Uciekinier

Data 1. wydania:
1995-10-13
Michał Wroczyński, Jacek Manicki
Jacek Manicki Michał Wroczyński Ameryka plantacja

XVIII wiek. Niewolnictwo. Górnictwo.
McAsh sprzeciwstawia się systemowi wyzyskiwania i niewolnictwa. Zostaje pobity, zastraszany i musi uciekać. Uciekać do wolności. Okazuje się że dalej jest murzynem czyli niewolnikiem. Pracuje jako weglarz w stoczni w Anglii ale doprowadza do buntu. Niepodoba sie to bogaczom którzy na takich jak on zarabiali.
Byl proces i znow musi uciekac. Spotyka po raz kolejni Lizzie. On pracuje u niej. Uciekają razem tym razem przed jej mężem który znecal sie nad nią.

Cała fabuła porusza ważne watki. Niewolnictwo i wyzysk w tamtych czasach byly powszechne. Koneksje i malzenstwa z rozsądku także byly obecne.
Liczyla sie władza i pieniadze.
Ksiazka nie porywa tempem akcji ale oddaje klimat. Klimat zawiera szczyptę erotyzmu.

XVIII wiek. Niewolnictwo. Górnictwo.
Byl proces i znow musi...

Bardzo fajny pomysł na książkę, ale im dłużej ta historia trwała tym była bardziej naiwna i przewidywalna. Szkoda bo potencjał w powieści był. Szkocja XVII wiek, ciekawie zarysowani bohaterowie, interesująco rozkręcająca się akcja. Później wszystko to zostało niesamowicie spłycone, jakby nagle autorowi się odechciało.

Jak dotychczas najsłabsza książka Folletta. Mnie najbardziej denerwuje w jego książkach kiedy za bardzo odpływa w stronę romansu. Te natychmiastowe wybuchy miłości, uczucia do drugiej osoby wydają mi się dziecinne i nijak nie pasują do dorosłych ludzi. Ma się wrażenie jakby czytało jakies niskich lotów romansidło. Na plus książki na pewno opis niewolnictwa. Muszę przyznać że naprawdę szkoda mi się tego Macka robiło. Facet próbował jak mógł, chciał po prostu żyć jak wolny człowiek i ciągle ktoś lub coś mu stawało na przeszkodzie. Aż nieraz robiło się naprawdę smutno i koniec końców super że mu się w końcu udało.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytałam po raz czwarty. Z Kenem Follettem spotkałam się jako młoda dziewczyna i była to powieść "Igła". Można to spotkanie nazwać miłością od pierwszego wejrzenia. Na półce mam każdą jego powieść, czytaną minimum po trzy razy. Uwielbiam powieści Folletta i jestem w jego przypadku całkowicie bezkrytyczna.

Jedna z lepszych powieści Folleta. Ciekawa akcja, nieoczywiste zwroty akcji

Jedna z lepszych powieści Folleta. Ciekawa akcja, nieoczywiste zwroty akcji

Dla mnie super ...polecam

Dla mnie super ...polecam

Bardzo lubię powieści Kena Filleta, więc i ta spodobała mi się od razu. Przypomina mi trochę "Filary ziemi". Autor pisze podobnie. Niestety trochę schematycznie. Po przeczytaniu kilku powieści można przewidzieć rozwój wypadków w kolejnych. (Nie dotyczy to trylogii "Stulecie").
Czytając "Uciekiniera" wiedziałam więc, czego się spodziewać i w jakim kierunku zmierzają niektóre wątki. Wcale mi to jednak nie przeszkadzało. Losy szkockiego górnika, który marzy o wolności wciągnęły mnie.
Powieść obfituje w zwroty akcji. Pełno tu emocjonujących wydarzeń. Jak zwykle u Folleta jest zły bohater i gnębiona przez niego kobieta. Jest też pracowity ideał, który pomimo wielu trudów i niepowodzeń w końcu osiąga szczęście.
Ta powieść może dostarczyć wielu wrażeń i wzruszeń. Jest bardzo dobra. Polecam.

Na półkach: , , , ,

Uwielbiam takie książki! Trochę przygody, romansu, wartka akcja, tło historyczne...
Jestem fanką Folletta i każdą jego książkę pochłaniam. Nie inaczej było z "Uciekinierem", którego akcja zabierze Czytelnika do osiemnastowiecznej Anglii i Szkocji, a następnie na plantacje tytoniu w Wirginii oraz bezdroża Nowego Świata.
Główny bohater u Folletta to zawsze silny, mocny i wyróżniający się niezłomnym charakterem i prawy człowiek. Tytułowy uciekinier - szkocki górnik Mack McAsh po wielu tragicznych perypetiach zostaje sprzedany przez bogatego właściciela kopalni na plantację tytoniu do Wirginii. Niestety jego nowym panem zostaje dawny zacięty wróg. Nienawiść obu mężczyzn dodatkowo podsyca fakt, że obaj rywalizują o względy tej samej kobiety. Mack jednak nie zamierza się poddać i rzuca wyzwanie swemu potężnemu panu.
Czy mu się uda? Koniecznie trzeba przeczytać!
"Uciekinier" skojarzył mi się z podobnymi przygodowymi powieściami Wilbura Smitha, którym zaczytywałam się kiedyś. Polubiłam szlachetnego Macka i nawet tę niezdecydowaną, z początku dość naiwną Lizzie Hallim, kobietę o którą toczy się cały ten nienawistny spór dwóch antagonistów.
Książka napisana bardzo barwnie i ciekawie, uwielbiam styl pisania Folletta. Mimo dość słusznych rozmiarów czyta się ją szybko. Dodatkowo to świetne zakończenie! Autor zawsze umie ładnie zakończyć i wyjaśnić wszystkie wątki, tak że nie czujemy niedosytu.
Polecam wielbicielom przygodowych powieści, na pewno nie będziecie zawiedzeni ;)

Główny bohater u Folletta to zawsze silny, mocny i...

Ostatnia książka, która mnie tak wciągnęła, to chyba "Hrabia Monte Christo", czytany ponad rok temu. Więc porównanie z takim dziełem jest już samo w sobie świetną rekomendacją.
Największymi zaletami są wyraziści, interesujący bohaterowie i relacje między nimi oraz realia kolonii w Ameryce i początków rewolucji przemysłowej, które uwielbiam.

Prawdę mówiąc zmuszałam się do aby doczytać do końca.

Prawdę mówiąc zmuszałam się do aby doczytać do końca.

Dodaj cytat z książki Uciekinier