Pan Tadeusz

Opinie [1 123]

-Będzie ciężko-mówili.
- To jest straszne.-mówili
-Opis bigosu na całą stronę.-mówili.
W tym wszystkim zgadza się tylko bigos :). Jest to jedna z najprzyjemniejszych lektur, które czytałam! Wiadomo język nie zawsze był zrozumiały, ale cóż! Jak wspaniale właśnie takie smaczki się połyka!
Serdecznie polecam!

Darzę sympatią, bo oprócz narodowego krzepienia serc, jest tutaj miejsce na sielankowość i ładne opisy przyrody. Czasami może za dużo szarżowania z obfitym językiem, ale jest dobrze jak na romantyzm

zdecydowanie lepsze niż dziady haha

Zabierając się za tą książkę spodziewałam się czegoś cięszkiego, co czytałoby się opornie. Spotkałam się z czymś zupełnie innym. Bardzo szybko się czyta i dość łatwo, niektórym językk może sprawić problem, ale dla mnie był idealny. Polecam

Bardzo ciężko się czyta, bo książka jest napisana staropolskim językiem, ale historia w niej zawarta jest nawet interesująca. Oczywiście wstyd nie znać tej słynnej książki i przygody Tadeusza, więc mimo trudnego języka warto ją przeczytać.

Zazwyczaj czyta się ją jako lektura w szkole. Namawiam do powrotu w dużo :) późniejszych latach. To piękna książka i bez przymusu odkrywa się jej piękno

Chciałam bardzo to przeczytać i starałam się, aby to zrobić, ale się po prostu nie da. Czytałam i nie wiedziałam co ja czytam.

Tak niska ocena spowodowana jest moją szczerą nienawiścią do epoki literackiej jaką jest romantyzm (może nienawiści jest zbyt mocnym słowem, raczej bym to określiła jako nie możliwość zdzierżenia).
,,Pan Tadeusz" jest według mnie, mówiąc kolokwialnie, esencją polskiego romantyzmu, czego z cierpieć, na prawdę, nie mogłam
Za to jeśli mam powiedzieć o plusach, największym z...

Jeżeli chodzi o formę - nie sposób odmówić Mickiewiczowi talentu, bo napisać tak rozbudowaną i wielowątkową książkę regularnym trzynastozgłoskowcem z pewnością nie było łatwym zadaniem. Do tego bogaty język i liczne środki stylistyczne również robią niemałe wrażenie. Co się zaś tyczy fabuły - jest ona dosyć interesująca, obfituje w kilka zwrotów akcji i ma bardzo pozytywny...

To nasza epopeja narodowa, napisana bezbłędnym trzynastozgłoskowcem. Nie lada sztuka. Nie jest to tylko czczy i bezkrytyczny zachwyt, bo wartość artystyczna tego dzieła jest bez wątpienia wysoka. Barwne opisy przyrody, zabawne, a czasem nawet rubaszne dialogi, są i wzruszające momenty. Kiedy trzeba jest też poważnie i wzniośle. To tekst, który wrył się w polski gen tak jak...

Dyskusje

36 999