronika beschließt zu sterben

Okładka książki Veronika beschließt zu sterben Paulo Coelho
Okładka książki Veronika beschließt zu sterben
Paulo Coelho Wydawnictwo: Diogenes Verlag AG literatura piękna
Maralde Meyer-Minnemann
Paulo Coelho

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Dziwna treść, bohaterka niestety nie umarła.

Dziwna treść, bohaterka niestety nie umarła.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wydaje mi się, że jest to klasyka gatunku. Opowieść o smutnych przeżyciach głównej bohaterki, która dzięki pewnemu zabiegowi lekarza dostaje drugą szansę i zmienia podejście do życia a kontrowersyjne podejście może się powieść. Czytałem ją ponad 10 lat temu, a obecnie odświeżyłem i mój odbiór tej książki też się zmienił.

Pierwsze moja książka tego autora i chyba ostatnia. Moim zdaniem bardzo szkodliwa, obraża osoby chore psychicznie. Do tego jest tu wciśnięty romans między pacjentami, który ma swój początek w dość niesmaczny sposób. Między treścią są miałkie przemyślenia, które mają być głębokie, ale nie są.

Niniejsza pozycja jest jedyną Paulo Coelho, jaką rozpoczęłam czytać, a ze względu na tematykę poruszaną w niej oraz zbyt dużą ilość przemyśleń filozoficznych nie udało mi się dokończyć.

Wspaniała.

Wspaniała.

Książkę czytałam już kilka razy. Jest to moja pierwsza książka Paula Coelho, która wpadła mi w ręce, a zarazem moja ulubiona.
Opowiada o dziewczynie - Weronice, która postanawia popełnić samobójstwo, lecz nie udaje jej się to i trafia do szpitala psychiatrycznego.
Książka inspiruje do przekraczania własnych granic, przeżywania życia, oraz bycia bardziej szalonymi.

6.5/10
No nie powiem, książka robi wrażenie, choć pozostawia czytelnika ze swoistym zmieszaniem. I może ze mną coś jest nie tak, może intencje autora były inne - albo wprost przeciwnie - ale średnio się polubiłam z główną bohaterką.

6.5/10

1966

Drugie po Alchemiku spotkanie z Coelho, i o wiele lepsze. Historia na granicy sci-fi i extensive licentia poetica za sprawą wymyślonej substancji służącej za pretekst, choć poniekąd nawiązująca do greckiej teorii humoralnej, próbując w ten sposób wytłumaczyć pewne tendencje w zdrowiu psychicznym czynnikami niezależnymi od warunków życia.

Podejrzewam, że niejeden mógłby skrytykować za bagatelizowanie depresji - "skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle" - ale ogólny wydźwięk jest raczej ciepły i ciążący ku radości z życia i docenianiu tego, co się ma.

Bonusowy punkt za jugolskie elementy.

Podejrzewam, że niejeden mógłby...

Wróciłam do tej książki po latach i przeżyłam duże rozczarowanie. Nigdy nie byłam fanką Coelho, ale pamiętam, że przed laty ta książka wydawała mi się intrygująca, widziałam w niej głębszą myśl. Teraz czar prysł.

IG:ksiazki_wloczykija
Weronika postanawia umrzeć, ale nie w sposób, w jaki większość ludzi kojarzy ten czyn. To nie jest akt desperacji czy ucieczka przed życiem, lecz odważna decyzja podjęta w poszukiwaniu prawdziwej egzystencji, w poszukiwaniu życia pełnego pasji, szaleństwa i głębokiego znaczenia. Paulo Coelho w swojej niezwykłej powieści przemierza ścieżki ludzkiej psychiki, odkrywając, że prawdziwe życie zaczyna się tam, gdzie kończą się pozorne bezsensy.

To, co najbardziej intryguje w tej książce, to jej niezwykła głębia i bogactwo emocji, które wywołuje u czytelnika. Weronika, główna bohaterka, staje się symbolem odwagi i poszukiwania prawdy, gdy przemierza labirynt własnych myśli, zmagając się z wewnętrznymi demonami i ograniczeniami społecznymi. Jej podróż przez świat szaleństwa i normalności jest zarówno fascynująca, jak i inspirująca, sprawiając, że czytelnik nie może oderwać się od jej losów.

Coelho mistrzowsko posługuje się językiem metafory, wprowadzając czytelnika w krainę subtelnych symboli i głębokich refleksji. Przenikliwe spojrzenie na ludzką psychikę oraz odważna eksploracja tematu śmierci czynią tę książkę niezwykle wartościową dla każdego, kto pragnie zrozumieć sens życia i własnych doświadczeń.

Jednym z największych atutów tej powieści jest również sposób, w jaki autor eksploruje temat szaleństwa i normalności. Weronika staje się postrachem dla wszystkich, którzy boją się ryzyka i odchodzenia od norm społecznych, jednocześnie inspirując innych do poszukiwania prawdziwego ja i realizowania marzeń.

Coelho prowadzi czytelnika przez labirynt ludzkich emocji i doświadczeń, nie pozostawiając mu momentu spokoju. Jego proza jest niczym strumień, który rwie ze sobą wszystkie wątpliwości i obawy, zostawiając w zamian iskrę nadziei i odwagi.

To nie tylko książka, to podróż przez najgłębsze zakamarki ludzkiej duszy, która pozostaje z czytelnikiem na zawsze, pozwalając mu odkryć, że życie zaczyna się tam, gdzie kończą się lęki i ograniczenia. To lektura dla tych, którzy pragną zanurzyć się w oceanie emocji i przemyśleń, w poszukiwaniu prawdziwej esencji życia.

IG:ksiazki_wloczykija

• Paulo Coelho