Mapa trzech mędrców

Okładka książki Mapa trzech mędrców James Rollins
Okładka książki Mapa trzech mędrców
James Rollins Wydawnictwo: Albatros Cykl: Sigma (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Sigma (tom 2)
Map of Bones
Albatros
2016-04-27
2006-11-07
Arkadiusz Nakoniecznik
Arkadiusz Nakoniecznik

“Mapa trzech mędrców” to druga część serii SIGMA FORCE, w której autor łączy elementy sensacji, przygody, historii i nauki. Akcja rozpoczyna się od spektakularnego napadu na katedrę w Kolonii, gdzie znikają relikwie Trzech Króli. Za tym zdarzeniem stoi tajemnicza organizacja Trybunał Smoka, która poszukuje starożytnej wiedzy alchemików. Na tropie złodziei rusza elita amerykańskich agentów, którzy muszą stawić czoła niebezpiecznym przeciwnikom, zagadkom z przeszłości i zagrożeniom dla ludzkości.
Przeczytałem pierwszą część i stwierdziłem, że nie bardzo odpowiada mi styl Rollinsa (a książki typu "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna lubię). Zachęcony dobrymi notami zabrałem się za drugą część i niestety znowu nie porwał mnie autor. Do trzeciej części nie zaglądnę zbyt szybko. Przekombinowane.

Przygoda, przygoda i jeszcze raz przygoda, połączenie Jamesa Bonda z Indiana Jones. Są pościgi, strzelaniny, tajemnice i zdrady, tajne stowarzyszenia, teorie spiskowe, wszystko to czego trzeba oczekiwać po tego typu książkach i autor nam to daje. Akcja dzieje się przez cały czas, czytelnik nie ma chwili wytchnienia ale najważniejsza jest ukryta tajemnica która wylewa się z każdą przeczytaną stroną a przez to nie można się od książki oderwać.

Super rozrywka!!!!

Super rozrywka!!!!

Podczas nabożeństwa Trzech Króli w katedrze w Kolonii napastnicy zabijają zebranych katolików i kradną relikwie mędrców. Napad ten zorganizowała średniowieczna organizacja o nazwie Trybunał Smoka, która dąży do poznania tajemnej wiedzy alchemików. To pradawne stowarzyszenie magów, sekta, działa niepostrzeżenie w obrębie struktur kościoła katolickiego. Zaprosił on Gildię do gry, bo chce wyeliminować Sigmę albo chociaż schwytać jej członków. Gildia w strukturze przypomina organizację komórki terrorystycznej powiązanej z rosyjską mafią i ma za zadanie zdobywać nowe technologie. Tyle się działo, że przez chwilę zapomniałam o co ta cała awantura…. To była walka o władzę! Szczęśliwy zbieg okoliczności albo opatrzność czuwa nad członkami Sigmy. Teoria goni teorię a szalone pomysły jeszcze bardziej szalone akcje. Uczestnicy wyprawy mają nieprzemijające szczęście i wpadają na nieprawdopodobne zbiegi okoliczności w szukaniu prawdy jak gnostycy z urodzenia. Oni wychodzą cało z opresji. Na szczęście. Dzięki Bogu. I jakimś cudem…. To są trzy sposoby na ratunek ludzi biorących udział w tej przygodzie. Ich szczęście to też to, że mają wszystko w płynie. Od bandaży po kuloodporne zbroje. Wszystko wokół nich wybucha od bomb, pali się i dymi. Całe szczęście, że cokolwiek widać. Te bomby zapalające i pożary to barbarzyństwo. W ruinę obracają wiekowe katedry i palą cenne artefakty. To widowiskowe jest, ale tragiczne niestety. Z przyjemnością odnotowuję, że są w tej powieści kobiety co to dorównują mężczyznom. Są mądre, silne i obleczone w płynną zbroję. Nieco przewrażliwione, ale dotrzymują kroku ludzkim samcom a nie tylko przygotowują im kanapki i herbatę w termosie. Dobrze przebiega też współpraca międzynarodowa. Agenci Sigmy kontra agenci Gildii. To walka dobra ze złem. Treść tej książki to mieszanina fikcji i faktów, ale nie ma co szukać tu realizmu, lepiej cieszyć się przygodą. Tym bardziej że, tempo akcji jest duże a sceneria to Watykan, Avinion i Aleksandria.

Świetna książka. W drugiej części zmienia się główny bohater.
Zostaje min komandor Grey, który ciągle popada w tarapaty. W związku z tym następuje zmiana planów. W książce pojawia się wątek religijny, kradzież relikwii, sekta próbująca poznać tajemnice ukryte przez alchemików przed paroma wiekami oraz symbol ryby charakterystyczny dla chrześcijan. Książkę polecam osobom, które gustują w takiej tematyce.

Świetna książka. W drugiej części zmienia się główny bohater.

Interesująca, dobrze napisana powieść przygodowa. Dla wielbicieli Rollinsa.

Interesująca, dobrze napisana powieść przygodowa. Dla wielbicieli Rollinsa.

Dobra powieść sensacyjna, choc trochę za dużo - jak na mój gust - strzelanek.

Dobra powieść sensacyjna, choc trochę za dużo - jak na mój gust - strzelanek.

Fajna książka przygodowa, chociaz, jak dla mnie, trochę za dużo rąbanki.
To znaczy rąbanka w przygodówce zawsze jest, ale wolę jak więcej jest uciekania, kombinowania, tajemnicy i dziwacznych zjawisk, a mniej konkretów typu siekiera czy strzelanie do psów. Strzelanie do ludzi jakoś mi nie przeszkadza, wysadzanie czegoś w powietrze tez nie, ale strzelania do psów nie dałam rady odsłuchać -przesunęłam.

Ci dobrzy uciekają i uciekają i rozwiązują, w międzyczasie, zagadkę z przeszłości, bo są wyjatkowo/niesamowicie inteligentni, wysportowani , wyszkoleni i umieją współpracować. I w ogóle na wszystkim się znają. Zagadka interesująca.
Ci źli ich gonią i usiłują pokonać. Trup się ściele gęsto.
Do tego alchemicy, uwielbiam alchemików w ksiązkach przygodowych, trybunał smoka, relikwie, sztuka gotycka, templariusze -czyli mieszanka wielu fascynujących i pomysłowych elementów.

Fajna książka przygodowa, chociaz, jak dla mnie, trochę za dużo rąbanki.

Rollins to klasa sama w sobie. Świetna fabuła, wartka akcja i genialni bohaterowie. No może za bardzo „nieśmiertelni”, ale jak tu uśmiercić bohatera, którego się kocha? :D

Co prawda autorowi zdarza się otrzeć o trudne tematy, które dla mnie, jako dla katolika, ocierają się nieco o profanację. Jednak traktuję to tak, jak zapewne sam autor chciałby, żeby patrzył na to czytelnik. Mianowicie jak na zwykłą fikcję literacką, nie mającą urazić niczyich uczuć religijnych.

10/10.

Świetna rozrywka :)